Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-09-2012, 14:53
alleris alleris jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie Za co kochacie języki orientalne?

Nie rozumiem, dlaczego tylu ludziom się wydaje, że języki orientalne są trudniejsze do nauki od języków europejskich, nawet brzmiących niby podobnie języków słoweńskich czy brzmiącego zupełnie inaczej węgierskiego... Za każdym razem jak się przyznaje, że uczę się języka arabskiego, wywołuję jakiś niemy podziw albo komentarz "ojej... to takie strasznie trudne przecież". A paradoksalnie żadnego języka do tej pory nie uczyło mi się jak bezboleśnie jak arabskiego. Ładny, logiczny język, gramatyka bardzo łatwa do pojęcia... A pisanie po arabsku jest samą przyjemnością. I oczywiście, uwielbiam słuchać, jak ktoś mówi po arabsku, to chyba jeden z najśliczniejszych języków świata.

A jakie są wasze obserwacje? Bronicie tezy, że alfabet jest jakąś większą przeszkodą w nauce języka? Albo jego dziwne brzmienie? Czy raczej, tak jak w moim wypadku, ta egzotyczność wszystkiego właśnie motywuje was do nauki?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-09-2012, 15:46
Edyta11 Edyta11 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Przyznaję się, że gdy zaczęłam się uczyć rosyjskiego, to nie czułam żadnej bariery. Może przez pewne podobieństwo. Mimo to często słyszę, że jak już są gdzieś inne litery, to trudne. Kwestia podejścia.

A swoją drogą im bardziej egzotyczny język, tym lepiej brzmi
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-09-2012, 15:46
Edyta11 Edyta11 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Poza tym uwielbiam słuchać japońskiego i chińskiego .Może czas i na arabski
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-10-2012, 22:32
Rydzu's Avatar
Rydzu Rydzu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kwestia "orientalności" jest tutaj chyba kluczowa. Im coś jest mniej znane, w pewnym stopniu tajemnicze i tak niewiele osób w naszym otoczeniu ma o tym blade pojęcie, tym bardziej nas to pociąga. Nauka języka orientalnego jest swego rodzaju odskocznią od pewnego utartego sposobu myślenia, formułowania zdań. Zagłębienie się w kulturę, obyczaje i historię krajów, o których nie wiedziało się tak dużo. Poszerzanie horyzontów. Coś kompletnie nowego i niekoniecznie trudnego. Pismo na pewno odstrasza, jednak gdy przysłuchać się językom orientalnym - są piękne!
Here is a lesson in creative writing. First rule: Do not use semicolons. They are transvestite hermaphrodites representing absolutely nothing. All they do is show you've been to college. Kurt Vonnegut, A Man without a Country
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2012, 19:49
climhazzard's Avatar
climhazzard climhazzard jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Popieram, popieram. Dodatkowo bardzo lubiłem naukę japońskiego chyba dlatego, że nikt mnie do tego nie zmuszał ; ) Wszystko robiłem własnym tempem i we własnym zakresie, przez co studiowanie podręcznika było czynnością niemal wypoczynkową. Wciągnąłem się w to oglądając anime, albo japońskie teleturnieje. Ciężko powiedzieć, co było pierwsze
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2012, 20:08
yosia83 yosia83 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poland
Domyślnie

Chyba jednak jest prawdą, że nam, Europejczykom, jest łatwiej nauczyć się języków z naszego kontynentu - słyszymy je częściej (filmy, podróże, piosenki), alfabet ten sam, no i jak już opanujemy jeden z grupy językowej, to następne idą nam łatwiej. Nie mówiąc już o dźwiękach języków orientalnych, które (jak słyszałam) są nie do opanowania dla dorosłego obcokrajowca.
Mi największą trudność sprawiła nauka rosyjskiego w wieku 25 lat - nowy alfabet jak dotąd jest dla mnie barierą nie do pokonania - do dziś składam wyrazy jak pierwszoklasista
iNatomiast moim marzeniem jest nauczyć się chociaż podstaw chińskiego lub japońskiego żeby móc wykorzystać je w praktyce w trakcie jakiejś podróży. Tym razem alfabet sobie podaruję Mam nadzieję, że już wkrótce mi się uda!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2012, 21:19
Katrina Katrina jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zazwyczaj ludzie, którzy mówią, że języki orientalne są trudne nigdy nawet nie próbowali się ich uczyć. Myślę, że nauczenie się alfabetu,czy sylabariuszy to kwestia samozaparcia i wytrwałości. Jeśli chodzi o brzmienie to ja uwielbiam słuchać gdy ktoś mówi po japońsku lub koreańsku Bywało , że gdy włączałam coś po japońsku to osoba która nigdy wcześniej nie miała bliższej styczności z tym językiem mówiła, że w sumie to po wsłuchaniu się w ten język zaczął się jej podobać. Dla mnie uczenie się japońskiego to przyjemność!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2012, 15:21
redbox's Avatar
redbox redbox jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Katrina Pokaż post
Zazwyczaj ludzie, którzy mówią, że języki orientalne są trudne nigdy nawet nie próbowali się ich uczyć. Myślę, że nauczenie się alfabetu,czy sylabariuszy to kwestia samozaparcia i wytrwałości. Jeśli chodzi o brzmienie to ja uwielbiam słuchać gdy ktoś mówi po japońsku lub koreańsku Bywało , że gdy włączałam coś po japońsku to osoba która nigdy wcześniej nie miała bliższej styczności z tym językiem mówiła, że w sumie to po wsłuchaniu się w ten język zaczął się jej podobać. Dla mnie uczenie się japońskiego to przyjemność!
Zgadzam się, że nie jest to wcale strasznie trudne. Sama miałam podejście do języka arabskiego i pomimo tego, że nic tam nie jest tak jak w językach europejskich, to właśnie język ten staje się dużo prostszy bo zaczynamy "od początku".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-15-2012, 15:24
alqamar alqamar jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznan
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez redbox Pokaż post
Sama miałam podejście do języka arabskiego i pomimo tego, że nic tam nie jest tak jak w językach europejskich, to właśnie język ten staje się dużo prostszy bo zaczynamy "od początku".
Masz rację, ale czasami ta całkowita odmienność stwarza problemy i może ostudzać zapał. Przykład z mojego doświadczenia: z oczywistych względów leksyka arabskiego nie pozwala na tworzenie połączeń z językami europejskimi, szczególnie na początku nauki trudno jest stworzyć skojarzenia do słów, które... z niczym się nie kojarzą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-16-2012, 14:59
alleris alleris jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez alqamar Pokaż post
Masz rację, ale czasami ta całkowita odmienność stwarza problemy i może ostudzać zapał. Przykład z mojego doświadczenia: z oczywistych względów leksyka arabskiego nie pozwala na tworzenie połączeń z językami europejskimi, szczególnie na początku nauki trudno jest stworzyć skojarzenia do słów, które... z niczym się nie kojarzą.
No właśnie tak powinno być jak mówisz! A mi np. jest dużo łatwiej nauczyć się od początku zupełnie inaczej brzmiącego słowa niż tak jak we francuskim - czytam tekst i wszystko rozumiem, a jak mam stworzyć własne zdanie, produkuje jakieś hybrydy [polskie słowo] + tion lub [angielskie słowo] + francuska końcówka, bo wydaje się, że wszystko umiem i rozumiem, więc nie przykładałam wagi do tych odmienności. Z tego powodu nie wyobrażam sobie nauki słowackiego czy ukraińskiego. To byłaby jedna prześmieszna improwizacja a nie nauka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.