Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-27-2012, 13:17
Milla1611 Milla1611 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

U nas poziom nadal jest wysoki, ale to i tak nie to samo, co było jeszcze 20 czy 30 lat temu. Wszystko przez wprowadzenie nowego ,,lepszego" systemu 3+2, super wynalazek prosto z Unii Europejskiej. Program z pięciu lat próbują upchnąć w trzy lata i niektóre przedmioty, które normalnie wałkowano cały rok, teraz robi się w pół roku. Ilość wiedzy przekazywanej nam przez pół roku jest taka sama, jak wtedy kiedy program był rozłożony na rok, więc nic dziwnego, że przy takiej ilości materiału i tak małej ilości czasu przeznaczonej na jego opanowanie nie można się go nauczyć dobrze, a panuje zasada trzech ,,z"( zdać, zakuć, zapomnieć).

U nas każdy musiał mieć maturę rozszerzoną z Niemieckiego plus podstawową bądź rozszerzoną z Polskiego. Nawet jeśli ktoś dostał się w drugim naborze, to zazwyczaj po pierwszym roku odpadał, bo nie dawał sobie rady z nawałem materiału mając jeszcze zaległości z liceum. Koniec końców po pierwszym roku odpadła połowa studentów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-27-2012, 16:31
jestemsen's Avatar
jestemsen jestemsen jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Zielona Góra
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez djanek Pokaż post
Jak wygląda u Was sytuacja z poziomem językowym na germanistyce?
Na mojej uczelni z roku na rok poziom był niższy, co wielu wykładowców powtarzało nam z pewną złośliwością.
Nie ma tu jednak winy studentów, a raczej uczelni, ponieważ od dwóch lat na mojej uczelni istnieje możliwość rozpoczęcia germanistyki bez znajomości języka niemieckiego a studenci ci po 5 latach kończą studia z takim samym dyplomem jak ci, którzy musieli dobrze zdać maturę na poziomie rozszerzonym by w ogóle móc się na te studia dostać.
A jak jest u Was? Czy istnieje możliwość podjęcia studiów bez znajomości języka?
Na mojej uczelni jak ja zaczynałam trzebabyło znać język CO NAJMNIEJ dobrze, jednak z czasem z tego, co mówili nam wykładowcy, poziom drastycznie spadł... I w sumie nie musieli nam też tego mówić, bo jeżdżąc z młodszymi rocznikami na różne wymiany, ręce nam opadały.
A zacząć studia z zerową znajomością języka można było na fil. romańskiej i fil. rosyjskiej
Stary 12-27-2012, 18:55
kamilhologa kamilhologa jest offline
Kumotr

Domyślnie

U mnie na uczelni poziom jest niestety niezbyt wysoki, na pewno dlatego, że są to studia niestacjonarne i nie mamy zbyt wielu zajęć, ale sam taką opcję wybrałem. Poziom niektórych osób jest naprawdę niski, popełniają proste błędy przy odmianach rodzajników itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-27-2012, 21:39
Luci Luci jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Przyznam, że po raz pierwszy słyszę, że można rozpocząć studiować germanistykę, bez znajomości języka. Osobiście uczęszczałam do kolegium językowego ponad 10 lat temu i wszyscy znali język. Program był jednakże nieco uproszczony w stosunku do uniwersytetu. Część materiału trzeba było nadrobić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-28-2012, 16:29
kazan kazan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja również nie powiem w zasadzie nic innego co pozostali. Kiedy byłem na drugim roku mówiło się, że nowy rocznik jest jakiś wyjątkowo słaby (o naszym również mówiono, że jest gorszy od poprzedniego), a kiedy byłem na trzecim roku miałem okazję zobaczyć parę testów / prac studentów pierwszego roku niemalże identycznych do tych, które sam kiedyś pisałem. Testy, które nasz rocznik robił bez większych problemów tutaj wypadły fatalnie.

Problemem może być system 3+2, problemem może być również zbyt niski próg ustalony przez uczelnie odnośnie przyjmowania nowych studentów.
Jestem jednak przekonany, że taka sytuacja nie jest spowodowana jakimś widzimisię szkół wyższych. Nie mają w tym interesu. Problemem jest to, że uczniowie kończący szkoły średnie prezentują zbyt niski poziom oraz że jest widocznie zbyt mało chętnych, żeby studiować takie kierunki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-28-2013, 10:13
marta.szpytman@wp.pl marta.szpytman@wp.pl jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez djanek Pokaż post
Nie raz słyszałam od wykładowców, że za czasów egzaminów wstępnych na studia poziom na germanistyce był dużo wyższy. Z jednej strony cieszę się, że mnie to ominęło i zdawałam już nową maturę, z drugiej strony nie da się ukryć, że stara matura była trudniejsza, wymagała większych kompetencji językowych, a egzamin wstępny na studia decydował o wszystkim i gdyby nadal tak było nie mielibyśmy teraz do czynienia ze studentami, którzy wyraz "können" wymawiają "kunnen", a wierzcie mi, że u mnie na uczelni takich ludzi nie brakowało!
U mnie tez nie brakuje, nawet chodzilam na zajecia z taka dziewczyna, ktora byla po rocznym pobycie w Niemczech i wymawiala jeszcze "niszt" zamiast "nicht"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-28-2013, 10:14
marta.szpytman@wp.pl marta.szpytman@wp.pl jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Rowniez dostawaly sie osoby, ktore nie zdawaly niemieckiego na maturze wystarczyla dobra ocena na koniec roku. Smutne troche, gdy niektorzy zdawali niemiecki na maturze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-01-2013, 17:23
jstysiek jstysiek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja studia I stopnia robiłam bardzo dawno i poziom nie był niski ale żeby tam zaraz bardzo wyskoki to też bym nie powiedziała, ale nie otym. Teraz jestem na studiach II stopnia i jedna z pań która wykłada na mojej uczelni powiedziała ze dawno nie było takiej grupy na tak wysokim i wyrównanym poziomie. Czyli wychodzi na to że albo jest walka o studenta kosztem dobrego zdania o kierunku albo reforma obniża poziom wiedzy albo może ludzie myslą że na studiach nauczą sie języka. A potem są takie sytuacjie że nauczyciel mówi uczniom że po weil jest szyk prosty.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-03-2013, 16:51
dominika87 dominika87 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Hej u mnie na studiach jak robiłam licencjat, to faktycznie jak ja się starałam o przyjęcie, to było strasznie ciężko, było wielu chętnych no i trzeba było mieć dobrze zdaną nawet bardzo dobrze zdaną maturę. A jak ja już byłam na 3 roku to się okazało, że przyjmowali już wszystkich po kolei, bo nie było chętnych, a to dlatego, że był za wysoki poziom, a teraz nawet wykładają po polsku wszystko, bo przyjmują ludzi co nic nie potrafią. To jest najgorsze, że potem taka osoba trafi do szkoły i uczy tak jak nie trzeba, potem ci uczniowie ida na studia i znowu to samo koło się zamyka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2013, 20:36
oliwiatom oliwiatom jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Witajcie,
jestem nauczycielka niemieckiego, studia ukonczyła w 2006 r w Poznaniu, na UAMie, natomiast pracując w szkole językowej( znanej w całej Polsce) w tym roku mam w grupie 2 studentki germanistyki, słabsze niz osoby pozostałe na kursie.
Mowia mało, sa przestraszone, podstawowe zasady gramatyczne-nie sa opanowane. Załamka. Przychodzi studentka I roku germanistyki nakurs językowy celem podszkolenia z niemieckiego. Wahnsinn!!!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.