Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-11-2012, 18:30
studentlumacz studentlumacz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Białystok
Domyślnie

Nawiązując do tytułu wątku: ostatnio dyskutowałam z koleżanką z Krakowa na temat "pola" i "dworu". Wiedziałam, że na południu Polski mówi się "Wychodzę na pole.", ale koleżanka zaskoczyła mnie stwierdzeniem, że "Wychodzę na dwór." to według niej również regionalizm. Rzeczywiście tak jest?

Co do ciekawych przykładów, na Podlasiu notorycznie mówi się, np. "Dałam książkę dla mamy." zamiast "Dałam książkę mamie."
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2012, 22:16
Imperfspirit Imperfspirit jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

A czytaliście wywiad z Rusinkiem na temat regionalizmów?

[URL="http://m.krakow.gazeta.pl/krakow/1,106511,10888688,Rusinek__Wychodze_na_zewnatrz___ na_pole__nie_uzywam.html"]http://m.krakow.gazeta.pl/krakow/1,106511,10888688,Rusinek__Wychodze_na_zewnatrz___ na_pole__nie_uzywam.html[/URL]

Mnie osobiście trochę zirytował.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2012, 23:03
Alexis's Avatar
Alexis Alexis jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

U mnie kiedyś na roku zapanowała konsternacja gdy opowiadaliśmy sobie o prostej grze 'w ziemniaka', bo inni ludzie grali w 'pyrę' albo 'w kartofla'.
I zawsze mnie zadziwia i nigdy nie przestanie wyrażenie 'na pole' Mimo, że już się osłuchałam nadal, za każdym razem gdy to słyszę, nie wiem w pierwszej chwili o co chodzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2012, 11:53
anneli anneli jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mnie również niezbyt przekonał pan Rusinek Odniosłam wrażenie, że podziela on panująca w Polsce dość powszechnie opinię, że regionalizmy, dialekty, itp. są gorszą, "wiejską" odmianą języka, której powinniśmy się wstydzić. Jeśli chodzi o język w mediach, znowu jest to kwestia kraju i podejścia. Np. w Skandynawii normalne jest, że każdy dziennikarz (nawet w ogólnokrajowej telewizji!) mówi dialektem charakterystycznym dla swojego regionu, nikogo to nie dziwi ani nie wywołuje drwin czy oburzenia. A np. w Norwegii, mimo że mieszka tam jedyne 4,5 mln ludzi, jest naprawdę dużo różnych dialektów (a także dwie równoprawne odmiany języka ogólnonarodowego ). Tam ludzie są przywiązani do swoich odmian językowych, uważają je za część swojej lokalnej kultury.
Dlatego pomimo, że sama pochodzę z Mazowsza i "idę na pole" wydaje mi się nieco dziwne, nie rozumiem czemu mieszkańcy Małopolski mieliby się tego wyrażenia wstydzić i go unikać. Dla nich pewnie nasze "na dwór" jest nienaturalne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2012, 18:33
AnnaMrz AnnaMrz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nigdy nie uwierzyłabym w siłę regionalizmów, gdybym nie doświadczyła jej na własnej skórze Jako dziecko często się przeprowadzałam. Pamiętam tylko ostatnie 2 przeprowadzki: z podkarpacia w okolice Poznania i stamtąd do świętokrzyskiego. Za każdym razem przeżyłam niemały językowy szok. Zdarzało mi się mieć problemy ze zrozumieniem, o czym ktoś do mnie mówi. Nie pamiętam już konkretnych par wyrazów. Bardzo dobrze przypominam sobie za to uczucie frustracji, które mi towarzyszyło. Szczególnie w kontaktach z rówieśnikami, niezdolnymi zrozumieć, z czym ja tak właściwie mam problem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2012, 23:21
Madeline Madeline jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez AnnaMrz Pokaż post
Nigdy nie uwierzyłabym w siłę regionalizmów, gdybym nie doświadczyła jej na własnej skórze Jako dziecko często się przeprowadzałam. Pamiętam tylko ostatnie 2 przeprowadzki: z podkarpacia w okolice Poznania i stamtąd do świętokrzyskiego. Za każdym razem przeżyłam niemały językowy szok. Zdarzało mi się mieć problemy ze zrozumieniem, o czym ktoś do mnie mówi. Nie pamiętam już konkretnych par wyrazów. Bardzo dobrze przypominam sobie za to uczucie frustracji, które mi towarzyszyło. Szczególnie w kontaktach z rówieśnikami, niezdolnymi zrozumieć, z czym ja tak właściwie mam problem.
Przerabiałam to dwa razy. Nigdy nie potrafiłam porozumieć się z ciotką mojej mamy mieszkającą na stałe na Śląsku. Później przeprowadziłam się na studia na drugi koniec Polski, a tam a to każą coś "nadusić", a to proszą, żeby się "nie brechać".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2012, 00:11
sylwka sylwka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W Poznaniu nie kasuje się biletu tylko się go odbija. Temperówka to ostrzytko, jednorazówka to tytka, a ziemniaki to oczywiście pyry
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2012, 19:03
Malamenda Malamenda jest offline
Kumotr

Miejscowość: Lisbon
Domyślnie podkarpacie

Przypominam sobie 2 słówka, które wymagały wyjaśnień podczas rozmowy

strugaczka - temperówka

śpiki - gluty
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2012, 12:51
pawlowskaesp pawlowskaesp jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Cracow
Domyślnie

W Krakowie panuje oczywiście "na pole" zamiast "na dwór"
strugaczka zamiast temperówki/ostrzałki
precel zamiast obwarzanka
i obsesyjnie używane formy:
Weźże, chodźże, dajże spokój
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2012, 14:10
berliner berliner jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez baniaaaa Pokaż post
Słyszałam o takich nazwach dla temperówki jak oszczytko czy ostrzynka ale nie mam pojęcia w jakiej części kraju się tak mówi a najbardziej bliskim mi regionalizmem jest 'toć' czy 'toż' (w znaczeniu 'przecież')
Jeśli chodzi o temperówkę, to słyszałam strugaczka u dziewczyny z Krakowa
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.