Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-08-2011, 13:23
Monicza Monicza jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Studiowanie dwóch filologii - ma sens czy nie?

Zastanawiałam się nad tym czy studiowanie dwóch filologii ma jakiś sens czy lepiej skupić się na jednym języku. Jak są traktowane osoby które skończyły dwie filologie - czy potencjalny pracodawca myśli "zna dwa lub więcej języków to znaczy, że żadnego z nich nie zna dobrze" czy może "wow zna dobrze dwa języki - super" Jak myślicie? A jak już studiować dwie filologie to jakie kombinacje są najlepsze - czy dwa języki z różnych rodzin - np angielski i rosyjski czy z tych samych np. hiszpański i francuski?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 15:10
iza_bella83 iza_bella83 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że lepsze, jeżeli ktoś już naprawdę chce studiować 2 filologie, to wybrać 2 języki z 2 różnych grup językowych, np. germański z romańskim albo ze słowiańskim, ponieważ hiszpański z francuskim, czy niemiecki z angielskim oferuje większość filologii. Nie jestem pewna, ale ostatnio wyczytałam, że na Uniwerku Śląskim jest hiszpański z rosyjskim. Także wydaje mi się, że studiowanie 2 filologii osobno jest czasochłonne i to strata pieniędzy, jak można mieć 2 w 1
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 15:14
kasia* kasia* jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja skończyłam filologię angielską, a za rok kończę włoską. I nie spotkałam się nigdy z opinią, że kończąc 2 filologie znam 2 języki po łebkach. Wydaje mi się, że mogłaby to być prawda w przypadku filologii łączonych, jako że na pewno ilość godzin PNJ jest o wiele mniejsza.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 15:23
Romica Romica jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Właśnie kończę drugą filologię (jestem absolwentką romanistyki, teraz piszę magisterkę z rumuńskiej) i moje obserwacje są takie:
- jeśli chodzi o rynek pracy, to najczęstszą kombinacją jest angielski+cokolwiek innego - stopień zaawansowania zależy już od konkretnego stanowiska. Jeżeli studiowałaś filologię inną niż angielska, to druga może mieć jakiś sens, jeżeli zależy Ci nie tylko na znajomości języka. Znajomość dwóch rzadkich języków bez ang. niestety aż tak nie popłaca;
- połączenia w obrębie tej samej grupy oczywiście ułatwia naukę, choć zdarzają się momenty, zwłaszcza na początku, kiedy konstrukcje typowe dla jednego języka "zarażają" drugi..., ale myślę że tutaj nie ma jakiejś sztywnej reguły, to zależy który język Cię interesuje;
- programy poszczególnych filologii różnią się między sobą - jeżeli zależy Ci szczególnie na tłumaczeniu, warto upewnić się, czy na danym kierunku jest specjalizacja translatorska, a jeżeli nie, to czy ten brak jest czymś rekompensowany (np. na rumuńskiej nie ma takiej specjalizacji, ale zachęca się nas do wyjazdu na stypendium dla młodych tłumaczy organizowanego przez ICR, są też praktyczne zajęcia z tłumaczenia).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 16:44
umarexpobjeda umarexpobjeda jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jeżeli studiować dwie różne filologie, najlepiej czynić to w obrębie jednej jednostki administracyjnej. Pozwoli to na przepisanie większości przedmiotów, i wtedy liczba godzin na drugiej,najlepiej rozpoczętej po 1. lub 2. roku filologii gwałtownie spada. Pozostaje PNJ i literaturka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 17:07
kasia* kasia* jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez umarexpobjeda Pokaż post
Jeżeli studiować dwie różne filologie, najlepiej czynić to w obrębie jednej jednostki administracyjnej. Pozwoli to na przepisanie większości przedmiotów, i wtedy liczba godzin na drugiej,najlepiej rozpoczętej po 1. lub 2. roku filologii gwałtownie spada. Pozostaje PNJ i literaturka.
Masz chyba doświadczenia z bardzo mało wymagającą jednostką. Ja studiowałam 2 filologie właśnie w obrębie tego samego wydziału i do przepisania miałam tylko wf, łacinę i informatykę (a i to ledwo się udało, bo przecież program niby drastycznie się zmienił w ciągu 2 lat). Wszystkie inne przedmioty robiłam normalnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 17:24
em.ka em.ka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Monicza Pokaż post
Zastanawiałam się nad tym czy studiowanie dwóch filologii ma jakiś sens czy lepiej skupić się na jednym języku. Jak są traktowane osoby które skończyły dwie filologie - czy potencjalny pracodawca myśli "zna dwa lub więcej języków to znaczy, że żadnego z nich nie zna dobrze" czy może "wow zna dobrze dwa języki - super" Jak myślicie? A jak już studiować dwie filologie to jakie kombinacje są najlepsze - czy dwa języki z różnych rodzin - np angielski i rosyjski czy z tych samych np. hiszpański i francuski?
A nie prościej po prostu nauczyć się drugiego języka poza filologią? Po co się pchać na drugie, zajmujące dużo czasu studia, które będą pełne gramatyk historycznych, poezji średniowiecznej i czego tam jeszcze? Bo rozumiem, jeśli ktoś bardzo lubi, niech idzie i studiuje, ale jeśli chodzi tylko o język, to lepiej pod względem czasowym sobie filologie darować.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 18:12
milka milka jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Mam znajomą, która studiuje filologię niemiecką i angielską. Równie dobrze mogłaby iść na lingwistykę stosowaną z tymi językami, ale stwierdziła, że chce dokładnie poznać nie tylko języki, ale również kulturę i literaturę. Z tego co wiem, jest bardzo zadowolona ze swojego wyboru.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 19:54
daria_25 daria_25 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez em.ka Pokaż post
A nie prościej po prostu nauczyć się drugiego języka poza filologią? Po co się pchać na drugie, zajmujące dużo czasu studia, które będą pełne gramatyk historycznych, poezji średniowiecznej i czego tam jeszcze? Bo rozumiem, jeśli ktoś bardzo lubi, niech idzie i studiuje, ale jeśli chodzi tylko o język, to lepiej pod względem czasowym sobie filologie darować.
Ja zaczęłam drugą filologie i z czasem doszłam do wniosku, ze faktycznie lepiej uczyć się później samego języka. Filologia zajmuje dużo czasu, a większość przedmiotów na pewnym etapie (np. studiach drigiego stopnia) nie rozwija już języka. Zamiast drugiej filologii szczerze radzę uczyć się języka dodatkowo.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 20:36
klamka88 klamka88 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Sens może i jest, ale pogodzić nie łatwo. Taryfy ulgowej od wykładowców nie ma co się spodziewać i po krótkim czasie dochodzi się do wniosku, że może lepiej nauczyć się samego języka, zamiast brać na siebie drugie studia.

Czyli dokładnie tak jak mówi Daria
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.