Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Nauka języka obcego
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-06-2014, 16:58
idiosyncrasy idiosyncrasy jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Brwinów
Domyślnie Opieka nad dziećmi a sposób na zachęcenie dzieci do nauki języka obcego

Mam bardzo dobry kontakt z dziećmi i chciałabym w wolnym czasie pracować jako opiekunka do dzieci. Kiedy się ogłaszam, zawsze podkreślam, że posiadam wykształcenie lingwistyczne. Sądzę, że może to być atrakcyjne dla rodziców, którzy szukają kogoś do opieki nad ich pociechami. Nigdy jednak nie pracowałam jako opiekunka, nie mam też wykształcenia pedagogicznego, dlatego zaczęłam się zastanawiać, w jaki sposób mogłabym wprowadzić elementy nauki języka obcego w ramach opieki nad dziećmi, np. poprzez gry lub zabawy. Może macie jakieś ciekawe doświadczenia w pracy z dziećmi? Może macie jakieś sprawdzone sposoby na zainteresowanie dzieci nauką języka obcego? Może sami wymyśliliście jakieś gry lub zabawy, które zawsze przypadały dzieciom do gustu? A może jest to kwestia czysto indywidualna zależna od zainteresowań i upodobań dziecka?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2014, 17:04
Katja Katja jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Przede wszystkim poczytaj o metodyce nauczania języków obcych.
I kiedy nie należy wprowadzać drugiego języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-07-2014, 13:56
Podszyszkownik

Domyślnie

Miałam na myśli dzieci, które mają już zajęcia z języka obcego w szkole, a czas spędzony z opiekunką miałby być sposobem na poszerzenie umiejętności zdobytych w szkole.

Niemniej jednak może znasz jakieś godne polecenia pozycje z zakresu metodycki nauczania języków obcych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-07-2014, 14:59
karolaT karolaT jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Muszę przyznać, że nie pamiętam jak już to było z nauką drugiego języka (a kończyłam metodykę nauczania języków obcych), kiedy nie należy go wprowadzać?Wydaje mi się, że od samego początku można coś kombinować z językiem obcym. Na pewno nie przeszkodzi to w nauce języka ojczystego. Na początku dużo słuchania, bajki, piosenki a jak dziecko trochę starsze to właśnie zabawy. Można przemycać słówka angielskie, mówić ale nie wymagać od razu od dziecka żeby mówiło. Z przedszkolakiem można już naprawdę sporo zrobić- najlepiej wykorzystać ulubione zabawki, instrumenty, piosenki,może być głuchy telefon, zabawa cicho-głośno, można wykorzystać tablicę, a nawet internet. No i trzeba pamiętać, że nic na siłę
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-07-2014, 17:42
Katja Katja jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez karolaT Pokaż post
Muszę przyznać, że nie pamiętam jak już to było z nauką drugiego języka (a kończyłam metodykę nauczania języków obcych), kiedy nie należy go wprowadzać?
Dyslalia, opóźniony rozwój mowy, alalia, afazja, itp.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-08-2014, 13:49
mary5 mary5 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem, jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo i nie żadnych przeciwwskazań, to warto zacząć naukę języka od najwcześniejszych lat. Na przykład jeżeli ktoś w rodzinie lub opiekunka mówią innym językiem bądź rodzice dziecka są dwujęzyczni to dlaczego by nie skorzystać? Wiadomo, że dzieci wprost nasiąkają językiem. Tylko trzeba być konsekwentnym i nic na siłę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2014, 20:55
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez idiosyncrasy Pokaż post
Mam bardzo dobry kontakt z dziećmi i chciałabym w wolnym czasie pracować jako opiekunka do dzieci. Kiedy się ogłaszam, zawsze podkreślam, że posiadam wykształcenie lingwistyczne. Sądzę, że może to być atrakcyjne dla rodziców, którzy szukają kogoś do opieki nad ich pociechami. Nigdy jednak nie pracowałam jako opiekunka, nie mam też wykształcenia pedagogicznego, dlatego zaczęłam się zastanawiać, w jaki sposób mogłabym wprowadzić elementy nauki języka obcego w ramach opieki nad dziećmi, np. poprzez gry lub zabawy. Może macie jakieś ciekawe doświadczenia w pracy z dziećmi? Może macie jakieś sprawdzone sposoby na zainteresowanie dzieci nauką języka obcego? Może sami wymyśliliście jakieś gry lub zabawy, które zawsze przypadały dzieciom do gustu? A może jest to kwestia czysto indywidualna zależna od zainteresowań i upodobań dziecka?
No dobrze. Katja uświadomiła nas już w kwestii ryzyka, jakie wchodzi w grę w przypadku niewłaściwego, zbyt wczesnego wprowadzenia elementów języka obcego. Nic na siłę - to komentarz, który wielokrotnie powtarzał się w Waszych wypowiedziach. To przede wszystkim zależy od dziecka. Ja, na przykład, urodziłam się w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach językowych. Języka angielskiego uczyła zarówno moja babcia jak i mama. Babcia z resztą miała największy wpływ na moje zainteresowania nauką języków, a zaczęłam się uczyć bardzo wcześnie i szybko, wręcz chłonęłam obce słowa jak niemowlę mleko. Pamiętam, że miałam taką książkę do nauka angielskiego, której okładka była chyba podzielona liniami na cztery mniejsze kwadraty, na przemian zielone i granatowe, a po środku był rysunek chłopca z biało-czerwoną czapką z antenką. Nie pamiętam jak się ta książka nazywała, nie wiem, czy w ogóle przetrwała okres dzieciństwa, tak namiętnie ją studiowałam jako maluch. Uwielbiałam też małe kwadratowe drukowane na grubym, sztywnym kartonie książeczki Richarda Scarry'ego, drukowane jeszcze w Niemieckiej Republice Federalnej (NRF). Takich już dzisiaj nie drukują. Ostały mi się wciąż dwie z nich, okropnie pobazgrane przeze mnie jako dziecko, wielokrotnie klejone żółtą taśmą, do tego stopnia je uwielbiałam. Nie wiem, czy je kojarzycie. Załączam kilka zdjęć. Sądzę, że te książeczki byłyby wciąż atrakcyjne dla dzieci. Chociaż zdarza mi się wielokrotnie obserwować, że w dzisiejszych czasach dzieci preferują jednak komputer, gry, telewizje niż książkę. Jeżeli książka, to nie tyle musi zawierać dużo obrazków, ale też mieć ciekawą formę. A Wy, co o tym sądzicie?

Ostatnio edytowane przez idiosyncrasy : 08-12-2014 o 20:59. Powód: Edycja załączników
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2014, 10:08
hannakedzierska hannakedzierska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że to zależy od dziecka - czy jest spokojne, czy raczej żywiołowe. Na pewno metodę należy dopasować do jego charakteru i nie katować czytankami dziecka, które nie potrafi usiedzieć w miejscu. Jeżeli jednak rodzice dużo mu czytali i dzieciak lubi książki, to uważam, że to doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z językiem obcym. Poza tym, zostają piosenki, kreskówki, różnego rodzaju gry, w czasie których maluch przyswaja słownictwo. Chyba niezłym pomysłem wydaje się też rozmowa z dzieckiem (ale tylko całkiem małym) wyłącznie w języku obcym (jeżeli spędzasz z nim dużo czasu i, oczywiście, czujesz się na siłach).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-11-2018, 11:11
annaabudzinska annaabudzinska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wszystko się zgadza, ale uważam, że takie małe dzieci (i każde z resztą...) powinna uczyć osoba, która ma bardzo dobry akcent. Żeby dzieci od razu podłapały jak powinno się mówić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2018, 21:23
eani eani jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że jeśli dziecko jest wystarczająco duże, żeby mieć swoje zainteresowania - jakieś kreskówki, gry, sport (wydaje mi się, że typowy chłopiec zaczyna się interesować piłką jak tylko zacznie chodzić) to najlepiej byłoby powiązać naukę właśnie z tymi zainteresowaniami. Wiele dzieci zniechęca się do języków obcych już w szkole, bo to im się "nigdy do niczego nie przyda", więc dobrze byłoby pokazać że właśnie się może przydać, i to do ich hobby. Najważniejsze, żeby się nie zablokowały.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.