Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-16-2018, 14:37
majadz majadz jest offline
Kumotr

Domyślnie Tłumaczenie rapu amerykańskiego

Czy ktoś z Was podjał się kiedyś przetłumaczenia tekstów amerykańskich raperów? Albo chociaż orientuje się w ich specyficznym slangu? Czy ktoś chciałby podzielić się jakimiś ciekawostkami z tego świata?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2018, 23:19
nieshka nieshka jest offline
Kumotr

Domyślnie

Osobiście nigdy rapu nie tłumaczyłam, ale wydaje mi się to stosunkowo wymagającym zadaniem nawet niekoniecznie ze względu na slang. Większym wyzwaniem wydają mi się być liczne gry słowne (udane bądź nie), często bazujące na konkretnych mało znanych u nas kontrowersjach (chociażby w przypadku tak zwanego "dissowania" (obrażania) konkretnych celebrytów czy innych raperów). Absolutnie najtrudniejsze dla mnie byłoby oddanie unikalnego "flow", którym charakteryzuje się dany raper (to pojęcie ujmuje sposób rapowania w konkretnym rytmie, to w jaki sposób raper posługuje się swoim głosem etc - przynajmniej ja je tak rozumiem ). Myślę, że właśnie szeroko pojęty flow może być najtrudniejszy do oddania a w moim odczuciu to bardzo integralna część każdego utworu. Nie wątpię jednak, że znajdzie się ktoś kto sprosta lub nawet już sprostał temu zadaniu, powiem szczerze, że im więcej o tym myślę, tym bardziej mam ochotę sama tego tak amatorsko spróbować bo mogłoby wyjść śmiesznie.

Edit: Zapomniałam dodać, że dobrym "narzędziem" do takich tłumaczeń jest genius.com (o ile się nie mylę w przeszłości nazywali się nawet Rap Genius - nie jestem nawet pewna kiedy się to zmieniło). Wiele utworów ma na tej stronie adnotacje tyczące się tekstu i chociaż wiele z tych adnotacji należy brać z przymrużeniem oka, często można zdobyć w ten sposób wiele cennych informacji odnośnie kontekstu niektórych linijek. Często zdarza się nawet, że autorem adnotacji będzie sam raper, co potwierdzone jest zawsze stosowną weryfikacją.

Ostatnio edytowane przez nieshka : 04-16-2018 o 23:56. Powód: Dodatkowe informacje
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-22-2018, 22:29
majadz majadz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Masz rację, nie pomyslałam nawet o indywidualnym flow, a przecież to jedno z najistotniejszych elementów rapu i wyróżniającego się stylu. Oddanie rytmiki, układu pewnych sylab, myślę, że w pewnych przypadkach mogłoby się to nawet cechować nieprzetłumaczalnością. Myślę, że w języku polskim trudno byłoby również znaleźć ekwiwalenty niektorych słów, a oddanie ich znaczenia musiałoby się opierać na jakimś rozszerzonym opisie i wtedy tracimy ilość zgłosek w wersie. Dzięki za stronę genius.com!!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.