Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Tłumaczenia ustne
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-06-2017, 21:01
mfzachorska mfzachorska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja miałam ostatnio dziwną sytuację podczas prezentacji. Byłam pewna, że wszyscy słuchacze posługują się językiem polskim, jednak w ostatniej chwili dowiedziałam się, że obecna na sali kobieta pochodzenia azjatyckiego nie rozumie slajdów ani treści przekazywanych przeze mnie ustnie. Zostałam więc poproszona o to, żeby po każdym fragmencie mówionym/czytanym tłumaczyć własne wypowiedzi. Bardzo ciekawe, osobliwe ćwiczenie na liaison i a vista
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-13-2017, 13:27
lakomikm lakomikm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez camilly Pokaż post
Ciekawe są wszystkie te przykłady, które daliście. Fajnie, że chcieliście się podzielić! Tak się zastanawiam, czy jakoś można uniknąć tych trudnych sytuacji. Można jakoś wcześniej zrobić wywiad, co to będzie za tłumaczenie? Czy jak klient "zamawia" tłumacza, to ten ma obowiązek podjąć się każdego tłumaczenia?
Wydaje mi się, że jak ktoś ma jakieś konkretne poglądy, zasady, jest wrażliwy itp. to powinien sprawdzić zleceniodawcę. Ja mam nauczkę i teraz sprawdzam o co dokładniej chodzi. Przecież jak Cię zatrudniają to mówią Ci mniej więcej o co chodzi i wtedy masz prawo powiedzieć "tak" albo "nie".

Tak na marginesie, jakby odezwała się do mnie masarnia albo firma produkująca naturalne futra, nie wspominając już o partii politycznej, której nie cierpię to oczywiście bym odmówiła.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-13-2017, 20:47
mfzachorska mfzachorska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez lakomikm Pokaż post
Tak na marginesie, jakby odezwała się do mnie masarnia albo firma produkująca naturalne futra, nie wspominając już o partii politycznej, której nie cierpię to oczywiście bym odmówiła.
Też tak uważam, przecież bądź co bądź, tłumacz jest w pewnym sensie głosem osoby, której wypowiedzi tłumaczy. Pamiętam, że na zajęciach mówiono nam, że w takich sytuacjach przysługuje nam "klauzula sumienia". Ja np., jako osoba identyfikująca się z ruchem feministycznym, nie wyobrażam sobie tłumaczenia podczas skrajnie antyfeministycznej konferencji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-01-2017, 17:22
Marguerite96 Marguerite96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie mam profesjonalnego doświadczenia w tłumaczeniach ustnych, ale dosyć często tłumaczyłam dla swoich znajomych w nieformalnych sytuacjach. Pamiętam taką sytuację, kiedy ustnie tłumaczyłam dla znajomej przemówienie z włoskiego na polski. Moja znajoma z kolei znała francuski i pewnie z powodu bliskości językowej z włoskim, przerwała mi i zadała pytanie po francusku, na które odpowiedziałam … po angielsku. Do dziś dnia wspominamy tę historię, kiedy w ciągu kilku minut, poslugiwałyśmy sie czterema różnymi językami.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-25-2017, 15:20
aaprzychodzen's Avatar
aaprzychodzen aaprzychodzen jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Tłumaczyłam na zajęciach wywiad ze Steffenem Moellerem, a on nagle zaczyna recytować "Lokomotywę" :P I tak zaskoczyła mnie raptowna zmiana tematu, że totalnie zdębiałam i powiedziałam tylko "I teraz pan Moeller recytuje popularny polski wiersz o kolei"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-11-2018, 07:43
PatrycjaN PatrycjaN jest offline
Kumotr

Domyślnie

Miałam styczność z tłumaczeniami ustnymi tylko na zajęciach, ale najbardziej stresujące są sytuacje, gdy osoba tłumaczona mówi niewyraźnie lub jej wypowiedzi są bardzo obszerne i nie robi żadnych przerw na ich przetłumaczenie część po części.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-12-2018, 13:06
juefo9's Avatar
juefo9 juefo9 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mam to samo zdanie co mój poprzednik... Nic dodać oraz nic ująć...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-16-2018, 14:51
Verbena Verbena jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

To i ja się podzielę historią. Rzecz dzieje się w Szkocji w roku 2012. Ja, studentka 2 roku anglistyki, wybieram się tam na wycieczkę objazdową z 59 innymi głodnymi krajobrazów i kultury Wielkiej Brytanii turystami. Zajeżdżamy do destylarni whisky i okazuje się, że nasza liczna grupa musi zostać podzielona na mniejsze 20- osobowe grupki, z których każda będzie miała przewodnika anglojęzycznego. Brakowało niestety tłumacza polskiego dla jednej z grup. Moje przemiłe towarzyszki zaręczyły, że świetnie sobie poradzę z tym zadaniem. Tak oto zostałam tłumaczem symultanicznym z zaskoczenia. Nasz anglojęzyczny przewodnik opowiadał o elementach destylarni oraz o samym procesie produkcji whisky z szokującym dla mnie wtedy szkockim akcentem. Chyba bardziej się wtedy stresowałam niż na obronie Myślę, że ok 75-85% udało mi się przetłumaczyć mimo zająknięć i palpitacji serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-22-2018, 18:21
ave ave jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jak wybrnąć z sytuacji, kiedy jeden z rozmówców przeklnie, albo obrazi drugą osobę?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-27-2018, 14:26
ave ave jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez PatrycjaN Pokaż post
Miałam styczność z tłumaczeniami ustnymi tylko na zajęciach, ale najbardziej stresujące są sytuacje, gdy osoba tłumaczona mówi niewyraźnie lub jej wypowiedzi są bardzo obszerne i nie robi żadnych przerw na ich przetłumaczenie część po części.
W takiej sytuacji trzeba zdecydowanie zatrzymać mówce i poprosić o przerwę na przetłumaczenie. W przeciwnym razie nikt nie skorzysta z jego wypowiedzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.