Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Język angielski
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-17-2018, 11:26
paulajelly paulajelly jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Native speakers: czy zawsze są najlepszymi nauczycielami?

Na pytanie kto jest najlepszym nauczycielem języka obcego często słyszymy odpowiedź: "Native speaker! Tylko od nich można się naprawdę nauczyć języka." Na pierwszy rzut oka, wydaje się to być logiczne - w końcu kto może znać angielski lepiej niż osoba, która wychowała się w anglojęzycznym środowisku? Niestety, w rzeczywistości sam fakt obcego pochodzenia i władania angielskim jako językiem ojczystym często nie wystarcza. To, że ktoś dobrze coś zna nie zawsze pokrywa się z tym, że potrafi przekazywać tę wiedzę innym.

A jakie jest Wasze zdanie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-17-2018, 13:14
EwelinaNowak EwelinaNowak jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Myślę, że w przypadku native speakerów chodzi raczej o samo otoczenie się językiem, "żywy" kontakt z nim. Uczymy się od native speakerów poprzez luźne rozmowy, nie możemy oczekiwać, że będą nam wyjaśniać gramatykę. Dlatego nie możemy ich uznawać stricte za nauczycieli.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-17-2018, 14:12
dyrbal's Avatar
dyrbal dyrbal jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Na pewno pomaga to w osłuchaniu się, ale posłuchać native speakerów można też w internecie, a sam fakt, że znają język od dziecka, nie czyni ich dobrymi nauczycielami. Ja, na przykład, nie byłbym dobrym nauczycielem języka polskiego.

Ostatnio edytowane przez hyvyys : 11-17-2018 o 17:11.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2018, 15:08
aniaryder aniaryder jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Na pewno są najlepszymi nauczycielami jeśli chodzi o konwersacyjny język angielski. Natomiast nie zawsze posługują się oni dobrym językiem formalnym czy gramatyką chyba, że posiadają odpowiednie wykształcenie w swoim języku ojczystym. Jeśli ktoś skupia się na nauce języka do codziennego użytku to zdecydowanie native speakers są najlepsi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2018, 16:36
sswiercz sswiercz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nikt nas nie nauczy dobrej wymowy czy używania potocznego języka jak native speaker, to trzeba przyznać. Jednak często jeśli chodzi o wytłumaczenie pewnych zjawisk, native speaker może nie dać rady, jeśli nie zna naszego języka, a to się zdarza dosyć często.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2018, 22:55
sldb sldb jest offline
Kumotr

Domyślnie

Zajęcia z native speakerem mają sens i przynoszą ogromne korzyści dopiero jeśli uczniowie są na poziomie średniozaawansowanym. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że zajęcia z mówienia prowadzone przez Amerykankę na mojej uczelni poprawiły mój poziom języka i umiejętność wypowiadania się po angielsku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-19-2018, 00:23
IrishCitizen2018's Avatar
IrishCitizen2018 IrishCitizen2018 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Native speakerzy co prawda biegle władają danym językiem, gorzej już jednak ze świadomością reguł jego stosowania, a także efektywnych sposobów przekazania wiedzy, przede wszystkim dokładnego wytłumaczenia trudnych zagadnień z gramatyki. Takie są moje wnioski po wielokrotnym byciu nauczanym przez native'ów.

Ostatnio edytowane przez hyvyys : 11-19-2018 o 23:32.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-19-2018, 11:17
mlebkowska mlebkowska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Widząc po sobie, jakbym miała komuś tłumaczyć gramatykę języka polskiego to nie wyszłoby to za dobrze Dlatego zgadam się z tym, że nauka z native'em to bardzo dobry pomysł, ale na wyższym poziomie i bardziej przy speaking/listening.

Ostatnio edytowane przez hyvyys : 11-19-2018 o 23:31.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-19-2018, 15:17
ktojaknieja's Avatar
ktojaknieja ktojaknieja jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jeżeli native speaker ma odpowiednie przygotowanie pedagogiczne, to ma to sens.

Ostatnio edytowane przez hyvyys : 11-19-2018 o 23:31.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-21-2018, 11:18
InaA InaA jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Najbardziej efektywna wydaje mi się nauka zarówno z rodzimymi użytkownikami języka, jak i z kimś kto mówi w naszym języku i pomoże nam oddać niuanse w słownictwie czy wytłumaczy pojęcie gramatyczne. Myślę też, że w przypadku języków które wymową bardzo różnią się od naszego, jak np. język chiński, warto już od samego początku mieć styczność z rodzimym użytkownikiem języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.