Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-10-2018, 10:23
keyo9 keyo9 jest offline
Kumotr

Domyślnie FCE czy CAE?

Hej, jestem po szkole średniej i chciałabym zdobyć certyfikat. Zdałam maturę ustną na 97%, maturę pisemną podstawową na 100%, a rozszerzoną na 90%. I tu pojawia się mój problem, przygotować się i zdawać FCE, czy przyłożyć się jeszcze do nauki i zdobyć certyfikat później, ale od razu CAE?
Jak myślicie, ile czasu zajęłyby mi przygotowania do egzaminów? :/ Jak to było w Waszym przypadku?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-10-2018, 10:59
EveAnne's Avatar
EveAnne EveAnne jest offline
Kumotr

Domyślnie

To zależy, czy potrzebujesz jakiegokolwiek certyfikatu jak najszybciej (z powodu pracy, wyjazdu zagranicę itp.), czy możesz sobie pozwolić na poświęcenie nawet kilku lat na przygotowania. Jeśli czas ma znaczenie, szykuj się do FCE. Jeśli nie, poczekaj i zdawaj dopiero CAE. Na pewno szkoda płacić za obydwa egzaminy, jeśli nie ma takiej konieczności.
Nie wiem też, jak dokładnie wygląda obecnie matura, ale z tego, co wspominam, to raczej trudno jednoznacznie określić na jej podstawie czyjeś możliwości. Warto chyba rozwiązać kilka testów poziomujących i poprosić o opinię kogoś z zewnątrz, bo może się okazać, że do CAE jest znacznie bliżej, niż myślisz.
Tak czy inaczej, na przygotowanie dobrze jest mieć minimum kilka miesięcy, gdy chodzi tylko oswojenie z formą egzaminu, a nie nabycie umiejętności językowych. Trudno mi powiedzieć, ile może trwać faktyczna nauka języka do egzaminu, to chyba bardzo indywidualna sprawa.
Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, życzę powodzenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-12-2018, 15:22
joannazdonek joannazdonek jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Lepiej trochę więcej się pouczyć i od razu zrobić sobie ten na wyższym poziomie, wiem ze na studiach potem nie trzeba chodzić na angielski, który i tak jest w większości przypadków stratą czasu, więc to dobra motywacja jeśli wybierasz się na studia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-12-2018, 16:32
nina12's Avatar
nina12 nina12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Finansowo i czasowo lepszy jest CAE. Jest trudny, ale więcej znaczy dla przyszłego pracodawcy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-12-2018, 17:09
thorus26 thorus26 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

CAE daje Tobie na pewno większe możliwości jeśli chodzi o pracę związaną z językiem a także większą szansę na otrzymanie danej pracy. Przy selekcji rekruterzy patrzą przede wszystkim na poziom kwalifikacji, także ktoś z wpisem o CAE w CV ma większe szanse niż ktoś, kto ma tylko FCE. Lepiej więc jest poświęcić trochę więcej czasu i zdać CAE. Zaoszczędzi Ci to niepotrzebnych problemów w przyszłości.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-12-2018, 23:10
kaluza,sylwia1996's Avatar
kaluza,sylwia1996 kaluza,sylwia1996 jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

CAE jest lepszą opcją. Może poziom trudności jest większy, ale za to bardziej pożądany przez pracodawców.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-14-2018, 00:35
pantofel102 pantofel102 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja również myślę, że lepiej poświęcić na to więcej czasu i od razu zdać CAE.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-14-2018, 01:33
agugors agugors jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Spróbuj zmierzyć się z CAE, po FCE i tak po chwili będziesz odczuwać niedosyt.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-14-2018, 13:02
KNiziurska's Avatar
KNiziurska KNiziurska jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Większość pracodawców przychylniej patrzy na posiadaczy CAE. Nie jest jakoś przerażająco trudny, polecam zajrzeć do przykładowych arkuszy z poprzednich lat (np. [url]https://www.cambridge-exams.ch/sites/default/files/cae_reading_and_use_of_english.pdf[/url]) i najpierw samemu ocenić swoje możliwości. Jeśli masz czas by ewentualnie trochę się douczyć, to zdecydowanie polecam zmierzenie się z tym egzaminem pomijając FCE
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-14-2018, 21:26
wieckos wieckos jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja również myślę, że CAE jest lepszy. Ma większe znaczenie dla pracodawców i potwierdza lepsze umiejętności angielskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.