Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-14-2015, 17:40
angelikakropacz angelikakropacz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Są zasady, których się zawsze trzymam, ale są też i takie, które często zdarza mi się łamać, czy to celowo, czy też nieświadomie Generalnie staram się mówić poprawną polszczyzną, ale czasem też specjalnie coś przekręcę, żeby kogoś rozśmieszyć
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2015, 15:15
Raukolith Raukolith jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Im jestem starsza, tym bardziej denerwuje mnie fakt, że w całej mojej edukacji tak bardzo po macoszemu została potraktowana stylistyka język polskiego i interpunkcja. Jako człowiek wykształcony chciałabym posługiwać się poprawnie naszym językiem. Niestety, jest to bardzo trudne. Ani w podstawówce ani w liceum nikt nie poświęcił odpowiedniej ilości czasu, żeby nauczyć mnie zasad poprawnej polszczyzny. Ważniejsze było przerobienie kolejnej lektury szkolnej. Dopiero na filologii klasycznej zaczęto zwracać mi uwagę na błędy, które popełniam. I gdyby nie mój wysiłek, żeby nauczyć się zasad interpunkcji i stylistyki, do dzisiaj popełniałabym błędy. Oczywiście nie mówię, że teraz mój polski jest idealny. Wręcz przeciwnie! Ciągle łapię się na tym, że czegoś nie wiem. Niestety, współczesna telewizja również nie ułatwia zadania, ponieważ prezenterzy coraz częściej prezentują niski poziom swoich wypowiedzi. Chyba trzeba oglądać w kółko teleturniej "1 z 10" i słuchać jak mówi pan T. Sznuk, żeby nauczyć się poprawnej polszczyzny. Co gorsza, nawet studenci polonistyki nie znają tak dobrze polskiego, gdyż muszą się skupiać na zdawaniu egzaminów z Historii Literatury Polskiej itp. Podsumowując, chciałabym, żeby wszyscy wykształceni ludzie w Polsce mówili ładną polszczyzną, ale bez włożenia własnego wysiłku raczej jest to mało prawdopodobne (chyba że ktoś pochodzi z rodziny, w której mówi się piękną polszczyzną). Szkoda, że nie ma w telewizji żadnego programu tego rodzaju. Ale cóż, lepiej puszczać "Na sygnale", prawda?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2015, 22:28
KingaMatusz KingaMatusz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Oglądam ten program i bardzo go lubię, można się z niego dowiedzieć wielu interesujących faktów o języku, który, wydawałoby się, znamy bardzo dobrze. Staram się posługiwać poprawną polszczyzną, jest to dla mnie ważne, trochę też z powodu tego, że nie chcę, by ktoś zwracał mi uwagę, że mówię niepoprawnie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-16-2015, 22:20
yaaqobel's Avatar
yaaqobel yaaqobel jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Szczecin
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Katarynka Pokaż post
Oglądając jej filmy zaczęłam się zastanawiać, czy właściwie prawidłowe posługiwanie się językiem jest tak istotne w naszym życiu? Czy nie jest tak, że trzymamy się zasad wtedy, kiedy się od nas tego wymaga, a na ogół to je łamiemy? A może pewnych (ulubionych) zasad zawsze się trzymamy, podczas gdy pozostałe traktujemy z przymrużeniem oka? Jestem ciekawa, jak to u Was jest z tą poprawnością językową?
Prawidłowe posługiwanie się językiem jest dowodem szacunku do rozmówcy, wiedzy, obycia... Wiadomo, że inaczej będziemy rozmawiać czy pisać do kolegi, przyjaciela, partnera, mamy, babci, szefa, wykładowcy, urzędu itp. Ale nie zmienia to faktu, że sposób komunikacji już sam w sobie jest komunikatem, więc wszystko należy robić z wyczuciem

A Paulina jest super
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-16-2015, 23:14
popular popular jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ale ja przy okazji jestem miłośniczką gwarowych wtrętów, których niektórzy używają nawet nieświadomie. W zasadzie powienniśmy starać się czyścić nasz codzienny język z tego typu wyrażeń, ale one nadają wypowiedzi autentyczności. Np. "Zakluczyć drzwi" albo "wyjść na pole".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-23-2015, 22:16
yaaqobel's Avatar
yaaqobel yaaqobel jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Szczecin
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez popular Pokaż post
Ale ja przy okazji jestem miłośniczką gwarowych wtrętów, których niektórzy używają nawet nieświadomie. W zasadzie powienniśmy starać się czyścić nasz codzienny język z tego typu wyrażeń, ale one nadają wypowiedzi autentyczności. Np. "Zakluczyć drzwi" albo "wyjść na pole".
Myślę, że gwarę można i należy zachowywać, bo przecież i dla wyrażeń gwarowych jest miejsce w języku (niekoniecznie w pismach urzędowych czy w oficjalnych przemówieniach, ale jest)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-26-2015, 14:48
Natfil Natfil jest offline
Kumotr

Miejscowość: Katowice
Domyślnie

Mnie kanał na youtube Mówiąc inaczej , więcej nauczył o poprawnej polszczyźnie niż cała moja nauka języka polskiego od gimnazjum. Dzięki temu, poznałam wiele zasad o których wcześniej nie miałam zielonego pojęcia. Nauka na miarę XXI wieku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2015, 16:43
doludwiczak doludwiczak jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dla mnie poprawność ojczystego języka jest bardzo ważna i chociaż jak każdy robię błędy, to niezależnie od sytuacji staram się dbać o poprawność językową.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-05-2015, 22:24
AnnaDru's Avatar
AnnaDru AnnaDru jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Braki w słownictwie

Ja dopiero teraz, na studiach filologicznych, orientuję się, jak mało wiem o języku ojczystym. Paradoksalnie, to wcale nie jest filologia polska Dopiero przy próbie poważniejszego tłumaczenia tekstu zorientowałam się, jak ograniczony mam zasób słownictwa i jak często nie jestem wcale pewna czy tak się mówi w języku polskim, czy po prostu używam kalki językowej, której znaczenie tak bardzo wyryło mi się w umyśle, że nawet nie czuję, że coś jest nie tak.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie wiem, co z tym fantem zrobić. Jeśli mam problem z językiem angielskim, biorę podręcznik i się douczam. A z językiem polskim? Co ja tak naprawdę mogę zrobić, żeby rozwinąć swoje słownictwo?
Gramatycznie, przyznaję, bardzo ciekawe są klipy "Mówiąc Inaczej" i nie przeczę, wiele z nich wynoszę. Ale jak rozwinąć słownictwo? Jasne, "dużo czytaj i pisz" - taka standardowa rada. I robię to, naprawdę, ale jednocześnie nadal nie widzę znaczącej poprawy, nadal mało nowych sformułowań wchodzi do mojego codziennego użytku. Trochę mnie to frustruje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-09-2015, 14:35
katcwi katcwi jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jeśli podoba Wam się Mówiąc Inaczej (a nawet jak Wam się nie podoba), to polecam genialną rozmowę z prof. Bralczykiem, przeprowadzoną właśnie przez Paulinę z Mówiąc Inaczej i Arlenę z Po Cudzemu (czyli kanału o tym jak poprawnie mówić po angielsku!). Ogólnie w całym towarzystwie bryluje pan profesor (osobiście go uwielbiam ), ale poza niezwykle humorystycznym wydźwiękiem całej rozmowy, można też dowiedzieć się sporo językowych ciekawostek. Naprawdę wciąga - polecam!!
Podaję link: [url]https://www.youtube.com/watch?v=ph1NlusPSCI[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.