Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Podróże
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-19-2012, 17:53
Imperfspirit Imperfspirit jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Autorka wątku celnie zauważa, że Europejczykowi musi być trudno zaaklimatyzować się w Japonii. Znam wielu Japończyków, sama też byłam przez miesiąc w Japonii i odczułam na własnej skórze jak to wygląda. Wynika to przede wszystkim z przepaści kulturowej. Mnie osobiście w Japończykach niesamowicie irytuje ich dystans - jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się porozmawiać z którymkolwiek z nich całkowicie szczerze. Tak na prawdę oni nie lubią rozmawiać o sobie i bardzo chronią swoją prywatność (właśnie z tego powodu Facebook w Japonii jest tak mało popularny). Jednocześnie to mistrzowie aktorstwa i zachowywania pozorów. Nawet spadać każą ci z szerokim uśmiechem na twarzy. U nich tak wysoki poziom grzeczności jest czymś normalnym, a dla Europejczyka może się on wydawać udawany i nieszczery. Bo też nie oszukujmy się - to nie możliwe aby każdy Japończyk na prawdę lubił te wszystkie osoby dla których jest przykładnie miły. Tymczasem można odnieść wrażenie, że wśród nich nieuprzejmość nie istnieje.
Dlatego dla mnie akceptowalny jest jedynie wyjazd do Japonii nie przekraczający roku - żeby podszkolić język. Ale nie wyobrażam sobie żeby mieszkać tam na stałe.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-20-2012, 19:41
Joanna Niedzialek Joanna Niedzialek jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Nowa Deba
Domyślnie

Problem dystansu Japończyków czy niechęci do rozmowy po angielsku zależy też od miejsca pobytu.
Ja mieszkałam w Fukuoce i czułam się tam bardziej Japonką niż Japończycy, hehe. Mam trochę "japoński" charakter - nie rozmawiam ze świeżo poznanymi osobami na prywatne tematy, nie lubię, gdy facet na pierwszej randce próbuje okazać fizyczną bliskość (od pchania się z łapami, gdzie nie trzeba nawet po zwykłe pocałunki), lubię operować niedomówieniami i sugestiami, nie lubię mówić wprost "nie"... po prostu już tak mam. Spodziewałam się zatem, że w Japonii będę się czuła idealnie. A tymczasem Fukuoka okazała się zdecydowanie mniej japońska niż ja . Całowanie dziewczyny, z którą się nie jest w absolutnie żadnym związku, wypytywanie o doświadczenia łóżkowe na pierwszej randce, nie rozumienie ŻADNYCH aluzji, narzucanie się i wpakowywanie innych (mnie ) w kłopoty itd. zdarzało mi się bardzo często . Oczywiście nie mówię, że wszyscy Fukuokańczycy są tacy - jak wszędzie mieszkają tam ludzie o różnych charakterach, niemniej jest całkiem sporo "niejapońskich" Japończyków. A co do angielskiego - nieraz byłam zaczepiana po angielsku na ulicy i rzadko kiedy ktoś uciekał od rozmowy ze mną .
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-21-2012, 12:59
Imperfspirit Imperfspirit jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

A propos Japończyków i angielskiego - w metrze codziennie spotykałam przynajmniej z 5 osób, które siedziały z nosami w podręcznikach i uczyły się słówek, albo gramatyki. To było na prawdę mnóstwo ludzi. A przez cały miesiąc spotkałam tylko jednego Japończyka, który potrafił się przyzwoicie posługiwać tym językiem. Kilku znajomych Japończyków mówiło, że to wina ich systemu nauczania, gdzie nauka języka polega na wkuwaniu słówek i formułek gramatycznych, a nie na konwersacjach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-24-2012, 09:32
catchmebaby catchmebaby jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z tego, co słyszałam, to w Korei jest podobnie - system nauczania języków obcych woła o pomstę do nieba. Jeden ze znajomych opowiadał mi, że są osoby, które testy z angielskiego potrafią rozwiązywać na 5, ale nie potrafią się w ogóle porozumiewać. W Japonii niestety nie byłam ale odwiedziłam Azję i było to dość uciążliwe, widzieć obok mnóstwo skośnych oczu, wszystkie na ciebie patrzą, ale nikogo nie można zapytać w którą stronę iść.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.