Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-16-2012, 15:35
djanek djanek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Poziom językowy na germanistyce

Jak wygląda u Was sytuacja z poziomem językowym na germanistyce?
Na mojej uczelni z roku na rok poziom był niższy, co wielu wykładowców powtarzało nam z pewną złośliwością.
Nie ma tu jednak winy studentów, a raczej uczelni, ponieważ od dwóch lat na mojej uczelni istnieje możliwość rozpoczęcia germanistyki bez znajomości języka niemieckiego a studenci ci po 5 latach kończą studia z takim samym dyplomem jak ci, którzy musieli dobrze zdać maturę na poziomie rozszerzonym by w ogóle móc się na te studia dostać.
A jak jest u Was? Czy istnieje możliwość podjęcia studiów bez znajomości języka?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-16-2012, 15:50
justa.germ justa.germ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niestety na mojej uczelni tendencja była podobna. Kiedyś, żeby dostać się na germanistykę, konieczna była matura rozszerzona z niemieckiego i polskiego, i z obu przedmiotów na co najmniej 90%. Teraz wystarczy poziom podstawowy z niemieckiego z wynikiem ok. 50% - drastyczna różnica. Co za tym idzie, studenci pierwszego roku często mają braki w znajomości języka i ogólnie poziom studiów jest znacznie niższy niż to było kilka lat temu..
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-16-2012, 17:16
radwas radwas jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Szczecin
Domyślnie

Na mojej uczelni, gdzie jest ten system punktowy przy rekrutacji, można teoretycznie zacząć germanistykę bez znajomości niemieckiego - jest nawet po kilka naborów uzupełniających...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2012, 01:00
justynatomera justynatomera jest offline
Kumotr

Miejscowość: Rzeszów
Domyślnie

na mojej też nie ma jakiegoś szału z poziomem nauczania. Z roku na rok wymaga się mniej, jest mniej przedmiotów, mniej zajęć i mniej materiału. ogólnie to szczerze mówiąc sama obawiam się o mój poziom językowy, gdyż na ostatnim roku nie robi się już prawie nic.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2012, 08:36
Nataliaaa Nataliaaa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

U mnie też widać obniżenie się poziomu. Gdy rozmawiałam z germanistką, która kończyła studia jakieś 10 lat przede mną, to przekonałam się, że to, co my teraz robimy, to dla niej jest "przedszkole". Wykładowcy też mówią, że widzą obniżenie się poziomu. Widać to choćby w liście lektur na historię literatury na pierwszy rok (trudniejsze teksty są usuwane, bo studenci nie dają sobie rady). Jedna z moich prowadzących rozsądnie stwierdziła, że jest to wina systemu, a nie nasza, bo gdyby system był inny, to i my bylibyśmy na wyższym poziomie. Trochę racji w tym chyba jest.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2012, 10:29
nata22 nata22 jest offline
Kumotr

Miejscowość: Stargard Szczeciński
Domyślnie

na początku jak zaczynałam studia przyszły osoby ze słabym niemieckim szybko niestety odpadły bo poziom był za wysoki, bo mówiło się tylko w języku niemieckim a gramatyka była nie do ogarnięcia. I wtedy wszystkim się wydawało,że jest trudno i poziom wysoki, teraz będąc na 3 roku mam inne zdanie. Wielu przedmiotów nie ma np. w gruncie rzeczy potrzebnej fonetyki, system nauczania jest okrojony mamy mało przedmiotów i mało godzin. Bardzo często na różnych przedmiotach materiał jest ten sam i tego samego się w kółko uczymy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-18-2012, 22:22
eveline667 eveline667 jest offline
Kumotr

Domyślnie

No z tym poziomem jest właśnie nieciekawie... Wcześniej studiowałam w innym mieście niż obecnie i poziom wydawał mi się bardzo średni, a teraz jestem na teoretycznie lepszej uczelni, a jakoś wcale tego nie czuję. Może dlatego że to już czwarty rok i powinnam wszystko umieć, a czuję się jakbym się cofała
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2012, 00:18
ewelcia87 ewelcia87 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zgadzam się jak najbardziej z opiniami, iż poziom na uczelniach jest coraz niższy. Teraz rzeczywiście można rozpoczynać germanistykę bez zdanej matury z niemieckiego, albo ze zdaną byle jak podstawową maturą. Tacy studenci nie dość, że mają braki to jeszcze daje im się luzy, więc też automatycznie mniej się uczą i mniej wynoszą ze studiów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-21-2012, 10:26
djanek djanek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie raz słyszałam od wykładowców, że za czasów egzaminów wstępnych na studia poziom na germanistyce był dużo wyższy. Z jednej strony cieszę się, że mnie to ominęło i zdawałam już nową maturę, z drugiej strony nie da się ukryć, że stara matura była trudniejsza, wymagała większych kompetencji językowych, a egzamin wstępny na studia decydował o wszystkim i gdyby nadal tak było nie mielibyśmy teraz do czynienia ze studentami, którzy wyraz "können" wymawiają "kunnen", a wierzcie mi, że u mnie na uczelni takich ludzi nie brakowało!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-22-2012, 22:14
schicksal schicksal jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem już na studiach filologicznych, ale próbowałam dostać się na germanistykę, żeby dostać się na specjalizację nauczycielską. Jakim moim zdziwieniem było, że jako jedna z nielicznych osób miałam rozszerzoną maturę, zdaną bardzo dobrze i umiem cokolwiek powiedzieć po niemiecku. Nie będę mówić gdzie dokładnie ta rzecz ma miejsce, ale mam wrażenie, że jest totalna przepaść- albo Niemcy w Polsce studiujący germanistykę dla papierka mimo braku znajomości polskiego, albo ludzie z podstawową maturą na 50%. A w grupach translatorycznych połowa pomieszkiwała w Niemczech, ma pochodzenie niemieckie. Mimo wszystko poziom jest coraz niższy, chociażby przez to, że można ten niemiecki nadrobić drugim językiem obcym, albo polskim (zależy od rekrutacji).
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.