Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-28-2017, 22:57
Natalia000 Natalia000 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Der Die Das

Witam!
Jak najszybciej nauczyć się rodzajników w języku niemieckim? Zawsze sprawiało mi to trudność. Często mi się myliły.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-29-2017, 21:52
BeataJ1992 BeataJ1992 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niektóre rodzajniki trzeba wykuć na pamięć. Inne mają konkretne zasady, które wystarczy zapamiętać, np. rodzajnik "die" ma zakończenia -heit, -keit, -tät, -ei, -schaft, -ung, -in, też wyrazy jednosylabowe kończące się na -at, a np. "das" przy końcówkach "zeug". Także znalazłam stronę z takimi poradami [url]http://niemieckizpasja.blogspot.com/2014/10/kiedy-der-kiedy-die-kiedy-das.html[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-03-2017, 17:53
tynaem tynaem jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

O rodzajniku często decyduje końcówka lub prefiks, np. Ge zazwyczaj będzie das. Niektóre słowa maja wiele rodzajników zmieniające ich znaczenie, wtedy jest dopiero wesoło. Nie ma co, trzeba ćwiczyć słówka w zdaniach i odmianie przez przypadki, wtedy najszybciej się je zapamiętuje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2017, 21:33
AdriannaK AdriannaK jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Często też jeśli masz jakiś rzeczownik np. "Ptak", czyli "Der Vogel", to większość rodzajów ptaków w języku niemieckim będzie z rodzajnikiem "der".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-28-2017, 11:24
annaabudzinska annaabudzinska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja dodatkowo uczę się niemieckiego i wydaje mi się, że tego po prostu należy się nauczyć na pamięć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2017, 00:24
Podszyszkownik

Domyślnie

Ano tak, przede wszystkim: jak się uczysz rzeczownika, to od razu należy się uczyć jego rodzajnika.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-04-2017, 14:24
aaprzychodzen's Avatar
aaprzychodzen aaprzychodzen jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Ja zawsze używałam kolorów. Czerwony to der, zielony die, niebieski das. W myślach koloryzowałam sobie daną rzecz, lub "ubierałam" w coś w tym kolorze. Na skojarzenia jest chyba najlepiej, bo bezmyślne kucie nigdy nie przynosi długoterminowych rezultatów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-04-2017, 20:39
Podszyszkownik

Domyślnie

Nauczycielka w gimnazjum/liceum opowiadała nam też ciekawy sposób, gdy uczyła się języka niemieckiego: w kieszenie kurtki i tak dalej pakowała fiszki. Gdy widziała coś, na przykład jakąś niebieską czapkę u kogoś, od razu zapisywała sobie razem z rodzajnikiem i gdy w myślach sobie odczytywała jak po niemiecku ma brzmieć niebieska czapka, to od razu z rodzajnikiem, a potem sprawdzała
Chociaż sposób z kolorami wydaje mi się także świetny. Na pewno dla osób, które są wzrokowcami!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-29-2017, 23:13
bfree bfree jest offline
Szyszkownik

Domyślnie kolory to dobry sposób na naukę rodzajników

Cytat:
Zamieszczony przez aaprzychodzen Pokaż post
Ja zawsze używałam kolorów. Czerwony to der, zielony die, niebieski das. W myślach koloryzowałam sobie daną rzecz, lub "ubierałam" w coś w tym kolorze. Na skojarzenia jest chyba najlepiej, bo bezmyślne kucie nigdy nie przynosi długoterminowych rezultatów.
Do tego należy to połączyć z formą liczby mnogiej. Wspólna nauka rodzajnika z formą liczby mnogiej daje bardzo dobre efekty. Na początku nauki ciężko to wytłumaczyć, po pewnym czasie można zacząć dostrzegać zasady:

I tak dla przykładu ze względu na formę liczby mnogiej rzeczowniki rodzaju żeńskiego można podzielić na trzy grupy:

1. die Mutter i die Tochter otrzymują w liczbie mnogiej tylko przegłos: die Mütter i die Töchter (w tej grupie znajdują się tylko te dwa rzeczowniki);

2. grupa około 30 jednosylabowych rzeczowników, które w liczbie mnogiej otrzymuje przegłos i końcówkę -e:

dla przykładu: die Wurst, die Hand, die Wand, die Kraft, die Macht, die Bank [rzeczownik ten jest też w trzeciej grupie, ale ma inne znaczenie], die Gans, die Nuss, die Frucht, die Maus > die Hände, die Wände, die Mäuse itd.;

3. najliczniejsza grupa rzeczowników rodzaju żeńskiego, w zasadzie cała reszta: dla tych rzeczowników forma liczby mnogiej będzie zakończona na -en z jedną małą uwagą, że rzeczowniki zakończone na -e, el lub -er otrzymują w liczbie mnogiej tylko końcówkę -n:

- die Tür -> die Türen,
- die Scheibe, die Tafel, die Nummer -> die Scheiben, die Tafeln, die Nummern

Dodatkowo można jeszcze nauczyć się rozróżniać rzeczowniki rodzaju żeńskiego na dwa sposoby:
a) semantycznie: dla przykładu większość roślin jest rodzaju żeńskiego: die Pflanze, die Blume, die Tulpe (wówczas wystarczy nauczyć się wyjątków: jak np. der Ahorn, der Flieder, das Maiglöckchen);
b) typowe końcówki dla rodzaju żeńskiego: -e, -el, -er, -ei (ale: der Papagei, das Ei), -schaft, -heit, -keit, -tät, -ung, -in (w liczbie mnogiej podwajamy: die Lehrerin-die Lehrerinnen)

I od tego są jeszcze wyjątki: -e (np. der Deutsche, der Pole, der Name - die maskuline n-Deklination: der Pate, der Bulle), -el, er (das Zimmer).

Ten temat jest bardzo fajnie opracowany u Bęzy, jednakże jest nieco porozrzucany i trzeba to poskładać w całość: część informacji jest pod hasłem rodzajnik, a część w liczbie mnogiej rzeczownika *(warto nauczyć się ze wszystkimi wyjątkami). Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-03-2018, 14:02
AliceS AliceS jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja również spotkałam się z metodą posługującą się kolorami. W tym przypadku były to: der - niebieski, die - czerwony i das - żółty. Robiąc listy słówek cały wyraz zapisuje się w kolorze jaki odpowiada rodzajnikowi, np. die Schlange zapiszemy kolorem czerwonym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.