Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-15-2019, 11:00
beattta beattta jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Pierwszy raz za granicą

Gdzie po raz pierwszy wyjechaliście za granicę i jakie były Wasze odczucia? Doznaliście jakiegoś "szoku kulturowego", czy może nie zauważyliście żadnej większej różnicy?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2019, 16:24
IgaQin IgaQin jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mój pierwszy wyjazd za granicę był do Słowacji, byłam wtedy jeszcze małym dzieckiem. Pamiętam to jako wielką przygodę. Zaczęło się od długiego postoju i kontroli na granicy (Polska jeszcze nie była wtedy w Unii Europejskiej), a następnie jedyne co pamiętam to wizyta w słowackim sklepie, gdzie znajdowała się masa produktów z napisami, których zupełnie nie rozumiałam. Czułam się jakbym była w zupełnie innym świecie, mimo że była to po prostu Słowacja
A pierwsza bardziej świadoma wycieczka za granicę była do Włoch. Wielkiego szoku kulturowego nie przeżyłam, ale byłam niesamowicie zachwycona widokami, architekturą, jedzeniem, ludźmi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-18-2019, 18:39
wildirishrose wildirishrose jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pierwszy raz to chyba był do Niemiec, jeszcze wtedy promem, na którym można było kupić pyszne, niemieckie słodycze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-18-2019, 22:21
SBorowiczDuwe SBorowiczDuwe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez beattta Pokaż post
Gdzie po raz pierwszy wyjechaliście za granicę i jakie były Wasze odczucia? Doznaliście jakiegoś "szoku kulturowego", czy może nie zauważyliście żadnej większej różnicy?
Pierwszy raz (jako świadoma i prawie dorosła osoba, bo nie o wyjazdach kolonijnych tu mowa) wyjechałam do Luksemburga. Mimo, że dobrze znałam język francuski już wtedy, strach tak mnie sparaliżował, ze prawie przez miesiąc posługiwałam się jedynie półsłówkami. Dopiero kilka miesięcy później, za drugim razem odblokowałam się na tyle, że poszło już z górki - kolejne wyjazdy w różne miejsca w Europie nie sprawiały mi już trudności.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-19-2019, 12:34
jogrza jogrza jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pierwszy raz za granicą byłam w Holandii (i Belgii) w wieku ok. 14/15 lat, na wycieczce szkolnej. Zaskoczyły mnie wtedy zmienione nazwy marek np. Algida zmieniła się na Ola. Nie miałam wtedy za bardzo okazji, żeby języka posłuchać, niestety. Zauważyłam wtedy też, że bardzo dużo rzeczy u nas nie było dostępne, nawet niektóre smaki Fanty... Chyba za młoda wtedy byłam jeszcze, żeby zobaczyć jakieś większe różnice ;)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-19-2019, 18:18
Angie98 Angie98 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pierwszy raz za granicą byłam z rodzicami gdy miałam 5 lat. Spędziliśmy wtedy kilka godzin w Niemczech. Pamiętam, że pogoda sprzyjała. Wszystko wydawało się obce, lecz i jednocześnie przyjazne. Szczególnie utknął mi w pamięci moment gdy ojciec zamówił dla mnie gofra z czekoladą. Pierwszy raz słyszałam jak mówi w obcym języku, zrobiło to na mnie duże wrażenie. Być może dlatego właśnie jestem teraz tutaj.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-19-2019, 18:45
bokserek bokserek jest offline
Kumotr

Domyślnie

pierwszy raz jak samodzielnie się wybierałem na wyjazd zagraniczny byłem mocno zestresowany. Na każdy sposób próbowałem się zabezpieczyć i uspokoić w duszy że będzie dobrze. Wziąłem nawet rozmówki angielskie aby w razie czego skorzystać. Kupiłem również ubezpieczenie aby się nie martwić jak coś mi się stanie. Korzystałem z porównywarki kioskpolis.pl Wpisując kod PLICE dostałem zniżkę na zakup ubezpieczenia. Drogo nie było a na miejscu czułem się pewnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-19-2019, 18:48
Denver Denver jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pierwszy raz za granicą byłam w Wenecji. Pamiętam, że wtedy miałam swoje pierwsze spotkanie z platanami. Miasto samo w sobie mnie nie zachwyciło, z powodu okropnych tłumów ludzi i nieprzyjemnego zapachu z kanałów, aczkolwiek ta odmiana drzew fascynuje mnie do dzisiaj.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-20-2019, 22:47
martawinko martawinko jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pierwszy raz byłam jakoś w 5 klasie podstawówki w Niemczech, jednak było to bardzo blisko granicy, także nie odczułam większej różnicy. Na dłużej byłam w wieku 13 lat w Grecji. Wtedy też pierwszy raz leciałam samolotem i można było poznać inną kulturę i zobaczyć zupełnie nowe miejsca, jednak na pewno nie był to szok kulturowy. Pewnie dlatego, że większość turystów była z Polski.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-22-2019, 12:34
martynase martynase jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że pierwszym krajem, który odwiedziłam była Słowacja, wiele wiele lat temu, podczas wakacji z rodziną. Pamiętam długie oczekiwanie na przejściu granicznym, a także podekscytowanie byciem w zupełnie nowym miejscu i wsłuchiwanie się w nieznany, a jednak nieco podobny do naszego, język.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.