Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-13-2019, 01:10
Klauczi Klauczi jest offline
Kumotr

Miejscowość: Poznań
Red face nazwy własne/imiona

Cześć
Czy tłumacząc jakiś tekst szukacie w języku na który tłumaczycie odpowiedników imion czy też innych nazw własnych z języka oryginalnego? Zdarzyło mi się szukać odpowiedników tłumacząc po czym natknęłam się na imię, którego odpowiednika w języku polskim nie ma, zastanawiam się czy w takim razie zostawić wszystkie imiona w oryginale?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-27-2019, 13:59
Blackcatso Blackcatso jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Hej
Osobiście w przykładach filmów, czy książek zostawiam nazwy własne w wersji oryginalnej. Autor moim zdaniem miał jakiś cel w nadanych imionach i nazwach, co więcej oryginalne wersje nazw i imion pomagają odbiorcy przybliżyć się do danego dzieła także nie moim zdaniem najlepiej nie tłumaczyć nazw własnych w filmach czy książkach
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-30-2019, 21:16
DomMich DomMich jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Myślę, że to zależy od tego do jakiego odbiorcy kierowana jest dana książka lub dany film. Jeśli to bajka dla dzieci to tłumaczenie imion i nazw własnych jest nawet wskazane. Natomiast, jeśli to coś dla dorosłego odbiorcy to myślę, że można zostawić oryginał.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-09-2019, 19:14
AlicjaP AlicjaP jest offline
Kumotr

Domyślnie

Oprócz rodzaju odbiorcy zależy to jeszcze od charakteru tekstu, który się tłumaczy. Jeśli jest to np. komedia, w której imię bohatera coś znaczy realnie, powiedzmy odnosi się do jego cechy charakteru, to wtedy jak najbardziej warto to imię przetłumaczyć lub przekształcić je tak, aby zachowało swój wyjściowy sens.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.