Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-26-2016, 00:13
Maze's Avatar
Maze Maze jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie Szlak św. Jakuba - Camino de Santiago

Czy ktoś z Was wybrał sie kiedyś na wędrówkę szlakiem św. Jakuba? Macie jakies sugestie jak zaplanować taką podróż Bardzo mi się spodobał film "Droga życia" i stwierdziłam, że chyba sama tez wybiorę się na taką "przechadzkę"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-26-2016, 10:57
em3Mario em3Mario jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie byłem jeszcze ale też o tym myślałem, kiedyś jak zabrałem autostopowicza, okazało się że zrobił Santiago de compostela i z tego co pamiętam mówił o pogodzie, jak ważna była. Szedł przez pół roku z Polski do Hiszpanii, od stycznia do czerwca, właśnie po to żeby ominąć upały. Myślę, że najważniejsze jest doświadczenie w takiej pielgrzymce, wszystkie niezbędne rzeczy w jakiś sposób zdobędziesz ale doświadczenie i zdrowie lepiej mieć od razu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-27-2016, 11:45
annap2 annap2 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo chciałabym kiedyś przejść Północną Drogę św. Jakuba w Hiszpanii (Camino del Norte, zwaną też Camino de la Costa) rozpoczynającą się w Irún. Prowadzi ona przez Kraj Basków, Kantabrię, Asturię i Galicję. Częściowo zwiedzałam niektóre z tych regionów i wiem, że jest tam przepięknie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2016, 18:46
Maze's Avatar
Maze Maze jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez annap2 Pokaż post
Bardzo chciałabym kiedyś przejść Północną Drogę św. Jakuba w Hiszpanii (Camino del Norte, zwaną też Camino de la Costa) rozpoczynającą się w Irún. Prowadzi ona przez Kraj Basków, Kantabrię, Asturię i Galicję. Częściowo zwiedzałam niektóre z tych regionów i wiem, że jest tam przepięknie.
Właśnie o tej trasie też myślę! Znasz może jakieś pomocne strony www lub blogi?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2016, 20:21
paulinas's Avatar
paulinas paulinas jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znajomy, ktory tam byl polecal przebycie tej drogi na rowerze. Tyle moge powiedziec Sama nie bylam, ale slyszalam o Camino wiele dobrego
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-11-2016, 20:05
AnnaK93 AnnaK93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Hej!
Na Camino byłam już 3 razy i wiem, że kiedyś znów tam wrócę Polecam każdemu tą drogę! Atmosfera jest niesamowita, spotykasz wspaniałych ludzi, rozmawiasz z nimi, przygotowujesz wspólne posiłki, słuchasz ich opowieści... Ta droga wzbogaca człowieka. Nie da się opisać uczucia jakie Ci towarzyszy kiedy docierasz do celu - do katedry w Santiago de Compostela.
Ja szłam zawsze pieszo; zrobiłam Camino del Norte, Camino Primitivo i Camino Portugués - część wybrzeżną.
Najbardziej ujęło mnie Camino del Norte. Może dlatego, że było pierwsze i w sumie najfajniejsze. Północne wybrzeże Hiszpanii jest przepiękne. Trasa prowadzi górami, leśnymi ścieżkami, plażą... no a czasami też np. drogą szybkiego ruchu - co jest nieprzyjemne i niebezpieczne.
Moim zdaniem najważniejszym elementem wędrówki jest osoba z którą idziesz (chyba, że idzie się samemu). Nie może być to byle kto - spędzacie ze sobą 24h na dobę przez wiele dni albo tygodni. Musi być to osoba, którą dobrze znasz, wiesz co lubi i co nie, żeby uniknąć niepotrzebnych sprzeczek i problemów.

Mogłabym godzinami rozmawiać o Camino i wymieniać się spostrzeżeniami na jego temat.
Jeśli ktoś się wybiera, chętnie podzielę się wskazówkami
Polecam również polskie forum: [url]http://www.caminodesantiago.pl/index.php[/url] - najlepsze.
I hiszpańską stronę [url]http://caminodesantiago.consumer.es/[/url] - tutaj są bardzo fajnie rozpisane etapy na każdym Camino, schroniska itp.

Buen Camino!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2019, 12:51
katarzynakacka katarzynakacka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mimo że nigdy nie byłam na Camino de Santiago, czytałam o nim książkę i parę artykułów. Camino de Santiago jest szlakiem pielgrzymkowym prowadzącym do grobu św. Jakuba, ale można tam spotkać ludzi z całego świata o różnych poglądach i różnych wiar. Uważam że jest to wyprawa godna przeżycia. Jest to doskonały sposób na poznanie kultury Hiszpanii i codziennego życia mieszkańców.
Gdy wybiorę się na Camino, z pewnością będzie to Camino del Norte. Moim zdaniem jest to jeden z najpiękniejszych szlaków i nie jest on jeszcze bardzo skomercjalizowany.
Ciekawym i bardzo malowniczym miejscem są też wybrzeża Finisterre, gdzie udają się pielgrzymi już po osiągnięciu swojego celu i jest to symboliczny koniec świata.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-16-2019, 07:04
UrszulaP UrszulaP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

[url]http://caminodelavida.pl/tag/marek-kaminski/[/url]

Pod tym adresem zdobywca biegunów (i nie tylko on) pisze o wyprawach do Santiago de Compostela. Podróżnik jest autorem wielu inspirujących artykułów, które ukazywały się w magazynach takich jak np. Coaching a na temat wyprawy do Santiago de Compostela napisał książkę "Trzeci biegun".
Na podanej stronie jest wiele praktycznych informacji. Kiedyś zapytałam Pana Kamińskiego na Facebooku o pewien szczegół dotyczący podróży i otrzymałam wyczerpującą odpowiedź, więc w razie czego można uzyskać informacje od eksperta. Ja natomiast obejrzę film "Droga życia", o którym mowa w pierwszym poście.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-21-2019, 22:45
ewelina93's Avatar
ewelina93 ewelina93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na tej stronie można również pobrać za darmo przewodniki w wersji pdf
[url]http://www.caminodesantiago.pl/przewodnik/pdf[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd