Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-07-2013, 17:13
agatawoch agatawoch jest offline
Kumotr

Miejscowość: Kegworth, UK
Dwujęzycznośc jest świetna sprawą jednakże trzeba pamiętac że by osiągnąć poziom płynności w mowie i w piśmie w dwóch językach na tym samym poziomie, trzeba przejść kilka faz/okresów przejściowych.
Tych okresów przejściowych jest kilka w zależności od zaawansowania. Ja w tej chwili przechodzę fazę gdzie łatwiej jest mi wypowiedzieć się w języku angielskim niż polskim. Myślę, że któregos dnia osiągnę ten poziom kiedy będę mogła się nazwać dwujęzyczną
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-07-2013, 18:00
ellla ellla jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Choć do pewnego stopnia zgadzam się z opiniami, że za osobę dwujęzyczną uznaje się osobę, która wychowała się w dwujęzycznym środowisku, to jednak pokusiłabym się o poszerzenie tej definicji i zakwalifikowanie do grona osób dwujęzycznych ludzi, którzy mimo późniejszego rozpoczęcia nauki i przyswajania drugiego języka, są w stanie posługiwać się tym językiem, zarówno w mowie, jak i piśmie, na poziomie swojej mowy ojczystej, a więc biegle. Co prawda osoby, które mają kontakt z drugim językiem od najmłodszych lat przypuszczalnie powinny posiadać lepsze zdolności komunikacyjne w tym języku, jednak jeśli ich kontakt z drugim językiem zostanie przerwany w dzieciństwie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich znajomość drugiego języka się zmniejszy, jeśli nie skurczy się do minimum.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-07-2013, 20:22
yalisa2 yalisa2 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kslapek Pokaż post
Hmmmm ale to występuje tylko na płaszczyźnie tłumaczeń. W innych momentach myślę, że osoba typowo dwujęzyczna rozkłada tą pierwszą na łopatki....No może, że jest to jakiś geniusz językowy. Znajoma dziewczyny zna 4 języki biegle......
Niekoniecznie tylko na płaszczyźnie tłumaczeń. Jak już było wspomniane aby być biegłym w obu językach trzeba ich cały czas używać. W przypadku osób, wychowujących się w środowisku dwujęzycznym z czasem jeden z języków może zacząć znacznie dominować, szczególnie jeżeli ten drugi nie jest szczególnie przydatny w pracy i w życiu codziennym. W tym momencie zaczynają mieć przewagę osoby, które mimo rozpoczęcia nauki j. obcego w późniejszym czasie są zmuszone do korzystania z obu w porównywalnym stopniu.

Ostatnio edytowane przez yalisa2 : 09-07-2013 o 20:42.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2013, 20:10
mrogozinska mrogozinska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tak jak większość myślę, że osoba dwujęzyczna to taka, która od urodzenia ma styczność z dwoma językami i umie się nimi sprawnie posługiwać. Jednak nie zgodzę się, że te osoby w takim samym stopniu potrafią się wypowiedzieć w obu językach. Wielokrotnie słyszałam, że koniec końców wybierają jeden język jako dominujący. Każdy z nich służy im do wyrażania innych rzeczy. W jednym potrafią np. doskonale oddać swoje emocje, uczucia itp., a drugim posługują się w innych sytuacjach.
Oddzielam jakoś od tego osoby, które znają biegle dwa języki. Niby prawie to samo, ale jednak różnica jest
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2013, 22:54
MonikaKr MonikaKr jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie osoba dwujęzyczna, to ktoś, kto potrafi posługiwać się oba językami w taki sposób, że żadna część obu języków nie stanowi dla niej problemu. Włączam tutaj również przeróżne zwroty potoczne i inne takie zwroty, których nie można znaleźć w obowiązujących językach. Oczywiście do tego potrzebne jest porozumienie się oba językami nacodzień.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2013, 23:20
catherine's Avatar
catherine catherine jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem osoba dwujęzyczna to taka, która może nazwać się native speakerem obu języków. Mimo, że można opanować język obcy na bardzo wysokim poziomie i płynnie się nim posługiwać, jedynie nauka naturalna, "od dziecka" jest w stanie sprawić, że ktoś będzie dwujęzyczny.
Stary 09-09-2013, 04:40
Yeti Yeti jest offline
Kumotr

Domyślnie

A ja uważam, że dwujęzyczność można nabyć. Nie wmówi mi nikt przecież, że Polonia mieszkająca od lat za granicą nie mówi perfekcyjnie w języku danego kraju, i przy tym w języku ojczystym, jeżeli utrzymują z nim ciągły kontakt. Z momentem osiągnięcia całkowitej biegłości (native-like) osoba staje się dwujęzyczna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-12-2013, 16:13
monikabee monikabee jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Olsztyn
Domyślnie

Dla mnie dwujęzyczność jest wyzwaniem, przed którym właśnie stoimy z mężem. Oboje jesteśmy naturalnymi użytkowaniami j. polskiego i płynnie mówimy po angielsku i od narodzin naszej córeczki staramy się mówić do niej w obu językach. Za kilka lat powiem Wam z jakim rezultatem. Znam kilka rodzin, gdzie drugi język nie był rodzimym żadnego z rodziców, a dziecko teraz jest dwujęzyczne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-04-2014, 23:16
Kinja Kinja jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kevinmoore Pokaż post
Ja za osoby dwujęzyczne uważam takie, które wychowały się w rodzinach dwujęzycznych i w zasadzie tylko takie. Kiedy zaczynamy uczyć się języka w późniejszym etapie życia, na własną rękę, ten proces wygląda zupełnie inaczej...
Zgadzam sie. dwujezycznosc jest od malego, a to ze kazdy z nas umie jakis jezyk wcale nie oznacza ze jestsmy dwujezyczni w doslownym znaczeniu tego słowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2014, 01:01
Gregorski Gregorski jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez catherine Pokaż post
Moim zdaniem osoba dwujęzyczna to taka, która może nazwać się native speakerem obu języków. Mimo, że można opanować język obcy na bardzo wysokim poziomie i płynnie się nim posługiwać, jedynie nauka naturalna, "od dziecka" jest w stanie sprawić, że ktoś będzie dwujęzyczny.
Czym jest dla was dwujęzyczność

Ciekawe pytanie. Chyba nie można na nie dobrze odpowiedzieć bez zadania sobie najpierw pytania czy język można tak naprawdę traktować przedmiotowo tj. jako tylko i wyłącznie metodę komunikacji pozbawioną jakiegokolwiek kontekstu. Myślę również, że należało by sobie zadać pytanie czy nauka naturalna to to samo co nauka od dziecka i czym tak naprawdę jest ta nauka. Bo przecież, nawet nie celem, a efektem końcowym jest przyswojenie języka i wszystkiego tego co się z tym wiąże.

Lub jak dobrze ujął to Edward Sapir: "jesteśmy zdani na łaskę konkretnego języka"

Ostatnio edytowane przez Gregorski : 03-05-2014 o 01:15.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.