Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Kształcenie tłumacza
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-04-2012, 20:08
karo84 karo84 jest offline
Kumotr

Domyślnie Który język fachowy sprawia wam najwięcej problemów podczas tłumaczeń?

Mnie osobiście najwięcej problemów sprawia język prawniczy. Bardzo lubie tłumaczenia tego typu, ale rwę czasami włosy z głowy, żeby przetłumaczyć jakis tekst o tematyce prawniczej
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-05-2012, 08:33
maria maria jest offline
Kumotr

Domyślnie

Uważam, że więcej trudności mogą sprawić teksty natury medycznej, biologicznej lub technicznej.Kłopotem mogą okazać się też teksty użytkowe związane z niecodziennymi dziedzinami życia. Języki prawniczy czy gospodarczy są dość "sztywne" tzn. zwroty i konstrukcje się powtarzają, po kilku przetłumaczonych tekstach wchodzą w nawyk, jednak nie twierdzę absolutnie, że takie teksty nie mogą się zaliczać do trudnych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-05-2012, 12:53
Agnieszkaanna Agnieszkaanna jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem najtrudniejsze są tłumaczenia techniczne. Kiedyś kolega poprosił mnie o tłumaczenie do jego pracy magisterskiej. Nie miałam żadnego pojęcia co tłumaczę i byłam pewna, że on nic z tego nie zrozumie. Od razu go uprzedziłam o tym. Stwierdził, że on jest w temacie i wie o co chodzi. Sama się zdziwiłam, że mi się udało to logicznie przetłumaczyć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2012, 11:45
agata.dominska agata.dominska jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Jestem tego samego zdania: tłumaczenia techniczne mogą sprawić najwięcej problemów, bo:
a) są bardzo różnorodne, więc trudno opanować język techniczny do tego stopnia, żeby nawet po długiej praktyce z tego typu tłumaczeniami poradzić sobie bez problemu z każdym z nich
b) wymagają często tłumaczenia czegoś, czego sami nie rozumiemy, i to nie dlatego, że nie chce nam się sprawdzić, ale dlatego, że nie mamy wykształcenia w tej dziedzinie.

Prosty przykład: żeby opisać działanie blokady mechanizmu różnicowego musimy znać zasady funkcjonowania tego urządzenia. Dla humanisty-filologa często nawet przewertowanie kilku słowników technicznych w rodzimym języku nie rozwiązuje problemu, bo materia jest trudna i często niezrozumiała, analizujemy ją w oderwaniu od pozostałego zasobu wiedzy technicznej (bo go nie mamy) itd. Ja zazwyczaj korzystam z rad znajomych, którzy są biegli w tej dziedzinie i wtedy dopiero przekonuję się, jak skomplikowane to wszystko jest dla laika.

Nie ma na to jednak sposobu: rzadko kiedy tłumacz jest inżynierem, lekarzem, prawnikiem i musi sobie "na ślepo" radzić z tego typu problemami.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-06-2012, 12:22
Neo1986 Neo1986 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z językiem prawniczym filolog może się spotkać i spotyka najczęściej podczas studiów, natomiast język techiczny to zupełnie inna bajka. Ilość dziedzin nauki, które obejmuje jest praktycznie nieskończona i naprawdę trudno być tu dobrze przygotowanym. Zgadzam się z przedmówcą
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2012, 12:03
joannag joannag jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dlatego wykładowcy starają się podzielic zajęcia tak, żeby w jakimś stopniu omówić najważniejsze działy, z którymi prawdopodobnie przyszli absolwenci będą się zmierzać.
Ja np. miałam o tyle szczęście, że metodą głosowania wybraliśmy sobie najbardziej "wymarzone" dziedziny, i tak walczyliśmy kilka miesięcy z medycyną, prawem, polityką i w końcu kiedy już cieszyliśmy się na wakacje, przed samą sesją wykładowca "poczęstowal nas" ulubioną chemią A w międzyczasie jako przerywniki maglował nas z techniki... Wszystko zależy od tego, czy ma się wiedzę z danego tematu, jednakże nie zgadzam się z przedmówcami, gdyż uważam, że techniczny język nie należy do najtrudniejszych. Mialam okazję pracować w branży stricte technicznej i radziłam sobie za pomocą internetu, a tu ktoś przyszedł i opowiedział, i tak wiedza się poszerza
Mnie zdecydowanie odstrasza prawo
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2012, 19:16
mkomarnicka mkomarnicka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie techniczne. Te prawnicze nawet lubię, medyczne też nie są najlepsze, ale jeśli chodzi o leki i inne tego typu, można się wspomagać nazwami środków i leków w języku łacińskim. Jeśli chodzi natomiast o język techniczny, jeśli ktoś nie siedzi w temacie, szczególnie jeśli jest się nie do końca zorientowaną w sprawach technicznych kobietą - czarna magia!

Ostatnio edytowane przez ariadna : 11-06-2016 o 17:21.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2012, 17:12
mkarolina mkarolina jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A ja myślę, że nie chodzi tu o znajomość słownictwa z danego obszaru tematycznego, lecz o wiedzę o danym temacie. Ktoś kto nigdy nie interesował się prawem, będzie miał problemy z tłumaczeniem tekstów prawniczych.
Podobnie wygląda to z tekstami ekonomicznymi, medycznymi czy prawniczymi.

Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2012, 18:55
basia91 basia91 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ogolnie rzecz biorac to zalezy od tematu. Przewaznie najtrudniejsze sa dla mnie teksty techniczne, ale musze tez przyznac ze potoczne slownictwo jest wyjatkowo trudne do przetlumaczenia w szczegolnosci dlatego ze pojawia sie coraz wiecej nowych slow
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-29-2012, 19:24
star_sailorr star_sailorr jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie jak do tej pory najwięcej problemów sprawiało słownictwo prawnicze

Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.