Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-02-2018, 14:45
Agapur93 Agapur93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Jak zostać tłumaczem ustnym?

Coraz częściej myślę o zostaniu tłumaczem ustnym. A przynajmniej chciałabym spróbować swoich sił w tej branży. Niestety, na studiach średnio nas do tego przygotowano (mało zajęć). Jak zdecydować się na rodzaj tłumaczenia ustnego (rozpoznać, co nam bardziej odpowiada)? Jak przygotować się do pracy w tym zawodzie (kursy, szkolenia, podręczniki, inne pomoce)? I jak zacząć, skoro wszędzie w zleceniach szukają ludzi - super - doświadczonych - wyspecjalizowanych - itd.?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-08-2018, 20:08
Alena Dubinina Alena Dubinina jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Ustny

Cześć! Też interesuje mnie tłumaczenie ustne, jest to wyzwanie dla mózgu, jak ja to mówię;-) Miałam raz doświadzenie na jednym wyjeździe w Niemczech (wymiana studencka polsko-białorusko-niemiecka) i miałam tłumaczenie ustne konsekutywne dwustronne, czyli z polskiego na białoruski, z bialoruskiego na polski. O dziwo, nawet nieźle mi poszło! Grunt, to dobra pamięć i umiejętność szybkiego tlumaczenia ogólnego sensu. Co do zawodu, to są pewnie kursy specjalistyczne dla tłumaczy ustnych. A praca potem sama się znajdzie
Stary 04-08-2018, 20:26
mDominika mDominika jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jedną z opcji jest skorzystanie z dedykowanych studiów dla tłumaczy ustnych, istnieją np. Podyplomowe Studia dla Tłumaczy Konferencyjnych na UJ.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2018, 13:03
bpatrycja bpatrycja jest offline
Kumotr

Domyślnie

Warto poszukać różnego rodzaju staży, albo biur turystycznych - sprawdzisz swoje siły, dowiesz się jak wygląda taka praca i dostaniesz wskazówki jak postępować, aby osiągnąć cel.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2018, 23:35
Agapur93 Agapur93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dziękuję za porady. Na podyplomówkę niestety już nie mam czasu, ale ta opcja z biurami turystycznymi brzmi całkiem ciekawie. I oczywiście istnieją jeszcze różne kursy. Kiedyś myślałam, że totalnie do tego bym się nie nadawała, ale w trakcie studiów okazało się, że nieoczekiwanie mam predyspozycje (głos, modulacja, intonacja, dobra pamięć, szybkie myślenie, itp.). Jak dotąd miałam okazję tłumaczyć ustnie tylko prywatnie (zjazd rodzinny, spotkania grup znajomych, itp.), ale szło mi naprawdę dobrze i sprawiało przyjemność. A to przecież podstawa
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Wczoraj, 13:25
madelines madelines jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Właśnie studia, lub kursy, gdzie poznajesz ludzi z branży. Jak będziesz się przykładać i robić naprawdę dobrą pracę, to możesz spróbować do nich zagadać, że gdyby kiedyś potrzebowali, lub znali kogoś kto potrzebuje. Coraz bardziej zaczynam zauważać, jak ważne są kontakty i przede wszystkim dawanie z siebie wszystkiego, by po prostu zostać zauważonym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.