Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-12-2013, 15:03
kampiotrow kampiotrow jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Badanie dotyczące "On-line Gaming Lingo"

Witam wszystkich.
Zbieram przykłady wyrażeń stworzonych w świecie MMOGs (massively multiplayer on-line games). Jeśli znacie jakieś ciekawe przykłady poza szeroko znanymi już noob czy pwned, będę wdzięczny za pomoc. Mogą być też słowa, którym przypisane zostały nowe znaczenia, poza ich słownikowymi definicjami, jak np. tank.

Ostatnio edytowane przez kampiotrow : 01-12-2013 o 15:41.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2013, 15:12
szczepek szczepek jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Interesują Cie wyłącznie angielskie czy zangielszczone polskie odpowiedniki?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2013, 15:16
Podszyszkownik

Domyślnie

A mógłbyś podać przykład takiego zangielszczonego polskiego odpowiednika?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2013, 15:22
Starszy Kumotr

Domyślnie

W sumie to spolszczone angielskie odpowiedniki,przepraszam bardzo. CHodzi mi, np.o lurowanie od angielskie "lure", czyli zbieranie jakiejś grupki potworów, najczęściej aby się ich pozbyć umiejętnością obszarową.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2013, 15:40
Podszyszkownik

Domyślnie

Teraz rozumiem, co miałeś na myśli.
Interesują mnie jednak przykłady ściśle angielskie. Mogą to być też neologizmy graczy czy też przekształcenia znanych słów (jak np. griefer, od grief, używane na określenie osoby, która celowo uprzykrza grę innym).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-20-2013, 22:05
Podszyszkownik

Domyślnie

Pozwolę sobie odświeżyć wątek.
Jeśli ktoś posiada jakąś wiedzę na temat języka graczy, zapraszam do dzielenia się nią.

Co do samego zagadnienia, dodam jeszcze, że chętnie dołączę do zbioru również używane akronimy (np. WTS/WTB dla Want To Sell/ Want To Buy czy LFG dla Looking For Group).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-20-2013, 22:47
maciej.kudraszew maciej.kudraszew jest offline
Kumotr

Domyślnie

Znajomy zaskoczył mnie kiedyś zwrotem "kk", oznaczającym "ok". Wyjaśnił, że tak właśnie pisze grając online.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-20-2013, 23:01
Agatta Agatta jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie jestem pewna czy każde słowo pasuje pod tę kategorię, o którą prosisz, ale to już sam ocenisz.

Farming, drop, to jungle, oom (out of mana), omw (on my way), pvp, pve, to carry game, frag, mats, main, alt, mount (bo nie oznacza tylko konia, ale też inne stworzenia, na których porusza sie postać), creep, lag, bot, troll, dc (disconnected), raid, instance, boss, pull, vipe, dps, greed.

Nie wiem czy ide dobrym tropem... Jak cos sobie jeszcze przypomnę, to napisze.

Jeszcze są takie bardziej uniwersalne, niekonieczie związane z grą jako taką, ale przyspieszające komunikacje typu brb, wbu (what about you), wuu2 (what are you up to), wth (what the hell), ttyl (talk to you later), np (no probleem), ty (thank you), QQ (jako płacz).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-21-2013, 13:10
Podszyszkownik

Domyślnie

Tak, to są słowa, o które definitywnie mi chodziło. Większość kojarzę, chociaż niektóre trzeba będzie wygooglować.
Te uniwersalne też pojawiają się w czatach graczy, bo (tak jak właśnie napisałaś) służą przyspieszaniu komunikacji, a to jest jedno z najważniejszych założeń tego żargonu.
Z drugiej strony, nawet w takim żargonie są trendy językowe, bo właśnie tak wyjaśniłbym używanie np. podanego 'kk' zamaist 'ok' (pomijając mikrosekundową różnicę w czasie wysłania 'kk' a 'ok').
Dzięki za przykłady.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-21-2013, 14:28
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zastanawiam się na ile gaming vocab mógłby być powiązany ze słownictwem żołnierskim, który też stawia na lakonicznosć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.