Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-20-2016, 17:19
Paulina1805 Paulina1805 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Pewien wykładowca z mojej uczelni wspominał o tłumaczeniu polskiego słowa "pierogi" - często spotykał się z tłumaczeniem na "Dumplings", ale mówił, że dla przeciętnego anglika nazwa nie przypomina niczego smacznego i zaproponował "ravioli" Ja bym była jednak za pozostawieniem nazwy "pierogi" i podobnych dań będących specjalnością danego kraju, szczególnie tych, do których przypis można dodać dość skrótowy np. a kind of ravioli- promujemy w ten sposób lokalne wyroby.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-20-2016, 18:58
zu__pa zu__pa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez karolinag53 Pokaż post
Mnie zawsze interesowało słowo "weekend" niby można je przetłumaczyć jako "'koniec tygodnia" ale ani w języku polskim ani we francuskim nie używa się narodowych odpowiedników
Dorzucę swój kamyczek, że w czeskim i serbo-chorwackim również używa się słowa weekend, czy raczej víkend i vikend.
Nie wiem, czy to dobre miejsce na takie pytanie, ale czy może użytkownicy znający inne języki odpowiedzą: czy w waszych językach używa się narodowych odpowiedników słowa "weekend"?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-23-2017, 20:40
jaja jaja jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak nie idzie albo nawet nie wiemy to używajmy synonimy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-13-2019, 18:12
katarzynakacka katarzynakacka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez zu__pa Pokaż post
Dorzucę swój kamyczek, że w czeskim i serbo-chorwackim również używa się słowa weekend, czy raczej víkend i vikend.
Nie wiem, czy to dobre miejsce na takie pytanie, ale czy może użytkownicy znający inne języki odpowiedzą: czy w waszych językach używa się narodowych odpowiedników słowa "weekend"?

W języku hiszpańskim używa się ''el fin de semana'', co oznacza właśnie ''koniec tygodnia''.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2019, 16:02
Magda12 Magda12 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

W rosyjskim weekend to ,,wychadnyje".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-10-2019, 21:52
kokish kokish jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez katarzynakacka Pokaż post
W języku hiszpańskim używa się ''el fin de semana'', co oznacza właśnie ''koniec tygodnia''.
Tak samo w szwedzkim, "veckoslutet" = "ett slut av veckan", czyli "koniec tygodnia".

A jak już przy tym języku jesteśmy, to irytuje mnie niezmiernie tłumaczenie słowa "fika" na "picie kawy", bo w całym tym "rytuale" nie o samo picie kawy (i jedzenie cynamonowych bułeczek!) chodzi, ale też o oderwanie się od codzienności, choćby się waliło i paliło, i celebrowanie życia ze znajomymi
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.