Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Języki słowiańskie
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-10-2016, 12:14
Martyna1994 Martyna1994 jest offline
Kumotr

Domyślnie Dodatni i ujemny wpływ języka polskiego podczas nauki języków słowiańskich?

Jak myślicie, jakie są plusy a jakie minusy podczas przyswajania języków słowiańskich? Czy polski nam pomaga, czy wręcz przeszkadza? Mi na początku język polski był bardzo przydatny, niestety z czasem, gdy już w większym stopniu znałam język, zaczął mi przeszkadzać i mieszać. Robiłam kalki z polskiego, co często okazywało się błędne. W nauce jakiego języka słowiańskiego język polski jest najbardziej pomocny, a w którym najbardziej przeszkadza?

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:47. Powód: błędy interpunkcyjne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2016, 17:13
smialek smialek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja miałam okazję poznać jeszcze język czeski. Ucząc się równocześnie dwóch języków słowiańskich oraz przypominając sobie zawiłości gramatyki języka polskiego, pojawił się problem. Podobnie - kalki, pisanie po czesku cyrylicą, stosowanie rosyjskich końcówek w polskich i czeskich słowach. Dramat. Trzy naraz to zdecydowanie za dużo.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2016, 22:59
noirin noirin jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nie miałam nigdy okazji uczyć się innego słowiańskiego języka, ale zastanawiam się, czy nie jest tak, że to podobieństwo pomaga w rozumieniu i biernej znajomości słownictwa (zwłaszcza na początku), a problemy zaczynają się, gdy trzeba użyć języka w praktyce i zwracać szczególną uwagę na różnice?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2016, 17:14
Martyna1994 Martyna1994 jest offline
Kumotr

Domyślnie

A waszym zdaniem lepiej uczyć się języków słowiańskich, znając już jakiś język z tej grupy( mając ułatwiony start), czy zacząć naukę nie znając żadnego języka słowiańskiego(mając utrudnione zadanie na starcie, przy czym w następnych etapach nauki nie robić błędów związanych z podobieństwem języków)?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2016, 17:34
HannaMakaruk HannaMakaruk jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Błędy będę zawsze, ale warto spróbować. U mnie poszło dobrze z polskim, ale mimo to zapomniałam jak mówić po białorusku (a to jest mój drugi język ojczysty, ale nieużywany zbyt często).

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:51. Powód: błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2016, 18:52
Cieslosia Cieslosia jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę, że reszta języków słowiańskich jest do siebie w jakiś sposób podobna, więc jeżeli ktoś się posługuje językiem polskim to łatwiej będzie mu się nauczyć jakiegoś innego języka z tej rodziny, tak samo w drugą stronę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-15-2016, 14:57
Gabson Gabson jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez HannaMakaruk Pokaż post
Błędy będę zawsze, ale warto pospróbować. U mnie poszło dobrze z polskim, ale mimo to zapomniałam jak mówić po białorusku (a to jest mój drugi język ojczysty, ale nie używany zbyt często).
Myślę, że jest to kwestia tego, jaki masz kontakt z tym językiem. Być może gdybyś miała równolegle kontakt z białoruskim, nie zapomniałabyś go. Poza tym jeśli to jeden z Twoich języków ojczystych, podejrzewam, że gdybyś teraz np. pojechała na Białoruś albo miała z nim częsty kontakt, wszystko by Ci się przypomniało

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:52. Powód: błędy interpunkcyjne, literówki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-15-2016, 15:49
HannaMakaruk HannaMakaruk jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Gabson Pokaż post
Myślę, że jest t kwestia tego, jaki masz kontakt z tym językiem. Być może gdybyś miała równolegle kontakt z białoruskim, nie zapomniałabyś go. Poza tym jesli to jeden z Twoich języków ojczystych, podejrzewam że gdybyś teraz np. pojechała na Białoruś albo miała z nim częsty kontakt, wszystko by Ci się przypomniało
Niestety, częsty kontakt z białoruskim w Białorusi jest niemożliwy, język jest zaniedbany, po prostu umiera. Trzeba strasznie się wysilać, żeby codziennie czytać, pisać, mówić i słuchać w tym języku. Poczytać owszem można. Ale porozmawiać lub posłuchać... Och, szkoda czasu na poszukiwanie takich ludzi. I w końcu - po co? Właśnie, nie ma sensu...

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:53. Powód: błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-17-2016, 16:42
ladygahan's Avatar
ladygahan ladygahan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znajomość pomaga w przypadku nauki gramatyki - nie wyobrażam sobie przyswajania gramatyki języka staro-cerkiewno-słowiańskiego bez znajomości polskiego, to samo dotyczy nauki gramatyki rosyjskiego. Największe zamieszanie robią jednak tzw. fałszywi przyjaciele, czyli słowa brzmiące tak samo lub podobnie jak w polskim, a oznaczające zupełnie coś innego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-18-2016, 12:27
Szpak Szpak jest offline
Kumotr

Miejscowość: Wiedeń
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Martyna1994 Pokaż post
A waszym zdaniem lepiej uczyć się języków słowiańskich, znając już jakiś język z tej grupy( mając ułatwiony start), czy zacząć naukę nie znając żadnego języka słowiańskiego(mając utrudnione zadanie na starcie, przy czym w następnych etapach nauki nie robić błędów związanych z podobieństwem języków)?

Wydaje mi się, że dla nas, wszystkich użytkowników tego forum, znajomość jednego języka słowiańskiego jest po prostu musem

Wydaje mi się, że ta znajomość pomaga. Rozumie się więcej słów i trudniej się zniechęcić - a co do błędów typu "kalki", to przecież robimy je w każdym języku; może po prostu np. w angielskim szybciej zorientujemy się, że coś nie gra (moje ulubione "Thank you from the mountain" ). Moim zdaniem nie ma co przejmować się takimi błędami, trzeba jak najwięcej czytać i słuchać native speakerów, a błędy zaczną się w naturalny sposób eliminować.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.