Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-03-2017, 15:23
cekinowafelicja cekinowafelicja jest offline
Kumotr

Domyślnie Języki południowosłowiańskie - różnice

Witam serdecznie. Chciałbym w tym wątku dowiedzieć się paru rzeczy dotyczących nauki języków południowosłowiańskich. Jaki jest sens nauki osobno języka chorwackiego i serbskiego? Czy znając jeden z nich jest możliwość bezproblemowego posługiwania się (zarówno w mowie, jak i w tłumaczeniach) drugiego? Jak się ma różnica języka bułgarskiego wobec ww. języków ?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-03-2017, 18:54
zu__pa zu__pa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Różnice między serbskim i chorwackim (poza, oczywiście, alfabetem) nie są duże. Mieszkańcy Chorwacji, Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny rozumieją się bez problemów, tak jak na przykład Czesi i Słowacy.
Nie znam sytuacji na tyle dobrze, żeby stwierdzić, czy znając serbski można tłumaczyć chorwacki, wydaje mi się, że ma to trochę wspólnego z etyką tłumacza. Mam nadzieję, że znajdzie się jakiś filolog bardziej zorientowany niż ja i podzieli się odpowiedzią na to pytanie.
Język bułgarski tak jak serbski operuje cyrylicą. Wywodzi się, tak jak wszystkie języki słowiańskie, ze staro-cerkiewno-słowiańskiego i jest do niego najbardziej podobny. W bułgarskim jest również dużo zapożyczeń z tureckiego i greckiego, co trudno znaleźć w innych językach słowiańskich.
Jeśli pytasz, czy osoba posługująca się językiem bułgarskim dogada się z osobą posługującą się językiem z grupy serbo-chorwackiej - myślę, że tak, ale w mniejszym stopniu.
Na pewno nauczenie się jednego języka z grupy południowosłowiańskiej ułatwia opanowanie reszty, ale każdy język jest jednak autonomiczny i wydaje mi się, że trzeba je traktować osobno.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:21. Powód: błąd interpunkcyjny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-09-2017, 14:57
vefa vefa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja znam chorwacki i bułgarski i szczerze mówiąc.. pomimo tego, że oba języki są słowiańskie nie nazwałabym ich bardzo zbliżonymi do siebie. To dwa odrębne języki.
Jednak nauka jednego z nich z pewnością ułatwia naukę kolejnego
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2017, 10:02
carida27 carida27 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Wiem, że moi znajomi po chorwackim wpisywali sobie do CV, że umieją również serbski Nie wiem czy to tak do końca można uznawać, bo mimo że czeski i słowacki są do siebie podobne i rozumiemy siebie nawzajem, to jednak są to dwa języki i w wielu przypadkach po prostu różnią się wymową czy też używają innego słowa na tę samą rzecz. Wydaję mi się, że w przypadku serbskiego i chorwackiego jest podobnie Ale może się mylę, bo to tylko takie moje domysły

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:23. Powód: Brak dużej litery na początku zdania
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-02-2018, 22:38
ElaW ElaW jest offline
Kumotr

Domyślnie

Hej. Temat nie jest najnowszy, ale pozwolę sobie skomentować ponieważ sama jestem absolwentką języka chorwackiego Serbski w dużej mierze rozumiem, ale bez problemu rozpoznam kiedy ktoś mówi/pisze po serbsku a kiedy po chorwacku - szczególnie jeśli chodzi o język literacki, ponieważ w Chorwacji jest stosowana -ijekavstina, a w Serbii -ekavstina. Słownictwo też w wielu miejscach się różni, co do składni, idiomów czy frazeologii nie znam się na tyle, żeby się wypowiadać. Sama nie podjęłabym się na pewno tłumaczenia na serbski choć z serbskiego mogłabym spróbować W codziennych sytuacjach przy odrobinie dobrej woli z obu stron komunikacja jest możliwa, a podejrzewam, że im bliżej z granicą Serbii przychodzi ona tym łatwiej Miałam na studiach Polkę, której ojciec był Serbem i miała ona regularne kontakty z rodziną za granicą - choć nie było problemu z płynnością to jednak przez 5 lat studiów była nieustannie poprawiana co do słownictwa czy konstrukcji zdania. Podobieństwo języków bywa zatem zwodnicze

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:25. Powód: błędy interpunkcyjne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-05-2018, 23:04
Gladyssemiramis Gladyssemiramis jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę, że o ile w przypadku codziennej komunikacji nie powinno być problemów z porozumieniem, to przy tłumaczeniach, ze wyględu na różnice mogą wystąpić komplikacje.
Posługuję się językiem bułgarskim i serbskim i bez problemu dogadam się w Macedonii, ale jeślli chodzi o tłumaczenie, nie podjęłabym się tłumaczenia na język macedoński ani na chorwacki. Nie wydaje mi się również, aby serbski i bułgarski były bardzo podobne. Tak czy inaczej, jeśli człowiek ma dobre chęci to się porozumie na całych Bałkanach
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2018, 10:26
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nauka serbskiego i chorwackiego osobno się nie opłaca - lepiej nauczyć się jednego porządnie i potem douczyć się różnic w drugim (np. najpierw chorwacki, a potem douczanie się różnic z serbskim) niż mieszać sobie w głowie jednym i drugim językiem naraz. Na tej samej zasadzie można się douczyć bośniackiego i czarnogórskiego, jak ktoś bardzo kocha Bałkany
Podwórko macedońsko - bułgarskie to sfera obca dla mnie, więc się nie wypowiem. Gdyby mi było trzeba dogadałabym się z nimi po rosyjsku lub chorwacku :-)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2018, 00:14
Elmo Elmo jest offline
Kumotr

Domyślnie

Różnice między serbskim a chorwackim to takie różnice jak między "będę robić" a "będę robił" lub "wyjść na dwór" i "wyjść na pole". To się prędzej czy później bardziej rozjedzie, bo Chorwaci podchodzą do języka dość purystycznie, a Serbowie raczej liberalnie. No i do tego jeszcze wariant ekawski i jekawski, czyli "devojka" w Serbii, ale "djevojka" w Chorwacji. Jekawski jest bardziej rozpowszechniony, ekawski zasadniczo tylko w Serbii.

Chyba najlepiej się uczyć serbskiego, bo jest przyzwoita ilość materiałów, w użytku są oba alfabety i unika bezokoliczników.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:34. Powód: błąd interpunkcyjny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-09-2019, 02:25
kingariko11 kingariko11 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Serbski i chorwacki różnią się nie tylko alfabetem, ale przede wszystkim leksyką, która ma spore różnice. Formy gramatyczne są podobne, oprócz jednej formy czasu przyszłego, która w obu językach lekko się różni.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:35. Powód: błędy interpunkcyjne, literówka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-09-2019, 12:31
kamila0503 kamila0503 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Różnią się dialektem oraz leksyką w dużej mierze, ale z tego co nam mówią na studiach to Serb Chorwata zrozumie (i na odwrót), bo różnice nie są jeszcze aż tak duże.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.