Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-16-2018, 21:53
Mashira Mashira jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pomysł z "dash" i "dot" above - pomocny i praktyczny. Można też po prostu napisać wyraz na kartce i zaprezentować nasze swojskie litery. Potem można się nawet bawić w Grzegorza Brzęczyszczykiewicza
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-18-2018, 07:27
kost kost jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że chyba najlepiej podawać na przykładzie słów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-18-2018, 15:30
kamkuch kamkuch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kilka razy w życiu zdarzyło mi się tłumaczyć nativom, jak należy wymawiać polskie znaki dialektyczne i za każdym razem mi się to nie udawało :P

Ostatnio edytowane przez Marta1996 : 06-10-2018 o 20:04. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-21-2018, 10:23
justynam655 justynam655 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W moim nazwisku jest ł, ale zawsze podczas literowania traktowałam je jako l. Nigdy nie miałam z tego powodu problemów, ani w banku, ani w urzędach. Myślę, że takie rozwiązanie jest najprostsze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-26-2018, 19:03
olula96 olula96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Najlepiej zamienić znaki ich odpowiednikami (ć na c, ś na s), obcokrajowcy i tak ich nie będą używać, a niektórzy w ogóle nie będą w stanie ich odczytać/wymówić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-28-2018, 12:45
portulaca portulaca jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że w przypadku wpisywania danych do systemu informatycznego program może nie rozpoznawać polskich znakówa lbo komputer może nie mieć zainstalowanej klawiatury.

W innych przypadkach, oficjalną nazwą akcentów zdaje się być odpowiednio "acute" (np. ć: c with an acute accent), "overdot" (ż: z with an overdot), "tail" (ą: a with a tail) and "stroke" (ł: l with stroke). "Normalni" ludzie mogą nie znać tych określeń, więc w nieoficjalnej rozmowie użyłabym wyrażeń, które już pojawiły się w tym temacie, np. ć: c with a dash (above it); ó: dashed o; ż: z with a dot (above it)...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-14-2018, 12:42
SKonieczna SKonieczna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się z większością przedmówców, żeby zastępować polskie znaki ich odpowiednikami bez kreseczek i ogonków. Jednak tylko w sytuacjach codziennych. W przypadku dokumentów uważałabym. Znam osobiście przypadek małżeństwa, u którego nazwisko żony zostało przekręcone w urzędzie stanu cywilnego z powodu różnic w znakach pomiędzy językami ("ą" zamienione na "on", "w" na "v"). Potem przy wyrabianiu dokumentów pomyła została powielona. Efekt był taki, że dziewczyna nie została wpuszczona na teren Unii Europejskiej. Celnicy stwierdzili, że nie jest żoną swojego męża (obywatela Unii), ponieważ nazwiska w dowodach są inne i nie przepuścili jej przez granicę. Wyjaśnienie sprawy oraz zmiana dokumentów trwała praktycznie pół roku. Dodam na obronę znajomych, że nie było i nie jest to papierowe małżeństwo. No i oczywiście sytuacja jest tutaj raczej nietypowa. Jednak jakiś służbista wszędzie może się znaleźć i wychwycić takie niuanse związane z pisownią.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-29-2018, 22:18
iso3948 iso3948 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nigdy nie miałam jeszcze takiej sytuacji, ale to musiałoby być ciekawe, żeby to opisać
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.