Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-08-2012, 12:44
Ineska Ineska jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Myślę, że ta teza ma jakieś odbicie w rzeczywistości. Jest to trochę sprzężenie zwrotne. Ucząc się języka, mamy ochotę podróżować, a podróżując, chcemy poznać kulturę, więc uczymy się języka. Daje nam to głębsze spojrzenie na ludzi i poszczególne kultury, a nie tylko płytkie związane ze zwiedzaniem. Chociaż ja osobiście lubię łączyć oba aspekty.

Ostatnio edytowane przez kosovitz : 12-01-2014 o 19:04.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-14-2012, 00:28
Marta Kospin Marta Kospin jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Ineska Pokaż post
Myślę, że ta teza ma jakieś odbicie w rzeczywistości. Jest to trochę sprzężenie zwrotne. Ucząc się języka mamy ochotę podróżować, a podróżując chcemy poznać kulturę, więc uczymy się języka. Daje nam to głębsze spojrzenie na ludzi i poszczególne kultury. A nie tylko płytkie związane ze zwiedzaniem. Chociaż ja osobiście lubię łączyć oba aspekty.
Właśnie o to sprzężenie mi chodziło, kiedy zakładałam wątek. Podejrzewam, że psychologowie by mieli na filologach niezłą pożywkę, gdyby robili takie badania (a może już robili- wiadomo Wam coś?)

Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-14-2012, 14:25
Ronnie Ronnie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja mogę wypowiedzieć się tylko na swoim przykładzie, bo mam duże parcie na podróżowanie, a co za tym idzie na języki, ale i tak zawsze podstawowy dla mnie był język angielski, bo w nim można dogadać się w wielu krajach, choć np. we Francji niechętnie chcą rozmawiać po angielsku.

Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-16-2012, 23:44
b-amarth b-amarth jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez twisterxma Pokaż post
Ja również uważam iż jest to kwestia bardzo indywidualna i w dużym stopniu zależna od preferowanego rodzaju turystyki i wypoczynku. Jak już ktoś wspomniał, jeśli chcemy spędzić większość czasu przy hotelowym basenie sącząc egzotyczne drinki, znajomość języków nie będzie nam bardzo potrzebna. Natomiast jeśli chcemy lepiej poznać kulturę, życie i mentalności danego narodu, to raczej nie obejdzie się bez zapoznania się choćby z podstawami obowiązującego tam języka.
Zgadzam się z postem, zależy od typu podróżnika, jakim się jest. Jeżeli dana osoba jest chętna do poznawania kultur, to będzie też chętna do poznawania obcych języków. Moim zdaniem obie te rzeczy wynikają z jednej cechy charakteru: otwartości na innych, ciekawości i ambicji do ich poznawania.

Ostatnio edytowane przez kosovitz : 12-01-2014 o 19:05.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2012, 00:01
pathe pathe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie byłabym taka pewna, czy to idzie w parze. Jest mnóstwo ludzi, którzy podróżują mimo, że nie mają pojęcia o językach w kraju, gdzie jadą I nie przeszkadza im to w żadnym stopniu. Z drugiej strony ja uwielbiam poznawać nowe języki i mieć przynajmniej podstawy, ale wcale nie ciągnie mnie aż tak do podróżowania, więc jest dobrze, kiedy te dwie cechy idą ze sobą w parze, ale wcale nie jest to konieczne

Ostatnio edytowane przez kosovitz : 12-01-2014 o 19:05.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2012, 01:38
chrolka's Avatar
chrolka chrolka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jest tak na pewno u mnie. Lubię podróżować i aż mnie skręca, kiedy nie potrafię się porozumieć. Ostatnio jechałam autobusem do Anglii i przez całą drogę próbowałam sobie przypomnieć trochę francuski, z którego prawie nic nie umiem. Przyszło co do czego i na przejściu granicznym celnik francuski zaczął kopać nasze walizki! Wszyscy tylko stali i się na niego patrzyli zaszokowani, a ja powiedziałam głośno "monsieur, nous ne sommes pas des animaux. plus gentil!" (przepraszam, jeśli coś niegramatycznie, nieortograficznie, itd. ale ostatnio kontakt z tym językiem miałam w liceum) Chodzi o to, że w podróżach bez znajomości języka czuję się jakby mnie ogarniała niemoc, dlatego przy każdej okazji staram się układać w głowie, co chcę powiedzieć, uczyć się przydatnych zwrotów itd. Nie uważam, że jak się chce, to się ze wszystkimi dogada. Podróże zdecydowanie dają mi kopa do nauki

Ostatnio edytowane przez kosovitz : 12-01-2014 o 19:06.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2012, 01:55
Muniii Muniii jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Radom
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Marta Kospin Pokaż post
Czy myślicie, że istnieje jakaś zależność między kompetencjami językowymi, a skłonnością do podróży? Nie chodzi mi o "oczywistą oczywistość", czyli że znając języki, chętniej wyjeżdżamy za granicę.
Bardziej chodzi mi o to, czy osoby, które mają parcie na podróżowanie, mają też parcie na naukę języków? Czy te dwa zainteresowania są ze sobą jakoś sprzężone?
Sama po sobie stwierdzam, że tak. Jestem ciekawa ludzi, więc chcę ich poznać, zobaczyć jak żyją, co robią na co dzień, spotkać się z nimi (i niekoniecznie muszę mówić w ich języku). Ale też wiedząc, że znajomość języka pozwoli mi lepiej zrozumieć konkretną kulturę przez dostęp do chociażby mediów czy literatury, aż chce mi się uczyć
A jak jest u Was?
Myślę, że jeżeli chodzi o Ciebie masz dużą motywację wewnętrzną. Wiesz, że będziesz często podróżować, a wraz z tą świadomością wzrasta twoja chęć do uczenia się języków obcych.

Ostatnio edytowane przez kosovitz : 12-01-2014 o 19:07.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2012, 02:18
koena koena jest offline
Kumotr

Domyślnie

Osobiście znam osobę, która zafascynował hiszpański, sama się go nauczyła, a przed matura, pół roku przygotowywała się i dostała 5. Po szkole średniej od razu wyjechała za granicę i tam pracowała. Wracała do Polski i znów. Odwiedziła parę krajów w tym Meksyk. Teraz kończy studia. Uczy się portugalskiego, bo się spodobał, prawie jak hiszpański (a to podobne języki). Chwilę uczyła się też arabskiego, bo zafascynował. Czekam na rozwój wydarzeń

Inna osoba po średniej chciała podróżować i zapisała się do akcji humanitarnej ze szkołą i kursem - uczyła angielskiego m.in. w afryce i Japonii. Wróciła, zaczęła prawo, nie skończyła i znów wyjechała w świat! Tutaj język jest tylko dodatkiem

Jak ktoś napisał, różnie to bywa i zależy od podróżnika/językowca. Niektórych bardziej interesuje kultura, innych zabytki. Myślę, że u tych pierwszych jest większa skłonność do poznawania języka, bo język to sposób myślenia. Nawet sposób wymawiania to sposób myślenia. Bardzo spodobał mi się filmik na YT, gdzie babka podawała przykłady dialektów w Stanach i ładnie w paru zdaniach, określała, że ten akcent jest taki, a nie inny, bo tryb życia jest inny, że tu są bardziej wyluzowani, dlatego samogłoski wymawiają w ten sposób lub wcale.

Ostatnio edytowane przez kosovitz : 12-01-2014 o 19:08.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2012, 05:45
kitt kitt jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja jestem niespełnionym podróżnikiem Chciałabym dużo zobaczyć, ale nigdy jeszcze nie udało mi się wyjechać za granicę. Myślę, że coś w tym jest. Jak uczymy się języka i to lubimy, chcemy mieć z nim jak najwięcej kontaktu. Podróże to dobry sposób na rozwój.
Z drugiej strony zawsze jest ten strach, że sobie nie poradzimy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2012, 11:25
mmrugalla mmrugalla jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie wydaje mi się, żeby znajomość języków wpływała na chęć podróżowania, bo jeśli ktoś ma takie potrzeby to je po prostu realizuje, nie patrząc na to, czy się dogada czy nie. Z drugiej strony osoby, dla których podróżowanie jest swego rodzaju hobby, z ciekawości mogą chcieć nauczyć się podstaw języka swojego ulubionego kraju, poznać kulturę, podróże kształcą, więc pewnie można się uczyć języka przy okazji. Jeśli ktoś zna jakiś obcy język perfekcyjnie to wydaje mi się, że czuje się swobodnie i pewnie w kraju z którym może go używać.

Ostatnio edytowane przez kosovitz : 12-01-2014 o 19:09.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.