Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-07-2013, 12:13
iskierka27 iskierka27 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Codzienna raca z językiem- teksty pisane, słuchanie audycji radiowych i w TV. Inaczej się nie da no i bezpośredni kontakt z nosicielami danego języka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-07-2013, 18:33
Ewa Janiszewska Ewa Janiszewska jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Tłumaczenie po prostu trzeba lubić. Systematyczna praca nad warsztatem jest niezbędna. Aż sami się spostrzegamy,że w pewnym momencie zaczynamy bezwiednie szukać odpowiedników wyrazów w języku obcym i na odwrót.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-28-2013, 19:38
hubert.szulc hubert.szulc jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez marta.waszka Pokaż post
Zgadzam się w 100% z zacytowanymi cechami osobowości tłumacza.
Osoby, dla których tłumaczenie nie jest pasją, szybko zmęczą się zawodem...
Zgadzam się z tym. Niby nie trzeba mieć bzika na punkcie tłumaczeń, żeby coś przetłumaczyć, ale wielu ludziom taka praca wydaje się strasznie nudna i monotonna - myślę, że długo by nie wytrzymali, gdyby musieli regularnie siedzieć nad tekstem
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-28-2013, 22:53
katebasket katebasket jest offline
Kumotr

Domyślnie

to chyba mozna badziej uogolnic- kazda prace trzeba lubic, zeby moc ja wykonac dobrze i robic to samo przez lata.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-22-2013, 19:32
Rashne Rashne jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jak dla mnie tłumaczenia to nie pasja, bo nie mam bzika na ich punkcie. Jednak lubię tłumaczyć, bo to swego rodzaju wyzwanie dla mnie i możliwość sprawdzenia umiejętności filologicznych. Nie widzę tu nic monotonnego Każdy tekst jest inny i wnosi nowe rzeczy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-24-2013, 02:53
Marshall1991 Marshall1991 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem studentem historii, ale chętnie tłumaczę różne teksty (nie tylko o tematyce historycznej). Mogę stwierdzić, że tłumacz to nie człowiek renesansu który zna się na każdej dziedzinie, według mnie chodzi o to, żeby jak najlepiej, najbardziej relatywnie oddał znaczenie tekstu źródłowego, w zależności jeszcze od osoby(osób), które będą go później czytać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-28-2013, 14:55
AgataB9's Avatar
AgataB9 AgataB9 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: The world is my oyster :)
Domyślnie

Myślę, że zamiłowanie czy pasja do zawodu nie są koniecznym wymogiem w pracy tłumacza. Z pewnością takie podejście pomaga w zawodzie, w końcu obcuje się z językami obcymi na co dzień. Osoba podejmująca takie stanowisko ma świadomość, że praca ta będzie opierała się na znajomości języków, a co za tym idzie ciągłe kształcenie w tym zakresie. Umysł tłumacza powinien być bardziej skupiony na systematyczności, precyzji oraz rozwoju umiejętności filologicznych. W końcu tłumacz powinien być znawcą obu języków.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-28-2013, 15:07
enczii enczii jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Języki nie muszą być naszą pasją, miłością życia- wystarczy, że robimy to dobrze i nie męczymy się przy tym. Inną sprawa, że fajnie jeżeli ktoś to kocha- wkładamy w to więcej serca, sprawia nam to satysfakcję. Przecież każdy chce, żeby jego hobby było w przyszłości jego pracą
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2013, 10:23
beafur beafur jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dokładnie, bzik na punkcie języków dlatego, że jest się zawodowym tłumaczem ? Teraz mało kiedy ludzie pracują w zawodzie, który jest ich pasją, a co dopiero "obsesją". Tłumacz to zawód jak każdy inny i jeśli tylko mamy język opanowany perfekcyjnie, możemy się w nim odnaleźć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2013, 19:40
letice letice jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Poza tym myślenie o czymś i zajmowanie się czymś przysłowiowe 24 h na dobę może jedynie wykończyć i doprowadzić do szybkiego wypalenia się. Ważne, żeby umieć się zdystansować do swojej pracy, można wtedy podejść ze świeższym umysłem do różnych zadań.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.