Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-13-2012, 11:06
Waldek Waldek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Bariera w mówieniu

Bardzo często się zdarza, że ludzi całkiem nieźle potrafią pisać po angielsku, ale kiedy przychodzi do rozmowy nie potrafią złożyć zdania i mówią pojedynczymi słówkami. Jak to wygląda/wyglądało w Waszym przypadku?
Czy od razu potrafiliście w miarę swobodnie rozmawiać? Jak przełamaliście to barierę? Wyjazd za granicę czy dobry nauczyciel? A jeżeli jesteście nauczycielami to w jaki sposób zachęcacie uczniów do mówienia?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 11:11
Knopers Knopers jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja po skończeniu filologii miałam ten problem. Słownictwo, którego używałam było zbyt formalne i brzmiałam co najmniej jak z sekretarz Jej Królewskiej Mości Pomógł mi bardzo wyjazd za granicę, osłuchanie się z "mówionym językiem", gdzie oczywiście sama musiałam dużo mówić. Jeśli chodzi o uczniów to warto zachęcać ich do konwersacji, jest kilka bardzo ciekawych książek z planami lekcji zbudowanymi na podstawie debat (np. Hot Topics).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 11:14
MAugustyn MAugustyn jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja tak naprawdę zaczęłam mówić zupełnie swobodnie po wyjeździe za granicę. Po prostu wszystkie bariery zniknęły a jakieś tworzone przez siebie samego ograniczenia przestały istnieć. Prawda jest taka, że często się boimy a nie ma czego i jak się odważymy to wynik jest naprawdę dobry
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 11:20
Joasia89 Joasia89 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

zgadzam się w 100% z przedmówcami, wyjazd na dłuższy czas to najlepsza opcja na przełamanie bariery psychicznej, a najlepiej jeśli na wyjeździe jest się zmuszonym i nie ma innego wyjścia jak zacząć gadać, bo różnie z wyjazdami bywa, można wyjechać i trzymać tylko z Polakami i nic z tego..
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 11:23
linguafan linguafan jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań, Poland
Domyślnie

Myślę, że w tym przypadku kluczowe znaczenie mają środowisko nauki oraz nastawienie mówiącego. Często winą za tego typu 'blokady' obwinia się uczniów. Mówi się, że są zakompleksieni, nie wierzą w siebie, nie chcą ujawnić swoich braków w wiedzy, dążą do nadmiernego perfekcjonizmu itp. To nie jest tak, że oni się tacy urodzili, dlatego uważam, że na samym początku ważne jest, żeby nauczyciel zadbał o dobrą atmosferę na zajęciach i uzmysłowił uczniom, że ich wspólnym celem jest nauka języka i że mają się w tym procesie wspierać. Zrezygnowałabym również z wystawiania ocen za mówienie (przynajmniej na początku). O błędach powinno się dyskutować w grupie, ale nie koncentrując się na osobie, która ten błąd popełniła, tylko na istocie błędu. Uważam, że im więcej błędów na zajęciach, tym mniej w naprawdę ważnych sytuacjach (na egzaminach, rozmowach kwalifikacyjnych itd.).
Stary 02-13-2012, 12:12
Mags Mags jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Możesz zapomnieć o nauczycielach, samemu trzeba się otworzyć, znaleźć znajomych na necie (najlepiej anglików lub amerykanów), nawiązać kontakty i ćwiczyć mówienie każdego dnia np. 1 h
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 12:19
Franky Franky jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja właśnie posiadam wspomnianą barierę - dużo swobodniej piszę niż mówię. I nawet nie chodzi o to, że mówię pojedynczymi słówkami, czasami po prostu mówię całe piękne zdanie i nagle zapominam kluczowego słówka, więc całe piękne zdanie musi zostać szybko zastąpione mniej pięknym, często prostszym zdaniem, bo wtedy wiem, że żadne słówko nie wyleci mi z głowy w najmniej odpowiednim momencie. Myślę, że dłuższy wyjazd za granicę byłby dobrym lekarstwem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 12:30
Kattie Kattie jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Też, niestety, mam z tym problem. Piszę bardzo swobodnie, ale boję się mówić. Na studiach magisterskich udało mi się trochę przełamać, bo część zajęć było konwersatoriami i po prostu trzeba było się wypowiadać. Moja niechęć do mówienia bierze się stąd, że muszę się zastanowić nad wypowiedzią i czasem jakieś słówko mi ucieknie.
Stary 02-13-2012, 13:00
cujo cujo jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że ciężko jest przełamać barierę i mówić płynnie nie mając ciągłej styczności z językiem. Ja dopiero nauczyłam się swobodnie mówić i już po pewnym czasie myśleć po angielsku jak posiedziałam w Anglii pare miesięcy i z czasem było coraz lepiej. Ale wcześniej ciężko mi było sklecić płynnie dłuższą wypowiedź.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 13:15
JolantaS1982 JolantaS1982 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja również miałam problem z mówieniem przy jednoczesnym bardzo dobrym pisaniu w języku angielskim. Bałam się przede wszystkim tego, że nie powiem zdania poprawnego gramatycznie i zapominałam słówek - wiedziałam, co chcę powiedzieć, ale nie mogłam się wysłowić. Pomogło osłuchanie się z językiem, m.in. oglądając filmiki w internecie w oryginale. Oraz ciągłe doskonalenie gramatyki i powtarzanie słownictwa.

Myślę, że na zajęciach przede wszystkim powinno się zachęcać do samego mówienia w języku angielskim, niezależnie od ilości popełnianych błędów. To ośmiela, a potem stopniowo błędów popełniamy coraz mniej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.