Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-27-2019, 14:11
Hikari Hikari jest offline
Kumotr

Domyślnie Brexit, a brytyjski akcent i emigracja

Czy według Was w związku z zamieszaniem związanym z Brexitem, oraz odpływającą ilością ludzi zza granicy z Wielkiej Brytanii, brytyjski akcent straci na znaczeniu? Spotkałem się z opinią, że Polacy zaczną się przerzucać w nauczaniu na akcent amerykański, bo nie będzie się już opłacało uczyć języka/akcentu kraju w którym nie wiadomo czy ludzie z Europy w dalszym ciągu (o ile w ogóle)
będą przyjmowani.
Jak to według Was wpłynie na status brytyjskiego, brytyjskich instytucji, i ogólnie wizerunku Brytanii w Polsce i Europie?
Słyszałem, że w innych krajach europejskich akcent brytyjski jest już wyśmiewany i bywa/jest teraz przedmiotem niewybrednych żartów, a nawet można - pisząc wprost - ,, zarobić w pysk" za mówienie nim (nawet nie samym RP, a choć zbliżoną wymową).

Druga sprawa to emigracja. Anglia jest właściwie jedynym takim głównym krajem do którego Polacy emigrowali w celu nauki języka (wiadomo, stamtąd wywodzi się angielski). Co w sytuacji jeśli emigracja do Brytanii stanie się uciążliwa? Dokąd według Was Polacy znający tylko i wyłącznie język angielski będą emigrować (przypuśćmy, że chodzi głównie o Europę, bo dostać się do Ameryki jest dosyć ciężko)?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-29-2019, 10:18
AlicjaP AlicjaP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Według mnie trudno to wszystko w tej chwili oceniać czy przewidywać. Brexit jest jeszcze w toku i na ten moment różne przypuszczenia pobrexitowe wydają się pisane palecem po wodzie. Niemniej pytanie o polską migrację w tym kontekście jest ważne, bo nie wiadomo czy przeniesie się ona na inne kraje, czy może w ogóle znacznie zmniejszy. A co do brytyjskiego akcentu, to możliwe, że nie straci na znaczeniu, a przynajmniej nie od razu. Może być to proces bardziej rozciągnięty w czasie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-29-2019, 11:36
nataliak4's Avatar
nataliak4 nataliak4 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Trudno powiedzieć. Cała sytuacja z Brexitem nie jest do końca jasna, więc trudno określić, jak będzie to wyglądało w przyszłości. Teraz nie wiadomo czy Brexit dojdzie do skutku. Ale według mnie akcent brytyjski czy nauka tego akcentu nie straci na znaczeniu od razu. Może parę lat po Brexicie, ale będzie to długi proces.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-02-2019, 09:38
Hikari Hikari jest offline
Kumotr

Domyślnie

Z dnia na dzień na pewno nie straci. Jaką długość przewidujecie tych zdarzeń?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2019, 12:41
sidereal sidereal jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie sądzę, żeby miało to nastąpić w najbliższej przyszłości. Taki proces zacierania akcentu to bardzo długotrwały proces. Poza tym brexit nie jest jeszcze tak pewną sprawą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-26-2019, 21:54
magdaang magdaang jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie wydaje mi się, żeby Brexit miał jakikolwiek realny wpływ na np. nauczanie w Polsce. Wprowadzanie takich zmian jest bardzo powolne i w najbliższym czasie po prostu niemożliwe. Większy wpływ na akcent w samej Anglii ma imigracja i mieszanie się różnych akcentów z całego świata.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-31-2019, 10:29
marslo97 marslo97 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jeśli akcent straci na znaczeniu to bym dawała kilkanaście może nawet do kilkudziesięciu lat, ale to są tylko spekulacje.. Na pewno nauka akcentu brytyjskiego nie będzie już tak kusząca dla niektórych, ale sprawa brexitu jest jeszcze nie do końca jasna... Aczkolwiek ciekawy temat Polacy pewnie będą wybierać coraz to inne kraje - myślę że Norwegia, Niemcy jak najbardziej, w sumie to już je częściej wybierają
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-31-2019, 11:25
OlgaJakubowska22 OlgaJakubowska22 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Nie sądzę, że akcent straci na znaczeniu, a jeżeli nawet się to stanie to minie napewno sporo lat. Choć uważam, że jeżeli chodzi o brytyjskie instytucję to stracą one swoje znaczeniw, głównie przez niedostępność pewnych produktów/usług.
Wydaję mi się, że większym powodem dla którego Polacy wyjeżdżali do UK była chęć zarobku i dobrej pracy, niekoniecznie chęć nauki języka. Z angielskim można wszędzie tak naprawdę w Europie pracować/mieszkać, choć wydaje mi się, że ludzie coraz częściej wybierają Irlandie i Norwegie, i to właśnie te dwa kraje zastąpią Wielką Brytanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.