Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-06-2012, 14:46
KasiaI. KasiaI. jest offline
Kumotr

Domyślnie Co po slawistyce?

Z pewnością wiele razy słyszeliście to pytanie. Być może nie należy ono do Waszych ulubionych. Chciałabym się dowiedzieć, jakie jest Wasze zdanie i jakie jest Wasze stanowisko w tej sprawie. Czy wiążecie Waszą przyszłość zawodową (niezależnie od tego czy kończyliście filologię czy kulturoznawstwo) z językiem, którego się uczyliście? Chcecie zostać tłumaczami, pracować w międzynarodowych instytucjach, czy w instytucjach kultury? A może zmienicie zawód? W tym roku skończyłam slawistykę na UW i wciąż zastanawiam, co dalej Zachęcam do dyskusji
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-06-2012, 16:42
katka1 katka1 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja jestem absolwentką slawistyki. Szczerze mówiąc, nie polecam. Albo skupić się na jednym języku, albo czerpać ze studiów jak najwięcej, przede wszystkim, działać poza uczelnią.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-06-2012, 16:59
mardan mardan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Fajnie by było zostać tłumaczem, ale dobrze wiemy, że to nie takie łatwe wbić się na rynek i utrzymać się z tego. Jeżeli udałoby się coś tłumaczyć to fajnie (jako dodatkowa praca), ale oprócz tego będę szukać jakiejś stałej posadki

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:40. Powód: błąd interpunkcyjny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-07-2012, 20:45
KasiaI. KasiaI. jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi
Rzeczywiście tłumaczem nie jest łatwo zostać. Dla mnie praca, w której będę wykorzystywała język raczej też nie będzie moim jedynym zajęciem.
Oczywiście wszystkich, którzy chcieliby się podzielić przemyśleniami na temat "co po slawistyce" nadal zachęcam do dyskusji
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-28-2016, 15:54
CroAnka CroAnka jest offline
Kumotr

Domyślnie

Tłumaczem faktycznie bardzo ciężko zostać po slawistyce. Ja jak na razie pracuje w Tivronie w call center, ale mam ciągły kontakt z językiem i to jest duży plus. I zarabiam fajne pieniądze, więc na razie nie narzekam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-10-2016, 09:14
Dariajk Dariajk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem absolwentką slawistyki (czeski, słowacki) i nie wyobrażam sobie pracy w zawodzie, w którym nie miałam kontaktu z językiem wyuczonym na studiach. Po pierwsze dużo nauki włożyłam na studiach, po drugie skorzystałam z programu Erasmus. To o czym pisze autorka wątku dotyczy każdego kierunku. Na początku studiów należy wytyczyć sobie ścieżkę (co chcę robić po nich) i dążyć do niego będąc już na studiach.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:41. Powód: "nie" z czasownikami piszemy osobno, błędy interpunkcyjne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-14-2016, 20:22
saguinus_midas's Avatar
saguinus_midas saguinus_midas jest offline
Kumotr

Miejscowość: Katowice
Domyślnie

Dariajk, w takim razie może zdradzisz, jak potoczyło się Twoje życie zawodowe? Ja jestem świeżo po slawistyce i wciąż mam duże dylematy. Miałam wiele pomysłów na siebie w trakcie studiów, jednak zderzenie z rzeczywistością było dość spore W moim regionie jest dużo pracy z językiem czeskim, jednak zazwyczaj jest to atut, a praca tak naprawdę opiera się na języku angielskim. Wcześniej bardzo mi zależało na kontakcie z językiem, ale obawiam się, że ciężko będzie mi znaleźć coś konkretnego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-16-2016, 21:33
aldabrowska's Avatar
aldabrowska aldabrowska jest offline
Kumotr

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Podobno teraz jest spory popyt na czeski/słowacki w branży budowlanej. Znajoma po filologii czeskiej ma tam na Śląsku w firmie współpracującej z Czechami świetną pozycję. Teraz jest wysyp ofert pracy dla ludzi wyspecjalizowanych w językach słowiańskich, więc trzeba się rozglądać

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:43. Powód: błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-16-2016, 21:51
Dariajk Dariajk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez saguinus_midas Pokaż post
Dariajk, w takim razie może zdradzisz, jak potoczyło się Twoje życie zawodowe? Ja jestem świeżo po slawistyce i wciąż mam duże dylematy. Miałam wiele pomysłów na siebie w trakcie studiów, jednak zderzenie z rzeczywistością było dość spore W moim regionie jest dużo pracy z językiem czeskim, jednak zazwyczaj jest to atut, a praca tak naprawdę opiera się na języku angielskim. Wcześniej bardzo mi zależało na kontakcie z językiem, ale obawiam się, że ciężko będzie mi znaleźć coś konkretnego.
Tłumaczę Mam teraz przerwę na macierzyństwo Na studiach warto skorzystać z kółka naukowego, w którym na filologii jest sporo miejsca na tłumaczenia. Angażować się. Wiadomo, że nie zawsze w wieku 20 lat wie się co się chce robić. Ja wiedziałam co chcę robić na drugim roku. Teraz będę się specjalizować w dziedzinie, w której pragnę tłumaczyć.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 20:44. Powód: Brak dużej litery na początku zdania, błędy interpunkcyjne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-16-2016, 23:42
Revan484 Revan484 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja dużo pracy z językiem czeskim widziałem w rejonie Opolskim, skąd pochodzę. Głównie była to obsługa klienta, reklamacje, handel, call center. Myślę, że dla zdolnych i ambitnych na pewno coś by się znalazło.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.