Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-14-2019, 21:08
UrszulaP UrszulaP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie jest przyjemnością poznawanie łacińskich źródeł współczesnego słownictwa, daje to taki "efekt Eureki" gdy dowiaduję się dlaczego dane słowo oznacza to czy tamto oraz skąd i od czego się wywodzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2019, 01:08
Martinar Martinar jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Łaciny uczyłam się na studiach w celu zdawania na medycynę. Mimo życiowych zmian, nie żałuję nauki ponieważ pomaga mi ona gdy uczę się nowych języków. Poza tym jaka to frajda przeczytać Cicerona w orginale.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2019, 21:54
Gamra Gamra jest offline
Kumotr

Domyślnie

W kościele, do którego chodziłam jako "młodzież" w niedzielę była jedna msza po łacinie, bardzo popularna wśród młodzierzy. Nie trzeba było się wysilać. Ale przez kilka lat utknęło mi w pamięci kilka modlitw i później, gdy zaczęłam uczyć się różnych języków okazało się, że to nie był czas zmarnowany, że słowa brzmią podobnie w różnych językach, że używając słowa łacińskiego i dodając różne końcówki czy akcent danego języka często udawało się wpaść na dobre słowo. Albo też w drugą stronę: nauczyciel mówi jakieś słowo, a ja je znam, znam tłumaczenie. I pytanie u innych "o, a skąd to wiesz?"
Łacina pomaga w uczeniu się języków, dobrze jest ją znać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2019, 20:10
Natalya Natalya jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niezwykle zachęcający tekst, a przy tym to dość miła odmiana po wszystkich negatywnych opiniach o łacinie, których nasłuchałam się przez ten rok akademicki, w którym miałam zajęcia z tego właśnie języka. Osobiście od początku cieszyłam się, że będę miała możliwość nauki łaciny, ponieważ sentencje łacińskie zawsze brzmiały dla mnie miło, przyjemnie i (jak to wszyscy zresztą mówią) mądrze. Chciałam zgłębiać zatem więcej. Niestety, nasza wykładowczyni jest dość twardą babeczką z różnymi humorkami, które zniechęcały również mnie, ale ostatecznie w dalszym ciągu nie powiem złego słowa na łacinę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2019, 20:46
Waleria_P Waleria_P jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Miałam okazję jakiś czas uczyć się łaciny i muszę przyznać, że na początku wydawało się to super, bo to takie dosyć egzotyczne zajęcie w dzisiejszych czasach :P Później zniechęciłam się trochę nauką końcówek deklinacyjnych na pamięć, spodobało mi się znowu przy ćwiczeniu tłumaczeń. Koniec końców doświadczenie raczej przydatne, bo nawet elementarna znajomość łaciny pomaga zauważyć różne schematy w innych językach, tak samo w kwestii słownictwa. Plus: jest to na pewno fajna podstawa do nauki innych języków romańskich.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.