Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-24-2016, 13:01
Dariajk Dariajk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez maszynka Pokaż post
Dzięki za wszystkie wskazówki!

Przyznam szczerze, że bardzo cieszy mnie Twoja odpowiedź - zdecydowanie wolę gdzieś pojechać i pójść na żywioł, niż męczyć się z wkuwaniem!
Zaskoczyło mnie, że słowacki był dla Ciebie prostszy od czeskiego. Jaki jest Twój język ojczysty? Polski?

Tak, ten rok nauki czeskiego to chyba taka norma, o której słyszę od Polaków - szczególnie od tych, którzy uczyli się "na biegu", w Czechach. Dzięki za odpowiedź! W takim razie poczekam, aż duolingo skończy budować czeski, a później pojadę na wycieczkę

Że też nie pomyślałam o filmach... Przecież to native speakerzy z wizytą domową
Jestem Polką słowacki jest bliższym językiem do naszego niż czeski. Po pierwsze gramatyką po drugie dużo słów brzmi podobnie do polskiego z tym samym znaczeniem. Czeski ma dużo zapożyczeń z niemieckiego, gramatyka jest trudniejsza. I jest dużo fałszywych przyjaciół, czyli słów, które brzmią podobnie ale znaczenie jest odmienne. Np. słowo szukać, występuje w czeskim ale jest on wulgaryzmem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-09-2016, 22:10
justys33 justys33 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Czeski wbrew pozorom nie jest taki łatwy do ogarnięcia. Wg mnie to bardzo specyficzny język. Czy warto się uczyć? Myślę, że zależy od regionu w jakim się mieszka. Południe i Warszawa - tu czeski ma rację bytu. Co do pozostałej części Polski szczerze wątpię. Korporacje jedynie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2016, 14:41
aga_ff aga_ff jest offline
Kumotr

Domyślnie

Rzeczywiście, czeski jest trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Ciekawe refleksje związane z nauką czeskiego umieścił Karol Cyprowski w swoim artykule na woofla.pl: [url]http://woofla.pl/5-rzeczy-jakich-nauczyla-mnie-nauka-czeskiego/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-11-2016, 17:00
czeskina102 czeskina102 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja również mam doświadczenie, które było dla mnie miłym zaskoczeniem, że nauka czeskiego (lub innego języka słowiańskiego) otwiera drogę do rozumienia pozostałych języków z tej grupy. Zanim zaczęłam uczyć się czeskiego, miałam sporą trudność ze zrozumieniem języków słowiańskich, pomijając kilka pojedynczych słów czy zwrotów. Nauka czeskiego znacznie zwiększyła moją wrażliwość językową, ponad to jest to przepiękny język z niezwykłą historią, z którą również polecam się zapoznać przy okazji nauki!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-11-2016, 17:12
czeskina102 czeskina102 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez AgataCz Pokaż post
A czy jest w ogóle sens uczyć się samemu, jeśli chce się czegoś więcej niż tylko dogadania się w restauracji? Spotkałam się właśnie z opiniami, że czeski jest o wiele trudniejszy niż się wydaje i przez swoje odmiany jest nie do nauczenia samodzielnie.
Jeżeli jesteś zdyscyplinowana i naprawdę zależy Ci na nauce tego języka, to z pewnością dasz radę! W internecie jest wiele stron, które mogą być przydatne przy nauce, oto jedna z nich: [url]http://www.studyczech.cz/materials-for-learning-czech/[/url]
Oprócz tego bez problemu znajdziesz słowniki tematyczne, które również pomogą Ci przy nauce.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-20-2017, 11:21
Archol Archol jest offline
Kumotr

Domyślnie

Język czeski jest językiem przyszłościowym dla Polaka, bo coraz więcej firm prowadzi kontakty z Czechami, lub wręcz rejestruje się w ich kraju. Jest to szczególnie powszechne na południu Polski - sam mieszkam na Górnym Śląsku i co i rusz widzę samochody na czeskich blachach, prawdopodobnie wzięte w leasing. Powodem tego jest bardziej przystępne prawo dla firm i lepsza sytuacja z podatkami, Polakom mieszkającym kilka godzin od granicy z Czechami bardziej opłaca się założyć firmę właśnie tam, szczególnie, że granice mamy otwarte. Na przestrzeni wieków Polska i Czechy nie miały zbyt wielu kontaktów, mało nawzajem o sobie wiemy, a mimo to bardzo łatwo się możemy zrozumieć. Czeski w Polsce to najmniej oczywista egzotyka, ale język ten zyskuje na znaczeniu i będzie coraz bardziej potrzebny - tym bardziej, że na znaczeniu zyskuje również Grupa Wyszehradzka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-06-2017, 19:04
Ola1 Ola1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Chciałabym się nauczyć czeskiego w przyszłości, bo myślę, że po pierwsze jest ładny a po drugie z pewnością może się przydać w pracy w przyszłości, sama znam osoby, które znalazły pracę, bo umieją czeski i to wcale nie w Czechach .
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-11-2017, 22:12
milenarejner milenarejner jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Brałam kiedyś udział w lektoracie czeskiego online (tylko egzamin był "na żywo") i ku memu zdziwieniu naprawdę dużo się nauczyłam w krótkim czasie. Ale wiadomo jak to jest z językami... jak z mięśniami. Nieużywane zanikają. Dlatego najważniejsza jest wytrwałość w nauce i kształceniu się, czego życzę!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-13-2017, 13:49
alkacc01 alkacc01 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że czeski nie jest zbyt popularnym językiem i nie jest bardzo potrzebny na rynku pracy. Ale z drugiej strony uważam, że zawsze warto się uczyć obcego języka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2018, 23:11
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Archol Pokaż post
Język czeski jest językiem przyszłościowym dla Polaka, bo coraz więcej firm prowadzi kontakty z Czechami, lub wręcz rejestruje się w ich kraju. Jest to szczególnie powszechne na południu Polski - sam mieszkam na Górnym Śląsku i co i rusz widzę samochody na czeskich blachach, prawdopodobnie wzięte w leasing. Powodem tego jest bardziej przystępne prawo dla firm i lepsza sytuacja z podatkami, Polakom mieszkającym kilka godzin od granicy z Czechami bardziej opłaca się założyć firmę właśnie tam, szczególnie, że granice mamy otwarte. Na przestrzeni wieków Polska i Czechy nie miały zbyt wielu kontaktów, mało nawzajem o sobie wiemy, a mimo to bardzo łatwo się możemy zrozumieć. Czeski w Polsce to najmniej oczywista egzotyka, ale język ten zyskuje na znaczeniu i będzie coraz bardziej potrzebny - tym bardziej, że na znaczeniu zyskuje również Grupa Wyszehradzka.
Oczywiście, że tak. A słaba znajomość wynika z tego, że Polacy najwięcej wojen prowadzili właśnie z... Czechami (głównie w średniowieczu; nie drążę, kto zaczynał). Dopiero później, na skutek utraty niepodległości obu krajów, potem jej odzyskania, następnie komunizmu i wreszcie historii najnowszej pozwoliły na stopniowe zbliżanie się. I niech to trwa.

BTW. Chciałabym dożyć czasów, w których relacje między niektórymi narodami byłej Jugosławii byłyby tak dobre, jak polsko-czeskie teraz, ale z ich temperamentem i po traumie wojennej to może być trudne (ale to juz poza tematem).
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.