Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-27-2017, 11:47
madziambalena madziambalena jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Marginalizacja języka francuskiego

Jakimi obserwacjami możecie się podzielić w temacie marginalizacji języka francuskiego? Czy obserwujecie takie zjawisko? Tu na forum języków romańskich na pewno występuje Czy to atut, że wszyscy "rzucają się " na hiszpański, a tych z francuskim coraz mniej?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-27-2017, 15:29
sabina71's Avatar
sabina71 sabina71 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jakby to nie brzmiało, zaobserwowałam, że j. hiszpański jest po prostu modny zwłaszcza wśród młodych, wiele osób uważa, że jest łatwiejszy niż j.francuski. Hiszpański wydaje się być językiem bardziej opłacalnym na rynku pracy. Może coś w tym jest
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-27-2017, 18:50
cocochanel cocochanel jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Hiszpański może być bardziej przydatny w podróży niż francuski. Dlatego może być bardziej w modzie. Nie wiem jak to jest z rynkiem pracy. Mam natomiast wrażenie, że język francuski, a także kultura i mentalność Francuzów są na tyle specyficzne, że mogą wręcz czasem wzbudzać kontrowersje wśród osób dobrze ich nie znających, opierających swą ocenę na stereotypach (a bo to dumny kraj, jedzą żaby, są zmanierowani, nie mówią po angielsku, a bo język trudny itp.) Nie mam tutaj na celu szerzenia tych stereotypów, jednak uważam że są one wciąż obecne. A o Hiszpanach mówi się... wieczna fiesta, słońce, flamenco. Tak to widzę, mogę się mylić, nie wiem z resztą, czy ten francuski rzeczywiście jest taki zmarginalizowany
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-27-2017, 20:24
Kasia88 Kasia88 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem romaniści sami trochę się marginalizują. Nie wydaje mi się, żeby na forum była ogromna przewaga hispanistów nad romanistami. Po prostu romaniści rzadziej się udzielają, są bardziej niedostępni i może nawet mniej pomocni. A język francuski coraz częściej przegrywa z hiszpańskim, ale myślę, że to tylko chwilowa moda francuski rządził przez wieki i jeszcze kiedyś wróci do łask.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-02-2017, 20:24
mgolecki mgolecki jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cóż, hiszpański jest prostszy (nie jakoś bardzo, ale jest). Uczyłem się go 3 lata w liceum, jednak na studiach wybrałem angielski i francuski, bo hiszpański zwyczajnie mi się nie podoba. Jednak po studiach planuję się go nauczyć na tyle, by w miarę się dogadać, gdy pojadę do kraju hispanojęzycznego. Moja prowadząca na studiach, powiedziała, ze najlepiej nauczyć się francuskiego, bo jest najtrudniejszy z trójki francuski, hiszpański włoski, i potem nauczyć się pozostałych dwóch języków, bo bardzo łatwo się je przyswoi znając już francuski. Ja nie zauważyłem "marginalizacji", o której mówisz, ale to może dlatego, że i mnie na uniwersytecie dużo osób studiuje ten język.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-14-2017, 11:11
JustynaAndr95 JustynaAndr95 jest offline
Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Ja również nie zauważyłam "marginalizacji" języka francuskiego. Fakt, iż hiszpański jest teraz bardzo popularny, również dzięki rozwojowi muzyki latino oraz modzie na tańce tj. salsa czy bachata. Myślę, iż francuski (przynajmniej w Europie) będzie rozwijał się coraz dynamiczniej chociażby ze względu na napływ imigrantów z Afryki Północnej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-14-2017, 22:31
k.grabowska k.grabowska jest offline
Kumotr

Domyślnie

Zamieniłam po pierwszym semestrze filologię francuską na rosyjską. Po prostu poczułam, że języki słowiańskie interesują mnie bardziej i jestem w stanie poświęcić im więcej czasu. Mimo to sentyment do francuskiego pozostał. Zauważyłam, że hiszpański jest ostatnio baaaardzo popularny, ale nie spodziewałam się, że przez to francuski znajduje się na drugim torze. Spodziewałabym się, że ze względu na literaturę, sztukę i znaczenie Francji i języka francuskiego w Europie, zapotrzebowanie na znajomość tego języka będzie wzrastać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-13-2017, 14:37
Malgosia97 Malgosia97 jest offline
Podszyszkownik

Osobiście spotkałam się z tym, że spora grupa ludzi uważa, że język francuski coraz bardziej wychodzi z użycia. Nie można się z tym jednak zgodzić, gdyż mimo takiej opinii, język francuski funkcjonuje w społeczeństwie i nie da się tego nie zauważyć. Jako że Francja produkuje wiele czołowych marek modowych czy kosmetyków, język jest używany, a nawet mamy z niego wiele zapożyczeń. Sam język jest językiem urzędowym w wielu krajach.
A co moim zdaniem jest najważniejsze, jeżeli ktoś bardzo lubi Francję i jej kulturę, choćby nie wiadomo jak się starał, nie uniknie kontaktu z językiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2018, 18:21
zuzikowanna zuzikowanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli jest to język marginalizowany, to tylko dlatego, że tak go właśnie traktujemy.

Mało kto w szkole powie dzieciakom, do czego ten język może im się przydać. Mało kto podchodzi do niego w sposób utylitarny. Potem taki dzieciak sobie rośnie ze świadomością, że taki francuski, to tylko w sumie potrzebny do zaliczenia przedmiotu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2018, 22:02
isa1 isa1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Również odnoszę wrażenie, że francuski schodzi na margines. Coraz mniej uczy się go w szkołach, wypierany jest przez niemiecki, hiszpański czy rosyjski, mimo że wciąż jest to dosć istotny język na arenie międzynarodowej. Czy to efekt mody? Możliwe... W ostatnim czasie w radiu, obok piosenek anglojęzycznych, słychać często utwory w wersji hiszpańskiej, więc coś w tym musi być.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.