Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-11-2009, 20:27
katarzynaz katarzynaz jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez TomsiaPiotr Pokaż post
Okej, zgadzam sie ze zdaniem, ze rap i hip-hop jako taki pochodzi z USA itd. Nie moge jednak sie zgodzic, iz nie da sie go dobrze przetlumaczyc. Jest to mozliwe, trzeba tylko w tym siedziec, interesowac sie i miec jakies juz doswiadczenie. Bardziej interesuje mnie jednak tlumaczenie polskiego rapu, a mianowicie FISZa ktory nie jest stricte raperem? Jak podeszlibyscie to jego tekstow? Pytam poniewaz jest to temat mojej pracy licencjackiej. Na co najbardziej zwrocilibyscie uwage?
Muszę przyznać, że podjąłeś się nie lada zadania. Jedyne co mi przychodzi do głowy to że trzeba oddać sens i istotę tłumaczenia, ale o tym na pewno dobrze wiesz. Myślę, że tymbardziej masz trudne zadanie gdyż zapewne będziesz brał pod uwagę przekład meliczny. Zależy też czy postawisz na domestication czy na foreignization, bo to wiele zmienia. Nie pozostaje Ci nic innego jak próbować, bo to trening czyni mistrza
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-11-2009, 20:29
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez magda.d Pokaż post
I właśnie dlatego w różnych krajach mamy do czynienia z innymi tekstami. Wspólnym mianownikiem są najczęsciej: brak tolerancji, zrozumienia i dyskryminacja.Tyle tylko, że amerykański raper będzie krytykował w swoich tekstach politykę Busha i podziały rasowe, a polsk,i fenomen blokowiska i chłopaków w dresach. Pojawia się tutaj problem przepaści kulturowej, który moim zdaniem czyni taki tekst , w dużej mierze, nieprzetłumaczalnym.
Nie zgadzam się. Wtedy stosujesz odpowiednie metody tłumaczeniowe i na pewno uda się przełożyć te teksty na język polski.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-17-2009, 18:36
Starszy Kumotr

Domyślnie

Czy już nikt nie jest zainteresowany wątkiem?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.