Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-01-2013, 17:33
sylwia91ch sylwia91ch jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warsaw
Domyślnie Czesi vs. Polacy - stereotypy a rzeczywistość

Dwa miesiące temu miałam przyjemność zwiedzania Pragi. W wielu miejscach, gdzie miałam do czynienia z Czechami zawsze było miło i życzliwie. Tymczasem kilka dni temu na pewnym portalu znalazłam artykuł o pogardzie, z jaką Czesi odnoszą się do nas- Polaków. Przykładami były okładki czasopism przedstawiające Jana Pawła II z kiełbasą na widelcu, czy panią z obfitym biustem opartą o małego fiata. Przeczytałam też, że Czesi uważają nas za pijaków, złodziei itd. Bardzo mnie to zaskoczyło, ponieważ podczas mojego pobytu zwiedzałam Hradczany, a pani przewodniczka po Kazamatach namawiała, by nie mówić do niej po angielsku, tylko po polsku, bo ona tak lubi ten język i go rozumie. Żadnej pogardy Czecha do Polaka nigdzie nie dostrzegłam. Skąd więc takie przekonania w eterze?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2013, 21:15
hubert.szulc hubert.szulc jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też słyszałem o tym, że Czesi ponoć niechętnie odnoszą się do Polaków, ale jak to zazwyczaj bywa ze stereotypami - jest to pewne uogólnienie i wiadomo, że nie każdy Czech nie cierpi Polaków.
Polacy mają opinię pijaków/złodziei/cwaniaków chyba wśród większości sąsiednich (i nie tylko) krajów, do której na pewno wielu naszych rodaków się przyczyniło, więc ktoś kto poznał Polaków od tej strony, na pewno nie będzie miał pozytywnej o nich opinii i będzie powielał ją wśród znajomych, którzy nie znając żadnego Polaka już mają opinię na ich temat. Tak działają stereotypy.
Oczywiście mówi się też, że np. Polacy nienawidzą Rosjan (zwłaszcza ci, którzy nigdy nie poznali żadnego), a mimo to jest chyba dosyć spora grupa ludzi, którzy uwielbiają Rosję i Rosjan. Myślę, że nie warto nikogo oceniać na podstawie samych stereotypów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-05-2013, 18:36
catherine's Avatar
catherine catherine jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Miesiąc temu miałam okazję spędzić wraz z przyjaciółmi tydzień w Pradze i odniosłam wrażenie, że Czesi odnoszą się dość sympatycznie zarówno do Polaków, jak i do innych obcokrajowców. Możliwe jednak, że było to spowodowane tym, że w stolicy kraju obcokrajowcy nie są niczym dziwnym, a miejscowi "muszą" być życzliwi, jeśli chcą uzyskać jakiekolwiek profity z turystyki. Niestety nie miałam okazji doświadczyć jak Czesi odnoszą się do Polaków w innych miastach, ale Prażanie zrobili na mnie bardzo miłe wrażenie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2013, 02:32
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Często obcuję z Czechami (bez skojarzeń) i nigdy nie spotkałam się z niechęcią.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-25-2013, 22:09
Kaloskagatos Kaloskagatos jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

No to może teraz w drugą stronę Co sądzicie o polskim stereotypie Czecha? Mówi się, że są oni bardziej tolerancyjni, przynajmniej jeśli porównywać z Polakami. Jakby się przyjrzeć, zdaje się, że w stosunku do gejów i lesbijek owszem, ale akty przemocy wobec Romów nabierają częstotliwości. Myślę, że przez to, że mają specyficzny wyrazisty humor, łatwo przypisywać im bycie tolerancyjnym

Ostatnio edytowane przez Kaloskagatos : 08-25-2013 o 22:34.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-25-2013, 22:23
hubert.szulc hubert.szulc jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Kaloskagatos Pokaż post
No to może teraz w drugą stronę Co sądzicie o polskim stereotypie Czecha? Mówi się, że są oni bardziej tolerancyjni, przynajmniej jeśli porównywać z Polakami. Jakby się przyjrzeć, zdaje się, że w stosunku do gejów i lesbijek owszem, ale aktów przemocy wobec Romów nabierają częstotliwości. Myślę, że przez to, że mają specyficzny wyrazisty humor, łatwo przypisywać im bycie tolerancyjnym
Podejrzewam, że większy liberalizm światopoglądowy Czechów wynika poniekąd też z tego, że są bardziej zlaicyzowanym narodem i nie są tak bogoojczyźniani, jak Polacy, którzy lubią siebie widzieć jako stojących na straży moralności
Nie łączyłbym jednak niechęci wobec Romów z aż tak bardzo szeroko pojętą tolerancją czy otwartością (bądź ich brakiem), bo to spore nadużycie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-28-2013, 02:14
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Owszem, Czesi są bardziej wyluzowani i tolerancyjni niż Polacy. Ktoś wspomniał o aktach przemocy wobec Romów. Kochani... Wy myślicie, że do tych aktów dochodzi TYLKO DLATEGO, że ROMOWIE TO ROMOWIE? Nie. Chodzi o to, jak oni się zachowują. A taki gej czy lesbijka nie jest tak szkodliwy społecznie jak romska patologia (tak wiem - wychodzę w tym momencie na nietolerancyjną, ale naprawdę wiem, o czym piszę.)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-03-2013, 12:50
Kaloskagatos Kaloskagatos jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak dla mnie nic nie usprawiedliwia przemocy, a wiele ataków jest powodowanych przez nacjonalistów, więc... jak widać, wszędzie mają się dobrze.
Znalazłam jeszcze artykuł o tym, choć z nieco innej strony: [url]http://czechofil.com/2013/09/01/czeskie-dzieci-sa-rozpuszczone-mowi-polka-mieszkajaca-w-pradze/[/url]
(w ogóle Czechofil jest bardzo ciekawym realioznawczym portalem )
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-03-2013, 13:16
LongWei LongWei jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mam dobrego kumpla Czecha i spędziliśmy wiele godzin na rozmowy o podobieństwach i różnicach między naszymi językami czy krajami w ogóle. I nigdy nie odniosłem wrażenia, żeby on, czy reprezentowany przez niego naród miał wyraźnie złe opinie o Polakach. Co zabawne, on osobiście jest zażartym wrogiem... Słowaków Będąc ostatnio w Pradze odniosłem wrażenie, że Czesi generalnie nie mają nic do nikogo. Bardzo przyjazny, wyluzowany naród, pozbawiony wielu typowych dla Polaków narodowych wad. Choć wydaje mi się, że Czesi bardzo rzadko bywają w Polsce i nie do końca wiedzą, jak Polska wygląda. Stąd może wynikać ich błędne, ale bez złych intencji wrażenie, że Polska jest znacznie bardziej zacofana.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2013, 13:25
sylwia91ch sylwia91ch jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warsaw
Domyślnie

Dziękuję Wam za odzew tak sobie myślę, że media potrafią naprawdę namieszać...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.