Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-19-2013, 00:20
jstysiek jstysiek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Wino - im starsze tym lepsze:)

Czy uważacie że czerwone wino jest takie zdrowe jak się mówi?
Jeśli tak to jakie wina polecacie? Wolicie bardziej czerwone niż białe? Wytrawne czy słodkie a może pośrednie?
Te z górnej półki czy te w cenach na każdą kieszeń (ok 13-18)?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2013, 18:12
kamesenin's Avatar
kamesenin kamesenin jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Scarborough, United Kingdom
Domyślnie

Czy faktycznie są zdrowe - nie wiem, bo nie pijam ich na tyle dużo żeby móc to stwierdzić.
Ale jak już piję wino, to wybieram czerwone, półsłodkie bądź słodkie, bo strasznie nie lubię tych wytrawnych kwasideł
Jeśli chodzi o cenę, to nie szaleję i wybieram coś ze średniej półki, tak w okolicach 10-15 funtów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2013, 22:21
pkurnicki pkurnicki jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja lubię portugalskie wina z Biedronki. To portugalska sieć sklepów, ii za 10-15 zł mają wina dokładnie takie same jak w Portugalii.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2013, 22:31
PatiW PatiW jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

czerwone półsłodkie najlepsze bardzo lubię też różowe. Wytrwane jest zdecydowanie za kwaśne, może z wiekiem zmieni się gust
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2013, 22:39
mammed mammed jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja lubuję się w winach marki Carlo Rossi ). Dobre i ekonomiczne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2013, 22:57
alicjapietras alicjapietras jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Katowice
Domyślnie

Ja pijam tylko czerwone wytrawne. Jeżeli wino jest dobre - nie powinno być kwaśne. Wytrawne wino zrobione ze słodkich, dojrzałych winogron powinno być słodkawe. Jeśli jest kwaśne - znaczy to,że winogrona nie dojrzały do końca. Dobre wino nie musi wcale oznaczać - drogie wino. Czasem można dostać bardzo dobre wytrawne wino za 15 zł (np. w Lidlu), a czasem to za 30 zł jest kwaśne. Cena nie świadczy o jakości.

Wybierając wina kieruję się kilkoma zasadami, które polecam (bo zazwyczaj się sprawdzają). Pierwsza zasada (najważniejsza): nie kupować win, które są rozlewane w Polsce, a jedynie takie, które są butelkowane oryginalnie w winnicy z której pochodzą (np. we Włoszech, Francji, Hiszpani). Najłatwiej poznać to po tym, że te rozlewane w Polsce, maja z tyłu na etykiecie napisy po polsku. Rozlewane we Francji (Włoszech/Hiszpani) maja oryginale etykiety po francusku (włosku/hiszpańsku). Druga zasada: popróbować różnych rodzajów win, zapamiętać, który rodzaj nam odpowiada i takiego szukać, np. mi osobiście smakuje większość win włoskich, jeśli chodzi o francuskie to kupuję głównie Bordeux, bardzo dobra jest też hiszpańska Reserva. Generalnie hiszpańskie i włoskie wina (te oryginale, butelkowane tam) są słodsze niż wina francuskie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2013, 23:06
jojozefowska jojozefowska jest offline
Kumotr

Domyślnie

A mogłabyś polecić jakieś konkretne marki win bordeaux?
Ja uwielbiam porto, wino portugalskie, czerwone lub białe, o głębokim smaku, mocne, koło 19%.
Historia wina jest też ciekawa. Anglicy wymyślili, żeby dolewać do wina, które transportowali z Porto, brandy, aby poprawić jego jakość po długim transporcie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2013, 23:37
annchimera annchimera jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla niektórych picie wina jest jak mantra , jak święto.... i myślę, że ten trunek na to zasługuję. Ja również pijąc wino lubię te chwile celebrować. Wybieram zawsze czerwone wytrwane, ew. półwytrawne i tylko te uważam za wino, inne to dla mnie twory winopodobne, a juz na pewno te dosładzane... W polskich marketach można dostać niezłe wino od 15 zł w górę. Niestety, wino nie znosi podróży, więc np. włoskie wino w Polsce to już niekoniecznie ten sam smak, ale i tak warto!
Jeśli chodzi o walory zdrowotne - ciężko stwierdzić. Jednak jestem wręcz pewna, że picie lampki codziennie to prosta droga do alkoholizmu...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-22-2013, 09:29
alicjapietras alicjapietras jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Katowice
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez jojozefowska Pokaż post
A mogłabyś polecić jakieś konkretne marki win bordeaux?
Ja uwielbiam porto, wino portugalskie, czerwone lub białe, o głębokim smaku, mocne, koło 19%.
Historia wina jest też ciekawa. Anglicy wymyślili, żeby dolewać do wina, które transportowali z Porto, brandy, aby poprawić jego jakość po długim transporcie.
Generalnie nie polecam tzw. win markowych (polega to na tym, że pod jedną marką sprzedaje się różne rodzaje win z różnych miejsc). Osobiście kupuję tylko Bourdeux z poszczególnych posiadłości, na butelce zawsze podana jest wtedy nazwa posiadłości, z której wino pochodzi np. Chateau Les Riganes, Chateau Le Jardin, Chateau Terrasson, itp. Oczywiście, jeśli wybierzesz wino z jakiejś słynnej posiadłości to będzie ono drogie, natomiast takie z mniej znanej (lub całkiem nieznanej) - tańsze, podobnie ma się sprawa z rocznikami. Z powodów finansowych kupuję te z mało znanych Chateau i młode (roczniki 2008, 2009, 2010 z mało znanych posiadłości można dostać w cenie 15-30 zł). Ważne jest, żeby była podana nazwa posiadłości (nawet jeśli jest nieznana) oraz, aby na dole butelki widniał napis oznaczający, że butelkowane było tam na miejscu, czyli: "Mis en bouteille au chateau" lub "Mis en bouteille au domine" albo "Mis en bouteille a la propriete". Podobno Bourdeux Superieur są trochę lepsze od zwykłych Bourdeux, ale chyba ma to głównie znaczenie w przypadku win, które długo leżakują (po prostu Bourdeux Superieur lepiej się nadają do tego, żeby długo leżeć), jeśli kupujemy rocznik 2009 lub 2010, nie sądzę, aby różnica była zbyt duża. Ale trzeba samemu ocenić

Ostatnio edytowane przez alicjapietras : 04-22-2013 o 09:34.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-22-2013, 10:37
zuzana92 zuzana92 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

ja najbardziej lubię czerwone włoskie wina wytawne. do moich ulubionych należy chianti, którego produkty cechuje duża rozpiętość cenowa, a co ważne, już te najtańsze smakują naprawdę dobrze
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.