Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-03-2018, 20:59
Aylenette Aylenette jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Powodów może być mnóstwo. Niewątpliwie wady słuchu powodują ogromne trudności w wymowie. Miałam kiedyś uczennice z dość dużą wadą słuchu. Wymagała bardzo dużej uwagi o ogromu dodatkowych ćwiczeń. Udało się dużo zrobić, ale nadal nie można mówić o wymowie wzorcowej. Jednak umówmy się, że wady słuchu utrudniające akwizycję języka nie zdarzają się często. Najczęstszą przyczyną jest niestety lansowane podejście we współczesnej dydaktyce - jak mówi zrozumiale, nie poprawiać. Nauczyciele mają ogrom celów do zrealizowania i często cierpi na tym fonetyka, mimo, że w ESOKJ jest wyraźnie napisane, że wymowa stanowi jeden z głównych celów nauczania do poziomu B1 włącznie. Nie rozumiem aż takiej pobłażliwości, ale wiem, czas goni. Często jest tak, że z czasem uczeń sam eliminuje błędy gdy porządnie się osłucha, a nauczyciel czeka na ten moment. Jak wiadomo bez osłuchania się i wyrobienia wrażliwości na dany dźwięk nie da się go poprawnie produkować. Słuch muzyczny - tak, pomaga, bez wątpienia. Do tego też dykcja i możliwości artykulacyjne. Ja nie miewałam nigdy problemów z dźwiękami języków romańskich, ale już te typowe dla angielszczyzny przez długie lata mnie przerastały. Ciągle się uczę, bo lata zaniedbań robią swoje. Ważne jest też to, że oduczyć się jest o wiele trudniej niż od razu nauczyć dobrze i mieć spokój Dlatego mimo wszystko uważam, że nauczyciel powinien poprawiać. Nie wymagać od razu wymowy "na tip top",ale nie piętrzyć trudności i nie skazywać ucznia na żmudne oduczanie się.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-08-2018, 22:03
SKonieczna SKonieczna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Osoby, które mają dobry słuch muzyczny lepiej rozróżniają dzwięki także w języku. Jednocześnie bardzo często lepiej potrafią nauczyć się akcentu (jest on zbliżony do wymowy native speakera). Analogicznie osoby, które mają mało wykształcony słuch mogą mieć problemy z poprawnym rozumieniem i odwzorowywaniem dzwięków i ich sekwencji. Należy nadmienić, że słuch można ćwiczyć - są dostępne przeznaczone do tego programy i aplikacje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.