Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-01-2017, 00:14
Astraay Astraay jest offline
Kumotr

Question Który język wybrać?

Witam Was wszystkich bardzo serdecznie!
Otóż jestem tuż przed wyborem swoich studiów, moim marzeniem od zawsze było zostanie tłumaczem, jednakże stoję przed trudnym wyborem - zamierzam studiować filologię angielską wraz z dodatkowym językiem, do wyboru mam francuski, włoski, japoński oraz chiński. Czy, jako osoby z doświadczeniem, możecie mi coś doradzić, powiedzieć który język jest najbardziej opłacalny, przyszłościowy, jak i ewentualnie same doświadczenia ze studiowaniem owych? (Zamierzam studiować na Uniwersytecie Śląskim, mile widziane opinie :>)
Zamierzam również studiować hiszpański, jednak ten dopiero na drugim roku prawdopodobnie.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-03-2017, 17:11
Tobruk Tobruk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Próbowałem kiedyś z hiszpańskim, ale pomimo tego, że mówili o tym, jaki to hiszpański nie jest łatwy, była to droga pod górkę. Przeniosłem się na niemiecki, który ćwiczyłem już od podstawówki i idzie mi o wiele lepiej. Warto opanować jeden dodatkowy język oprócz angielskiego, bo otwiera to drogę np. do tłumaczenia dla UE. Wpisuje się wtedy ten język jako L3 i tylko jako jednokierunkowy (tj. na L1 lub L2) (jeżeli nie opanowaliśmy go jeszcze dostatecznie), a mimo wciąż ułatwia znalezienie posady.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-11-2017, 12:34
klaudiab's Avatar
klaudiab klaudiab jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę że kombinacja języka angielskiego z językiem azjatyckim np. chińskim, czy japońskim to świetny wybór. Przeczytałam na jednej ze stron, że m.in. tłumacz języków azjatyckich to zawód przyszłości.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-11-2017, 12:51
NataliaDe NataliaDe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Rzeczywiście, jeśli zamierzasz studiować filologię angielską, to najlepiej byłoby wybrać chiński lub japoński jako język dodatkowy. Co prawda są one trudniejsze do opanowania niż włoski czy francuski, ale kombinacja angielskiego z jednym z tych dość egzotycznych języków to dużo bardziej obiecujące perspektywy zawodowe. Poza tym trudniejszych języków zawsze lepiej uczyć się pod czyimś przewodnictwem - nauczyciela lub wykładowcy. A np. włoskiego spokojnie można się nauczyć samemu w niedługim czasie, jest jednym z najłatwiejszych języków świata i bardzo wdzięcznym do nauki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-11-2017, 14:16
Flack Flack jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez NataliaDe Pokaż post
Co prawda są one trudniejsze do opanowania niż włoski czy francuski, ale kombinacja angielskiego z jednym z tych dość egzotycznych języków to dużo bardziej obiecujące perspektywy zawodowe.
Też niekoniecznie, język mandaryński nie jest zbytnio skomplikowany. Jego gramatyka jest szczątkowa, o wiele bardziej prymitywna niż gramatyka angielska. Dźwięki są stosunkowo podobne do tych z języka polskiego (żeby opanować wszelkie otwarte i zamknięte samogłoski oraz inne nosowe dźwięki języka francuskiego, natrudzisz się bardziej). Owszem, są tutaj tony, ale po pierwsze z tonami jest tak jak z naszymi przypadkami: jeśli ktoś ich nie użyje (Po praca jadę do przedszkole odebrać mój syn.), komunikat jest nadal zrozumiały z kontekstu. Po drugie: same tony są zmieniane w trakcie mowy żeby łatwiej się wymawiało, więc całą tę "tonalną melodyjność" zyskasz dopiero w praktyce, podobnie jak stosowanie connected speech w języku angielskim, także nie ma się co tym przejmować.
Jedyną prawdziwą trudnością jest pismo, bo to nie jest zwykły alfabet, gdzie musisz znać maksymalnie kilkadziesiąt znaków, jak w alfabecie łacińskim czy arabskim. Tutaj do biegłości potrzebne będzie około 4000 znaków. I owszem, wiele z nich jest logicznych (góra + ogień = wulkan), więc też nie jest to strasznie trudne, ale tego jest bardzo dużo, więc jest to po prostu czasochłonne.

A z włoskim, francuskim, itd. jest trochę jak z angielskim. Easy to learn, hard to master. Choć z pewnością jest nam łatwiej, bo alfabet taki sam, a i języki indoeuropejskie mające ze sobą wiele wspólnego.

Osobiście polecam język chiński, duże możliwości tak jak obserwuję znajomych Chińczyków i chińskie biznesy tutaj w Polsce. Ale pamiętaj, że musi Ci to sprawiać przyjemność. Nie zmuszaj się do chińskiego, fińskiego, suahili czy czegokolwiek, jeśli np. od zawsze lubiłeś kulturę japońską, na którą od lat jest spora moda.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2017, 13:59
sisianastasi sisianastasi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Język angielski z językiem chińskim to świetny wybór, kolega studiuję ten kierunek akurat na Uniwersytecie Sląskim, bardzo poleca i jest zachwycony, ale trzeba pamiętać, że wybierając taki kierunek, będziesz miał dużo nauki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2017, 16:05
Marcelina96 Marcelina96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

wydaje mi się, że język chiński byłby najlepszym wyborem
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-23-2017, 21:22
Łukasz_B Łukasz_B jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Również uważam, iż jęz. chiński jest świetnym wyborem. Na przełomie ostatnich kilku lat język ten stał się bardzo popularny, głównie w środowisku biznesowym. Na pewno nauka chińskiego jest świetną inwestycją we własny rozwój. Warto napomknąć, że jęz. rosyjski również wraca do łask.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-24-2017, 12:51
a.postolska a.postolska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że jeśli nie boisz się wyzwań to rzeczywiście japoński lub chiński może być dobrym wyborem. Uważam też, że lepiej opanować do perfekcji dwa języki niż zabierać się za trzy ale nie na 100% swoich możliwości.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-27-2017, 22:48
Lakris Lakris jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ludzi po germanistyce i anglistyce jest bardzo dużo, a jednak wciąż ich brakuje i pracodawcy chętnie poszukują takich osób. Te dwa kierunki to zawsze będzie dobry wybór.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.