Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-12-2017, 20:33
Konsta112 Konsta112 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie Mnemotechnika

Ostatnio dużo słyszy się o Mnemotechnice, czy rzeczywiście wykorzystujemy jej metody zapamiętywania , jakie są waszym zdaniem najskuteczniejsze sposoby zapamiętywania ?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-12-2017, 20:49
m.stepuch m.stepuch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To głównie zależy od sposobu nabywania umiejętności i wiedzy. Ja jestem wzrokowcem, jak nie zapiszę to nie zapamiętam! Kolory, podkreślanie i powtarzanie, powtarzanie...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-12-2017, 20:49
wiolakq wiolakq jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi skojarzenia bardzo ułatwiają proces zapamiętywania
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2017, 22:03
qlamula qlamula jest offline
Kumotr

Domyślnie

kolorowe karteczki, które lądują wszędzie, obklejam nimi wszystko, gdzie oko często spogląda. Dla wzrokowców sprawdza się całkowicie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-11-2017, 22:45
milenarejner milenarejner jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Skojarzenia, i to jak najbardziej abstrakcyjne -- im dziwniejsze, tym lepiej się zapamiętuje. Poza tym trzeba sobie jak najwięcej rzeczy wizualizować.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-24-2017, 12:30
Ja92 Ja92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Skojarzenia, układanie dziwnych/śmiesznych/abstrakcyjnych zdań, rymowanek i historyjek ze słowami trudnymi do zapamiętania (sprawdza się zwłaszcza u dzieci), gry słów, mapy myśli.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-20-2018, 12:35
bfree bfree jest offline
Szyszkownik

Domyślnie mnemotechniki

Mnemotechniki są jednak najskuteczniejsze. Wszelkie inne formy to wyłącznie próba ich naśladowana. Te metody są znane i wykorzystywane od tysięcy lat (starożytna Grecja, Imperium Rzymskie, ale i dużo wcześniej - np. kapłani w Egipcie, Babilonia, Sumer).

Warto sobie stworzyć własny system zapamiętywania - można zacząć od bardzo prostych rzeczy - łączenie odpowiednich słów z liczbami (lub lepiej na początek z cyframi od 1 do 9). Polecam książki np. Tonego Buzana.
Jeśli przestaniecie robić listy zakupów (a wszystko zapamiętacie), będziecie w stanie zapamiętać czyjś numer telefonu, gdy Wam go szybko poda (kluczowe jest zastosowanie techniki zapamiętywania) to możecie zacząć używać tego w życiu i pracy.

Zapewniam, że robi to ogromne wrażenie, jeśli przykładowo nauczyciel wchodzi po raz pierwszy do klasy i po pierwszym przeczytaniu listy obecności zapamięta wszystkie imiona (jak chce to i nazwiska) uczniów. Zamiast: "może Ty w drugiej ławce zaczniesz" zwracacie się "Bartek zacznij proszę, wskazując na niego ręką". Oczywiście w klasie robi się szum (pewnie go zna? itd.). Wtedy zwracacie się do jednej z osób po imieniu: 'Basiu przeszkadzasz, Bartek miał czytać... Jak chcesz będziesz następna, a potem Kamil... Itd. Uczniowie sami zaczną się dopytywać, jak zapamiętaliście wszystkie imiona. Możecie poświęcić jedną lekcję na stworzenie systemu zapamiętywania dla uczniów i wyjaśnienie na czym to polega (potrzeba 45 minut, a system działa całe życie).
Jeśli nie wszyscy wiedzą na czym polegają mnemotechniki, to w wielkim skrócie opiszę: zapamiętywanie polega na umieszczaniu informacji od razu do pamięci długoterminowej. W tym celu koniecznym warunkiem jest aktywowanie obydwu półkul mózgowych (jednocześnie obie aktywne, jak podczas snu!). Używając odpowiedniego systemu (najczęściej liczbowego) można zapamiętywać informacje w połączeniu z numerem. W ten sposób istnieje możliwość zapamiętywania długich liczb (robią to tzw. omnibusy w programach telewizyjnych, to żaden talent, każdy to może zrobić, różnica polega jednak na tym, że oni znają odpowiednią technikę-dokładnie wiedzą, jak zapamiętać liczbę usłyszaną po raz pierwszy).
W taki sposób można zapamiętać zawsze listę zakupów, ale i o wiele więcej: można połączyć informacje z numerami i po pierwszym przeczytaniu listy 100 słów zapamiętać wszystkie słowa wraz z numerem (wiecie dokładnie, co było pod numerem 73 a co pod 49 - warunkiem jest opracowany system do 100). Zapamiętywanie numerów telefonów? Nic trudnego...
Obecnie antyczne metody zapamiętywania (dowódca legionów rzymskich znał imiona wszystkich swoich podwładnych i zwracał się do nich po imieniu!) przeżywają renesans. Weźmy metody typu SITA. Ale one wymagają dostrojenia mózgu (chodzi o frekwencję), aby mógł przyjąć i przyswoić informacje. Wówczas można już tylko słuchać i przyswajać informacje bez wysiłku - jeśli wiemy, jak dostroić mózg na odbiór to nie zaśniemy. Bez elementarnej wiedzy odnośnie zapamiętywania nie da rady. Musimy wiedzieć dlaczego uczymy się więcej 6 dni ucząc się po 10 minut, niż jednorazowo dwie godziny. Jak najbardziej możemy wykorzystać metody zapamiętywania w nauce, nauczaniu i życiu...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2018, 10:49
Artickman Artickman jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Technik jest wiele i bardzo różnorodnych, ale osobiście używam tylko jednej - w wypadku słówek, które muszę wykuć na pamięć, a nie mogę ich w żaden sposób zapamiętać po prostu powtarzając. W takim wypadku staram się znaleźć jakiekolwiek dziwne i interesujące skojarzenie. Im bardziej nierealne tym lepiej. Może to być rym, skojarzenie znaczenia lub składanie słówka z części które coś dla nas oznaczają. Jako przykład mogę podać włoskie słowo "abitare" (mieszkać), zapamiętałem je dopiero kojarząc z imieniem postaci anime: Obito. Bazując na nim pamiętałem jedynie, by zamienić początkowe O na A i końcowe O na końcówkę -are. Po jakimś czasie przypominania sobie słów w taki okrężny sposób przestaje to być potrzebne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2018, 15:18
izabelapoz izabelapoz jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Podczas nauki nowego słownictwa przepisuję słówka wiele razy z jednej kartki na drugą. Łatwiej mi zapamiętać jakieś słowo, kiedy napiszę je kilka razy. Choć nie ukrywam, że to bardzo pracochłonna metoda.
Czasem też próbuję skojarzyć wyraz z innym, podobnie brzmiącym słowem. Kiedy np. musiałam nauczyć się słowa "Wust" - sterta, skojarzyłam je z kiełbasą "Wurst" i wyobraziłam sobie stertę kiełbasy... Wiele razy mi to pomogło
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-20-2018, 04:40
Natalia777's Avatar
Natalia777 Natalia777 jest offline
Kumotr

Domyślnie

W moim przypadku skojarzenia sporo dają i szukanie podobieństw. Przykładowo, są we francuskim dwa bardzo podobne do siebie słowa: "pécher" i "pêcher". Pierwsze oznacza "grzeszyć", a drugie "łowić ryby". Zawsze kojarzę, że grzeszy się z uśmiechem ("é" zawsze wymawia się na uśmiechu)
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.