Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-07-2013, 00:22
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez elkemp Pokaż post
Czasami można trafić na wydawnictwa dwujęzyczne.Mam takie wydanie poezji Jima Morrisona , można w razie kłopotów z interpretacją sięgnąć do tłumaczenia , co w przypadku jego poezji często się przydaje
To powinno byc standardem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-10-2013, 02:18
koharu koharu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Poezję trzeba czuć, ja poza paroma lubianymi autorami nie rozumiem jej nawet po polsku, nie przemawia do mnie. Takie wydania dwujęzyczne to byłby dobry pomysł
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-12-2013, 19:20
Arya_92's Avatar
Arya_92 Arya_92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem zwolenniczką czytania poezji w oryginale, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że dla osób o słabych umiejętnościach językowych może być to problematyczne. Mimo to, jestem zdania, że poezja jednak trochę traci nawet jeżeli mamy do czynienia z bardzo dobrym tłumaczeniem. Nawet najlepszy tłumacz nie będzie wstanie odwzorować idealnie klimatu i atmosfery utworu poetyckiego, zwyczajnie przez wzgląd na skąplikowaną strukturę jezykową tego gatunku literackiego. Nie oznacza to, że z miejsca przekreślam pomysł tłumaczenia poezji, po prostu czasami odnoszę wrażenie że przetłumaczony wiersz i jego oryginał to dwa osobne (choć czasami równie dobre) utwory poetyckie. Z drugiej strony porównywanie różnych tłumaczen danego wiersza może być bardzo ciekawym zadaniem dla kogoś, kogo interesuje przekład literacki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-30-2013, 00:51
ineszka89 ineszka89 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Violetta Pokaż post
Od kilku lat staram się czytać wyłącznie oryginały. Istnieje spora różnica pomiędzy np. oryginalnym wierszem a tłumaczeniem. Co za tym idzie - odbieram wiersz inaczej i lepiej go rozumiem jeśli jest nieprzetworzony. Poza tym, ta sztuka nie jest tylko dla orłów. Oczywiście, na początek trzeba spędzać trochę czasu ze słownikiem - jest to zniechęcające - lecz efekt końcowy jest tego godny; nauka słówek, ciekawych metafor itp.
Zgadzam się, że czytanie poezji jest nie tylko dla orłów. Na pewno braki w znajomości języka dają się we znaki bardziej w przypadku czytania poezji niż prozy, ale uważam, że dużą rolę odgrywa tu pasja, zainteresowanie poezją i umiejętność jej odczuwania. Oczywiście nie zastąpi to wiedzy językowej, ani nie rozwiąże problemów, które mogą się pojawić na płaszczyźnie językowego zrozumienia tekstu, ale o wiele łatwiej jest zrozumieć coś (choćby miało być to trudne i kłopotliwe), jeśli naprawdę chcemy to poznać i się w to zagłębić.

A uważam, ze warto próbować zagłębiać się w oryginał, ponieważ czytając poezję w tłumaczeniu zapoznajemy się nie tyle z poezją danego twórcy, co z hybrydą tejże poezji i wysiłków tłumacza. Niestety wiersze już mają to do siebie, że w procesie ich przekładu zachodzące zmiany zawsze są stosunkowo duże.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-30-2013, 01:12
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Podziwiam tych czujących poezję...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-30-2013, 12:26
dereki dereki jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Czyste Zło Pokaż post

Na przykładzie "The Dream of The Rood" stwierdzam też, że niezwykle potrzebna jest znajomość kultury i realiów powstania niektórych utworów, inaczej będziemy to czytali z trudem i wyrazem głębokiego niezrozumienia na twarzy... Naprawdę, powyższy tytuł ma sens, okazuję się być bardzo przemyślany i ważny, jest echem dawnej historii... Tylko bez znajomości jego tła naprawdę ciężko może być zrozumieć "O co w tym wszystkim chodzi"
W tym wypadku nie tylko ważne jest to, że utwór powstał w innej czasowo odmianie języka niż współczesny język angielski ale dochodzi jeszcze znajomość kultury i historii tamtych czasów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-04-2014, 12:42
KasiaP KasiaP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ważna jest i bardzo dobra znajomość języka i znajomość realiów historyczno-kulturowych. Ale wydaje mi się, że jeśli ktoś ma problemy z "czuciem" poezji w języku polskim, to prawdopodobnie tak samo będzie z poezją w języku obcym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-04-2014, 16:04
patmarp patmarp jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdynia
Domyślnie

Jeśli zla się jakiś język to grzechem jest czytanie poezji w przekładzie. Oczywiście język poetycki jest bardzo specyficzny, ale od tego są słowniki, żeby sobie troszkę potłumaczyć i w pełni zrozumieć sens. JEst to bardzo fajne ćwiczenie jednocześnie - tłumaczenie dosłowne i porównanie z oficjalnym przekładem. Inną kwestią jest czytanie poezji w języku, o którym nie ma się bladego pojęcia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-06-2014, 10:16
LucyInTheSkyWithDiamonds LucyInTheSkyWithDiamonds jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W przypadku poezji, myślę, ża czasem da się ją "wyczuć" nawet nie znając języka doskonale. Staram się czytać jak najwięcej poezji w oryginale i jest to dla mnie wspaniała frajda. Jednak po długim czytaniu poezji angielskiej w oryginale, czasem dobrze jest usiąść i wziąć polski tomik do ręki. Wtedy czuję jak bardzo rozumiem i jak bardzo jest mi bliski nasz polski język, a ile jeszcze mi brakuje, by z taką łatwością czytać po angielsku... No ale, może kiedyś
Stary 01-06-2014, 18:49
MichalB MichalB jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cóż, na pewno za czytanie poezji w oryginale nie powinien zabierać się ktoś, kto nie jest jeszcze zbytnio pewny swojej bardzo dobrej znajomości danego języka. To może bardzo zniechęcić, wiem z doświadczenia - kiedy na pierwszym roku studiów nad filologią angielską dawano nam do czytania różne kawałki poezji, to były to dla mnie najbardziej znienawidzone zajęcia. Na szczęście z czasem mi przeszło i teraz bardzo lubię i cenię poezję w języku angielskim.

Ogólnie uważam, że czytanie poezji lub też literatury pięknej w języku obcym potrafi znacznie poprawić wyczucie językowe w zakresie danego języka, co jak wiadomo jest bardzo pożądaną cechą u tłumacza.

Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.