Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-18-2018, 11:38
Rifle Rifle jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ze swojej strony mogę polecić soczewki okularowe z niebieskim antyrefleksem. Ekrany monitorów, wyświetlacze w smartfonach i sztuczne oświetlenie generują zdecydowanie za dużo światła niebieskiego. Po zmianie szkieł przestałem odczuwać zmęczenie i ból oczu podczas długich godzin spędzanych przed wszelkimi ekranami. Szkła delikatnie ocieplają obraz - można zauważyć więcej barwy zółtej, szczególnie przy zetknięciu z mocnym sztucznym oświetleniem. Osobiście mi to nie przeszkadza, ale warto o tym pamiętać. W fizyce światło o kolorze niebieskim określane jest jako ” spektrum światła widzialnego o wysokiej energii” . Samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym, lecz jego nadmierna ilość niesie za sobą pewne konsekwencje np.
  • bóle głowy
  • suchość i pieczenie oczu
  • łzawienie oczu
  • „zaburzenia rytmu dobowego” – trudniej jest nam zasnąć o zwykłej porze
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-18-2018, 11:59
IgaK IgaK jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Ćwiczenia

WZMACNIANIE MIĘŚNI

przesuwać gałki oczne w prawo i w lewo — 10 razy
po przekątnej max. prawo góra lewo dół — 10 razy
po przekątnej max. lewo góra prawo dół — 10 razy
w górę i w dół — 10 razy
krążyć gałkami ocznymi od prawej w górę — 10 razy
krążyć gałkami ocznymi od lewej w górę — 10 razy
patrzeć na czubek nosa (zez) — liczyć do 10.
Po każdym ćwiczeniu 3 razy mocno zacisnąć oczy i rozluźnić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2018, 15:58
bpatrycja bpatrycja jest offline
Kumotr

Domyślnie

Bardzo trafne wskazówki dla wszystkich osób, które pracują z komputerem. Dla tych noszących okulary polecam oprócz zwykłego antyrefleksu dodatkową warstwę, która delikatnie zmienia kolor, ale chroni również przez białym sztucznym światłem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-11-2018, 23:23
EwLaw EwLaw jest offline
Kumotr

Domyślnie

Przyda się, chociaż przy moim -8 chyba już nic nie pomoże
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-13-2018, 14:15
nieshka nieshka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ze swojej strony również polecam f.lux - na początku używania też wydawało mi się to bardzo nienaturalne, ale teraz kiedy czasami zdarzy mi się wieczorem chwilowo wyłączyć program, czuję jak bardzo "razi" mnie ekran i zauważyłam też, że szybciej męczą mi się oczy. To samo robię z telefonem, używam na nim aplikacji Twilight na android. W obu programach można dopasować jak "ciepłe" powinny być kolory ekranu. Chciałabym jednak zaznaczyć, że jeśli wierzyć temu co zdarzało mi się czytać, w przypadku niektórych ekranów używanie takich programów przed dłuższy czas może prowadzić do uszkodzeń, chociaż osobiście takich nie zauważyłam. Alternatywą do tego typu programów są okulary, które dają ten sam efekt za pomocą barwionych szkieł aczkolwiek osobiście nie miałam z nimi doświadczenia ponieważ mam dość mocną wadę wzroku z nietypowym zestawem szkieł korekcyjnych więc zawsze używam tej samej pary okularów z antyrefleksem (to też bardzo pomaga).

I jeśli już mowa o ochronie swojego wzroku, polecam regularne badanie pod kątem jaskry - sama dowiedziałam się o swojej zupełnie przez przypadek na bardziej zaawansowanym etapie jej przebiegu; zwykle jest ona bezbolesna i w przypadku braku regularnych badan (wydaje mi się, że co pół roku chyba wystarczy), często zauważa się efekty kiedy jest już trochę za późno i zapewniam, że utrudnia to pracę przy komputerze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2018, 10:35
dozen12 dozen12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dzięki za przydatny artykuł, już mam dużą wadę wzroku i przydałoby się, by się nie powiększyła
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-25-2018, 12:40
justynam655 justynam655 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo przydatny artykuł. Podczas pracy, gdy staramy się wszystko zrobić jak najlepiej i jak najszybciej, zdarza się zapomnieć o takich przyziemnych sprawach. A przecież są one niezmiernie istotne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-26-2018, 23:28
Abellanar Abellanar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo pomocny artykuł. Właśnie zauważam u siebie po długiej pracy z komputerem efekt "suchego i zmęczonego" oka. Pomagają mi krople, ale nabyłam takie tworzące nawilżający "film" na oku- KeratoStill, polecam. Również pomaga mi patrzenie na zieleń, zielony kolor, chyba ma on jakąś właściwość łagodzącą
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-30-2018, 16:34
sknerus's Avatar
sknerus sknerus jest offline
Kumotr

Domyślnie

Niestety, ale ja się kompletnie na tym nie znam... Dlatego też nie będę mógł pomóc...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-31-2018, 18:14
natt93 natt93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo ciekawy i pomocny artykuł. Ostatnio zauważyłam, że przez długie przesiadywanie przed komputerem zaczął psuć mi się wzrok, a oczy stały się bardzo wrażliwe. Zacznę stosować się do wszystkich wskazówek zanim będzie za późno.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.