Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-17-2013, 12:24
Adis91 Adis91 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie wiem czy używanie pojęć metalingwistycznych jak "aspekt dokonany/niedokonany" byłoby pomocne w tłumaczeniu reguł gramatycznych najmłodszym. Warto na pewno podkreślać charakterystyczne określniki czasu dla danych form. Używać odpowiednich kolorów przy kontrastowaniu czasów (np. tylko czerwony dla Present Simple i czerwone określniki czasu dla tej formy i odpowiednio inne kolory dla innych czasów).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2013, 14:10
karstasto karstasto jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się, że warto uczyć czasów w parach na zasadzie porównania jednego z drugim. Zwroty charakterystyczne dla danego czasu też są bardzo pomocne, ponieważ dziecko zapamiętuje na zasadzie skojarzeń.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2014, 17:46
elamurz elamurz jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Skontrastowanie czasów ze sobą (simple vs continuous), typowe wyrażenia np. usually, oraz konstrukcja zdania w danym czasie to chyba najważniejsze aspekty jakie trzeba poznać; poza tym trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć (zauważyłam że większość uczących się osób popełnia te same błędy gram., np. "I to the shop everyday" albo "She going to school at the moment [brak czasownika], i po prostu trzeba w uczniach wypracować pewne nawyki...).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2014, 18:51
sylwia1909 sylwia1909 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mogę jeszcze dodać, że zwłaszcza na korepetycjach nigdy nie zawiodło mnie tłumaczenie i ćwiczenie czasów na zdaniach w obrębie zainteresowań dzieciaków. Dziecko interesujące się muzyką szybciej nauczy się danego czasu, jeśli zdania będą w większości dotyczyć właśnie muzyki. Sprawdzi się to niestety tylko na korepetycjach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-06-2014, 17:56
aleksandra lipa aleksandra lipa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Polecam książkę English Grammar in Use Raymond Murphy

Wszystko jest wyjaśnione, czas po czasie, dodatkowo na końcu są ćwiczenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-07-2014, 20:15
Koffeina's Avatar
Koffeina Koffeina jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Tłumaczenie samych pojęć aspektu w przypadku najmłodszych uczniów nie ma sensu, ale dobrze jest oprzeć swoje wyjaśnienia właśnie na aspekcie, to znaczy zaznaczyć, że chodzi o to, czy czynność była na pewno zakończona z jakimś skutkiem, czy nie. Uważam, że stosowane najczęściej przez nauczycieli w szkołach wyjaśnienia w stylu "continuous jest używany gdy czynność trwała dłuższy czas" prowadzą do braku zrozumienia i idiotycznych dyskusji i rozważań, czy czynnośc powinna trwać 10 minut, czy może 2 godziny, by użyć do niej tego czasu. To jest moim zdaniem najczęściej popełniany błąd w uczeniu języka angielskiego, już samo jego niepopełnianie powinno pomóc.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-13-2014, 19:07
Barbara92 Barbara92 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dla mnie zawsze najbardziej problematyczny jest present perfect. Porównania z polskim niewiele tutaj dają, a nawet mogą przeszkadzać, w tym wypadku lepiej porównywać np. z past simple. Np. He broke a leg vs. He's broken a leg - w którym przypadku noga jest prawdopodobnie w dalszym ciągu złamana?
Przy uczeniu takich czasów jak present perfect albo trybu subjonctif we francuskim najważniejsze moim zdaniem jest, żeby nie zaczynać lekcji od słów "dzisiaj poznamy taki czas, którego nie ma w polskim". To drugi - obok wspomnianych wyżej przez Koffeinę mylących wyjaśnień - najgorszy błąd nauczycieli. Jak uczeń słyszy coś takiego, to od razu wpada w przestrach (przynajmniej ja tak zawsze miałam ).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-01-2020, 14:01
anglista anglista jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dobrze sprawdzają się autentyczne materiały z użyciem danego czasu, np. fragmenty filmów i seriali, ostatnio coraz bardziej popularne na YouTube. Wzrokowcom z pewnością pomogą plansze gramatyczne poświęcone poszczególnym czasom, np. ta z opisem Past Continuous:
[url]https://naukaangielskiegoprzezskype.edu.pl/past-continuous-budowa-uzycie-i-okoliczniki-czasu-przeszlego-ciaglego/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.