Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-08-2016, 21:24
jbarcik jbarcik jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Podstawy tłumaczenia - materiały

Dzień dobry. Od października studiuję przekład. Czy moglibyście mi podać strony, ewentualnie pozycje książkowe, gdzie będę mogła nabyć podstawowe informacje w tej dziedzinie? Np. jak tłumaczyć tytuły, nazwy własne, jakie są rodzaje tłumaczeń. Niestety bądź stety na mojej uczelni rzucają nas na głęboką wodę, tj zajmujemy się wyłącznie praktyką, tj tłumaczymy masę tekstów, a ja, jako że nie zajmowałam się wcześniej przekładem, chciałabym podstawowe informacje sobie usystematyzować bo ciągle muszę sprawdzać. Szukam takiej stronki/bloga, która stanowiłaby w miarę obszerne źródło informacji i porad.
Z góry bardzo dziękuję
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-08-2016, 22:27
kolorowa kolorowa jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Zacznij od porządnego przeszukania tego forum, ponieważ kilka wątków na ten temat już jest, gdzie podanych jest dużo wartościowych pozycji.
Z ciekawości - na jakiej uczelni studiujesz?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-09-2016, 13:06
werksonful werksonful jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tutaj masz spis blogów poświęconych tematyce tłumaczeń : [url]http://serwistlumacza.com/content/view/188/41/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-09-2016, 14:02
ms_ ms_ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Korzeniowska, Aniela & Piotr Kuhiwczak (1994) Successful Polish-English Translation: Tricks of the Trade, PWN, Warszawa.

Lipiński, Krzysztof (2004) Vademecum Tłumacza, Idea, Kraków.

Newmark, Peter (1995) Approaches to Translation, Prentice Hall International, London, New York.

Piotrowska, Maria (1997) Learning Translation - Learning the Impossible? Universitas, Kraków.

Tabakowska, Elżbieta (1999), O przekładzie na przykładzie, Znak, Kraków.

Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-12-2018, 18:01
nautilus nautilus jest offline
Kumotr

Domyślnie

Bardzo polecam książkę „Poradnik Tłumacza” Arkadiusza Belczyka. Jest to idealny materiał dla początkujących tłumaczy, ponieważ oprócz teorii oraz strategii tłumaczeniowych zawiera wiele praktycznych zadań, do których podane są również rozwiązania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.