Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-15-2012, 22:17
justinaa justinaa jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Coraz mniej osób chce się uczyć DE?

Mam dwie znajome, które prowadzą szkoły językowe i z rozmów z nimi wynika, że zainteresowanie nauką niemieckiego jest (niestety dla wszystkich germanistów) coraz mniejsza, grup jest albo bardzo mało, albo nie ma w ogóle, albo uczniowie nie kontynuują nauki w kolejnym semestrze
przyznam, że trochę mnie to dziwi, myślałam, że w związku z otwarciem niemieckiego rynku pracy, zainteresowanie nauką niemieckiego będzie większe

ciekawe, z czego to wynika, że tak nie jest ... kryzys?
może pora się przebranżowić i nauczyć np. holenderskiego, który z kolei staje się coraz bardziej popularny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2012, 23:23
dadurka dadurka jest offline
Kumotr

Domyślnie

zawsze zostaje też szwedzki. Moi znajomi uczą się równolegle szwedzkiego, niderlandzkiego i niemieckiego może to jest jakieś rozwiązanie... Myślę, że w społeczeństwie jest jeszcze zakorzeniona niechęć do języka niemieckiego. Jakiś czas temu moja koleżanka została prawie "zbluzgana", że rozmawia po niemiecku w tramwaju. Dodam, że zdarzyło się to w biały dzień w jednym z większych miast Polski
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 03:15
beapobloc beapobloc jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Geneva
Domyślnie

Bez przesady ! Takie samo uprzedzenie moze byc do jezyka rosyjskiego. Zyjemy w epoce, gdzie liczy sie efektywnosc i konkurencyjnosc, a nie jakies "wyuczone" uprzedzenia. Podczas mojego pobytu na Wyspach Kanaryjskich uratowal mnie moj naprawde podstawowy niemiecki- mieszkancy posluguja sie RZADKO angielskim czy francuskim, natomiast ekspedientki w sklepie znaja niemiecki, gdyz wielu Niemcow kupilo tam nieruchomosci czy nawet zalozylo firmy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 09:54
7ala7 7ala7 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

To ciekawe.. moje doświadczenia są dokładnie odwrotne..mam wrażenie, że coraz to więcej osób zaczyna interesować się językiem niemieckim, tym bardziej, że dzisiaj sam angielski nie wystarcza....
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 10:34
dibskig dibskig jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Szaleństwo, tylko tyle...

Zgodzę się całkowicie zarówno z opinią o tym, że w naszym pięknym (k)raju można zostać dosłownie "zbluzganym" w biały dzień za to, że mówi się tzw. językiem wroga, jak i z opinią, iż coraz więcej osób interesuje się nauka niemieckiego. Z tym, że trzeba wyraźnie postawić granicę pomiędzy "bluzgającymi", a "zdrowymi umysłowo, otwartymi jednostkami, wierzącymi w progres", ot co! Tu chyba jest wszystko na temat, jak jesteś otwarty i myślisz konstruktywnie to jasnym jest dla ciebie, że warto się uczyć czegokolwiek, np. niemieckiego, który z racji niedawno otwartego rynku pracy jest nawet bardziej przyszłościowy niż przedtem(dla wielu czarny rynek nigdy nie był przeszkodą ). Osobiście uczę się tego języka z wielką przyjemnością, choć nie ukrywam, że stosunkowo trudno było przełamać pierwsze lody, chyba właśnie ze względu na ten bzdurny stereotyp społeczny "Niemiec - wróg". Mogę tylko dodać, że jak się jest homofobem to znajdzie się komunistę, faszystę, żyda, czarnucha w każdej możliwej grupie społecznej, a jak ich tam nie będzie, to się kogoś przerobi. Niestety świat jest "crazy", bo niby jak ktoś mi wytłumaczy aktualną, ogromną falę neonazistowską w krajach postsowieckich??? Nie da się...ludzie są szaleni i do tego myślą, że to jest fajne i w porządku, że świat jest za darmo. pozdrawiam wszelką manifestację pozytywnego rozwoju osobistego!!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 10:52
aaakasiaaaa aaakasiaaaa jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez 7ala7 Pokaż post
To ciekawe.. moje doświadczenia są dokładnie odwrotne..mam wrażenie, że coraz to więcej osób zaczyna interesować się językiem niemieckim, tym bardziej, że dzisiaj sam angielski nie wystarcza....
Też mam takie odczucia. Wydaje mi się, że coś zaczyna się dziać, że angielski to za mało a coraz częściej tym drugim językiem staje się niemiecki. Tym bardziej, że granica dla ludków pracy już otwarta!!
Stary 04-16-2012, 20:21
anjya anjya jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

ja się niestety zgodzę ze stwierdzeniem, że niemieckiego uczy się mało osób. w szkole niestety byłam jedyna, która znała niemiecki na poziomie wyższy niż "ich heiße" dopiero na studiach poznałam osoby, które lubią niemiecki, uczą się go i ważne, że chcą się uczyć.

zawsze słyszałam same negatywne opinie o niemieckim. a to, że trudny, bardzo bardzo trudny, bo rodzajniki ma, a że brzydki i tak brzmi nieładnie. a to coś tam a to coś tam .. ostatecznie też jak można się uczyć języka hitlera, ale to chyba nie ma sensu nawet odpowiadać na takie stwierdzenia.

przyznam, że jak zaczynałam się uczyć, mając jakieś 12-13 lat chyba byłam bardzo zniechęcona. wydawał mi się trudny i nieciekawy. dopiero, gdy trochę zgłębiłam tajniki niemieckiego zobaczyłam, że zaczynam mówić, rozumieć .. pokochałam ten język uwielbiam słuchać, mówić, czytać po niemiecku. zdecydowanie preferują niemiecki, stawiam go ponad angielskim.

mimo wszystko wydaje mi się, że jest coraz więcej osób uczących się niemieckiego (ale nadal mało), którzy właśnie zdają sobie sprawę, że angielski to już za mało
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 20:32
gabrielle gabrielle jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W szkole ludzie śmiali się z niemieckiego, a teraz żałują... Mądry Polak po szkodzie, jak to się mówi. Może mniej osób uczy się niemieckiego, ale ofert pracy jest coraz więcej i w tłumie osób posługujących się jedynie językiem angielskim germaniści mają szansę się wybić
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-17-2012, 07:58
dabek,mag dabek,mag jest offline
Kumotr

Domyślnie

A ja mam tyle próśb o korepetycje z niemieckiego, że nie wyrabiam! Choć to może kwestia trudności, jaką sprawia ten język. W liceum jednak jako jedyna z całej szkoły na maturze zdawałam niemiecki. Śmiesznie było - siedziałam sama w klasie i komisja oczywiście.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-17-2012, 12:01
4znaki 4znaki jest offline
Kumotr

Domyślnie

U mnie w szkole i na studiach było całkiem duże zainteresowanie niemieckim, dopiero później spotkałam się z żywiołową nienawiścią, jaką większość rodaków żywi do tego języka, i niemało mnie to zdziwiło. Co zabawniejsze uczniowie, którzy muszą się uczyć niemieckiego w szkole, "nakręcają" się wzajemnie w pogardzie dla tego języka. Można znaleźć ostatnio zabawne rzeczy na ten temat na znanym zapewne większości obecnych kwejku. Nie mam pojęcia jak wytłumaczyć ludziom, że to piękny język, i wcale nie taki twardy i szorstki jak się powszechnie uważa. No dobrze, w zależności od miejsca... Przynajmniej, jak ktoś wyżej wspomniał, tworzą się lepsze możliwości dla grupy, która zna niemiecki
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.