Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-28-2019, 18:14
Magda12 Magda12 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Nigdy nie zrozumiem oburzania się, bo ktoś Cię poprawił... Mówisz zle, ktoś Ci po prostu zwraca uwagę, że coś jest nie tak, to przyjmij to do wiadomości... Przepraszam, ale ja już nie mogę słuchać ,,poszłem" albo wziąść.
Chociaż powiem, że o ile w mowie jeszcze aż tak bardzo mi to nie przeszkadza, to już w piśmie strasznie. nie waham się wtedy wskazywać na błąd, no bo to nasz język, szanujmy go trochę... jak ktoś się o to obraża, to znaczy, ze jest niedojrzały.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-28-2019, 21:47
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Magda12 Pokaż post
Nigdy nie zrozumiem oburzania się, bo ktoś Cię poprawił... Mówisz zle, ktoś Ci po prostu zwraca uwagę, że coś jest nie tak, to przyjmij to do wiadomości... Przepraszam, ale ja już nie mogę słuchać ,,poszłem" albo wziąść.
Chociaż powiem, że o ile w mowie jeszcze aż tak bardzo mi to nie przeszkadza, to już w piśmie strasznie. nie waham się wtedy wskazywać na błąd, no bo to nasz język, szanujmy go trochę... jak ktoś się o to obraża, to znaczy, ze jest niedojrzały.
Małe pytanie. Gdyby twój szef mówił i poszełm i wziąść to też byś się nie wahała?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-28-2019, 23:24
UrszulaP UrszulaP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wszystko zależy od sytuacji. Często jest tak, że mamy dobre chęci, ale po prostu nie wypada lub nie ma sensu zwracać komuś uwagę. Przykładowo przychodzi starsza Pani do apteki i pyta czy jest Charelto (zamiast Xarelto) albo prosi o Magielek (zamiast Maglek). Poprawianie błędnie wypowiedzianej nazwy byłoby nie na miejscu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-28-2019, 23:45
jackflay jackflay jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nikt nie lubi ludzi, którzy poprawiają nasz język, mówienie... Lepiej po prostu samemu mówić jak najpoprawniej i liczyc, że w końcu inni to zauważą. To nie wytrąca innych z tematu i jest grzeczniejsze. Wolę rozmawiać z mniej wyuczonym, sympatycznym rozmówcą, niż z mądrującym się intelektualistą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-29-2019, 14:11
Toroteija Toroteija jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że przerywanie czyjejś wypowiedzi w celu wytknięcia błędów językowych jest na ogół niekulturalne, nawet jeśli poprawiającym jest nauczyciel czy wykładowca – ewentualne uwagi dotyczące poprawności można przecież wygłosić po zakończeniu wypowiedzi ucznia czy studenta, na przykład zawierając je w uzasadnieniu wystawianej oceny. Jest to według mnie dużo bardziej sensowne i uprzejme, a ponadto nie dekoncentruje niepotrzebnie mówiącego. Według mnie przerywanie komuś i poprawianie błędów jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy ta osoba sama nas o to poprosi albo przynajmniej zgodzi się wcześniej na taką formę korekty. Jestem również zdania, że poprawiając błędy kogokolwiek zawsze należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, trzeba to robić to w miarę możliwości kulturalnie i dyskretnie, by nie wyjść na przemądrzałego aroganta albo tzw. grammar nazi. Powinniśmy także pamiętać, że poprawianie zobowiązuje, a dbanie o cudzą poprawność należy zaczynać od uporania się z własnymi błędami językowymi. Należy mieć również na uwadze ewentualny skutek i zarazem zasadność tego poprawiania – są osoby niereformowalne, których złych nawyków językowych nie da się wykorzenić; są też niereformowalne osoby na wyższym stanowisku, które prędzej odegrają się na poprawiającym niż przyjmą jego dobre rady. Warto się także zastanowić, dlaczego może nam zależeć na poprawianiu czyichś błędów – czy chcemy tej osobie pomóc, czy troszczymy się o język ojczysty, czy może wykorzystujemy okazję, by zademonstrować swoją wyższość nad popełniającym błędy. Mnie samej zdarzyło się wytknąć komuś błędy językowe tylko dlatego, by na jego tle wypaść lepiej, i choć może polepszyło to przyszłą poprawność językową tej osoby, z powodu złej motywacji nie uważam tego za chlubne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-03-2019, 20:59
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Toroteija Pokaż post
Warto się także zastanowić, dlaczego może nam zależeć na poprawianiu czyichś błędów – czy chcemy tej osobie pomóc, czy troszczymy się o język ojczysty, czy może wykorzystujemy okazję, by zademonstrować swoją wyższość nad popełniającym błędy. Mnie samej zdarzyło się wytknąć komuś błędy językowe tylko dlatego, by na jego tle wypaść lepiej, i choć może polepszyło to przyszłą poprawność językową tej osoby, z powodu złej motywacji nie uważam tego za chlubne.
Trafione w punkt.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-04-2019, 00:11
Natalya Natalya jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że to bardzo zależy od sytuacji i relacji, które łączą nas z daną osobą i od samej osoby. Osobiście nie lubię nikogo poprawiać, choć nie czułabym się skrępowana gdybym miała wytknąć błąd komuś, z kim dzieli mnie bliższa relacja. Sama, a szczególnie wypowiadając się w językach obcych, chciałabym żeby ktoś mi mówił gdzie popełniam błąd, żeby na przyszłość już nie popełniać tego samego błędu. Wiem jednak, iż niektórym z pewnością nie podobałoby się poprawianie ich. Zgadzam się również, że wszystko zależy od motywacji które nami kierują przy poprawianiu. Myślę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "Poprawiać czy nie?".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-04-2019, 21:32
UrszulaP UrszulaP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Słusznie - zależy to od relacji i sytuacji. Poza tym, myślę, że elegancko jest powiedzieć komuś o błędzie na osobności, nie "przy wszystkich".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-16-2019, 18:55
Anita8991 Anita8991 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Osobiście nie poprawiam cudzych błędów. Dziwnie bym się z tym czuła. Czasem takie zachowanie może być uznane za nietaktowne, tym bardziej w stosunku do obcej osoby. Zdarza mi się to tylko w przypadku najbliższej rodziny- rodziców i rodzeństwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-16-2019, 23:31
kingariko11 kingariko11 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja poprawiam, jeśli jestem pewna, jak powinno brzmieć prawidłowo. Najbardziej mnie irytuje ,,włanczać" i ,,wyłanczać".
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.