Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-05-2013, 22:57
Joanna.intern Joanna.intern jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Czym jest dla Was dwujęzyczność?

'W potocznym rozumieniu za dwujęzyczną uważa się osobę, która zna dwa języki w takim stopniu, jak inni znają język ojczysty'.Według innych definicji, dwujęzyczną jest osoba, która miała styczność z dwoma językami od urodzenia. Jednakże, może się ludzion wydawać, że z językiem, którego nauczyli się w dzieciństwie, nic się potem nie dzieje. W rzeczywistości obowiązuje zasada ,’don't use it, loose it’.Mniej rygorystyczne definicje za dwujęzyczne uznają osoby, które po prostu znają drugi język choćby w ograniczonym stopniu, ale - co najważniejsze - używają obu języków na co dzień.
Jakie jest wasza zdanie na ten temat? Czy uważacie się za osoby dwujęzyczne?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2013, 00:28
kevinmoore kevinmoore jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja za osoby dwujęzyczne uważam takie, które wychowały się w rodzinach dwujęzycznych i w zasadzie tylko takie. Kiedy zaczynamy uczyć się języka w późniejszym etapie życia, na własną rękę, ten proces wygląda zupełnie inaczej...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2013, 07:14
ann311 ann311 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się z przedmówcą, według mnie dwujęzyczność odnosi się do nabywania umiejętności językowych przez dzieci uczonych równocześnie dwóch języków co pozwala im bycie native speaker'ami dwóch języków.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2013, 10:54
yalisa2 yalisa2 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja pokusiłabym się o nieco inną definicję. Moim zdaniem osobą dwujęzyczną może się nazywać ktoś kto biegle posługuje się drugim językiem mimo, że nie miał z nim kontaktu od urodzenia. Czasami osoby, które nauczyły się drugiego języka w późniejszym czasie posługują się nim lepiej niż Ci, którzy przyswajali go od samego początku. Jest to widoczne choćby w tłumaczeniach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2013, 12:15
sylwia91ch sylwia91ch jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warsaw
Domyślnie

Według mnie dwujęzyczność to zdolność swobodnego posługiwania się biegle dwoma językami. Osoba jest w stanie zrozumieć każde słowo pisane/mówione i swobodnie się komunikować.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2013, 12:24
piotrsa92 piotrsa92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że o dwujęzyczności możemy mówić wtedy kiedy osoba przyswoiła sobie dany język od urodzenia tj. wychowywała się w środowisku/rodzinie gdzie w połowie mówiono w jednym jak i drugim języku. W pożniejszym wieku owszem można nauczyć się drugiego języka ale nie w takim stopniu aby mówić o dwujęzyczności danej osoby.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-07-2013, 15:14
Joanna.intern Joanna.intern jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Widzę, że większość z Was za dwujęzyczną uważa osobę,która od urodzenia posługuje sie dwoma językami, bez wątpienia się z tym zgodze. Słyszałam natomiast, że nie wszystkie takie osoby są w stanie tłumaczyć z jednego jezyka na drugi, swoją drogą to ciekawe i troche mnie nawet zdziwiło.Wracając do dwujęzyczności, osobiście uważam, ze za osobę dwujęzyczną można także zaliczyć kogoś kto na codzień posługuje się dwoma językami.Jak jeden z przedmówcow spostrzegł, czasami nawet bywa, że język ojczesty schodzi na drugi plan i wtedy często mamy wrażenie, że to co chcemy powiedzieć mamy ’na końcu języka’.W rzeczywistości nawet u osob, króre znają dwa języki w takim stopniu, jak inni znają język ojczysty, jeden z języków dominuje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-07-2013, 15:23
Charo Charo jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgodzę się z poprzednikami, że osobę dwujęzyczną nazywamy taką, która to w dwujęzykowej rodzinie/otoczeniu się wychowała. Im człowiek młodszy tym bardziej chłonie słownictwo, akcent (praktycznie wszystko). Małżeństwa międzynarodowe najbardziej takim dzieciom sprzyjają. Nie sądzę natomiast, by rozpoczynając naukę drugiego języka później bylibyśmy w stanie wskoczyć na poziom native speakera. Język wciąż się rozwija i wciąż jest się daleko za osobami uczącymi się obu języków od małego. Choćbym nie wiem jak pewnie się czuł w danym języku, to nie nazwałbym siebie osobą dwujęzyczną.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-07-2013, 16:38
kslapek kslapek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez yalisa2 Pokaż post
Ja pokusiłabym się o nieco inną definicję. Moim zdaniem osobą dwujęzyczną może się nazywać ktoś kto biegle posługuje się drugim językiem mimo, że nie miał z nim kontaktu od urodzenia. Czasami osoby, które nauczyły się drugiego języka w późniejszym czasie posługują się nim lepiej niż Ci, którzy przyswajali go od samego początku. Jest to widoczne choćby w tłumaczeniach.
Hmmmm ale to występuje tylko na płaszczyźnie tłumaczeń. W innych momentach myślę, że osoba typowo dwujęzyczna rozkłada tą pierwszą na łopatki....No może, że jest to jakiś geniusz językowy. Znajoma dziewczyny zna 4 języki biegle......
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-07-2013, 17:12
karstasto karstasto jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Według mnie osoba dwujęzyczna to taka, która w codziennym życiu posługuje się dwoma języku w tym samym stopniu. Dlatego zgadzam się, w większości są to osoby, które wychowały się w rodzinie dwujęzycznej, gdyż w ten sposób język przyswaja się naturalnie już od najmłodszych lat. Myślę też, że można tak nazwać ludzi, którzy co prawda nie dorastali w środowisku dwujęzycznym, ale są na tyle zdolni, że nabyli w trakcie nauki ten drugi język na poziomie języka ojczystego i używają go codziennie, np. w pracy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.