Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Języki słowiańskie
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-12-2012, 14:39
annamackiewicz annamackiewicz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Hehe... ciekawe. Szczerze mówiąc, nie wiedziałam nawet, że taki język istnieje. Da się go zrozumieć i rozumieją go nawet osoby, które się nigdy żadnego języka słowiańskiego jako obcego nie uczyły (sprawdziłam ).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-19-2017, 01:07
NataliaDe NataliaDe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Język medžuslovjanski (intersłowiański)

Czy słyszeliście o powstałym w duchu panslawizmu języku intersłowiańskim? Artykuł na Wikipedii bardzo szczegółowo przedstawia historię tego języka, który chyba śmiało można nazwać słowiańskim esperanto. Język intersłowiański w swojej obecnej formie jest połączeniem kilku projektów, których celem było stworzenie uniwersalnego dla wszystkich narodów słowiańskich narzędzia komunikacji. Czy ktoś z was myślał o nauce intersłowiańskiego? Ja chętnie bym się nauczyła takiego języka, ot po prostu dla przyjemności, ale póki co nawet lista języków naturalnych do przyszłej nauki jest u mnie za długa.

[URL]https://en.wikipedia.org/wiki/Interslavic_language[/URL]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-20-2017, 01:10
lakomikm lakomikm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W życiu nie słyszałam o takim języku, ale też w sumie nigdy się nie interesowałam sztucznymi językami, bo ogólnie wydaje mi się, że nie mają za bardzo sensu... I tym bardziej, jeśli chodzi o porozumiewanie się między Słowianami. Wiem, wiem, że języki słowiańskie się różnią i jest wiele słów brzmiących podobnie, a mających całkiem inne znaczenie, ale i tak moim zdaniem Słowianie zawsze się dogadają i nie lubię, jak w Czechach czy na Słowacji ludzie mówią do mnie po angielsku.
Ogólnie to fajny temat i na pewno interesujący z punktu widzenia językoznawstwa. Sama w sumie nie miałabym nic przeciwko, żeby popracować w takim zespole i "powymyślać" język. Z drugiej strony, jak już wspominałam, nie widzę w tym sensu "komunikacyjnego".

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 12-19-2018 o 01:35. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-20-2017, 20:24
kp1992 kp1992 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jest też coś bardzo podobnego, tzw. język Slovio. Podobnie jak zdecydowana większość sztucznych języków - bardziej ciekawostka i zabawa niż coś, co naprawdę ma potencjał znacząco wpłynąć na sposób porozumiewania się ludzi.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 12-19-2018 o 01:36. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-26-2017, 18:03
alicjaf alicjaf jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że ma spore szanse podzielenia losu esperanto.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-03-2017, 16:19
agawa agawa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja bym powiedziała, że ma to swój potencjał, niestety jest za mało znane. Ten język jest o tyle lepszy od wszystkich innych sztucznych, że Słowianie rozumieją go nawet bez jego znajomości, a w każdym razie tak około 60-70%. Czyli tak naprawdę medzuslovjanskiego nie musimy się uczyć, w teorii odczytają go wszystkie narody słowiańskie. Gorzej z mową czy pismem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-07-2017, 23:59
kubutek28 kubutek28 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też słyszałem o tym języku, ale w nieco negatywnym kontekście. Miał to być chyba język użyteczny przy tworzeniu czegoś więcej niż ZSRR. Pewnie by to potrwało, zanim wszystkie języki narodowe by wymarły, ale ten język właśnie ogólnosłowiański miał być takim narzędziem do ciaśniejszego zawiązania takiego wynalazku.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 12-19-2018 o 01:38. Powód: literówki, nadmiar wielokropków
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-23-2017, 23:45
niejustyna niejustyna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niestety, międzysłowiański, jak i interlingua, wychodzą z błędnego założenia - że nasz rozmówca nie musi znać tego języka, żeby nas rozumieć. Owszem, rozmawiając z inteligentną osobą, która trochę się wysili, to może się udać. Ale zdecydowana większość rozmówców nawet w stosunkowo prostych sytuacjach - np. zapytana o drogę - nie będzie w ogóle próbować zrozumieć naszej wiadomości, tylko wzruszy ramionami albo przejdzie na angielski.

A Slovio to jeszcze inna para kaloszy. Słowiański język aglutynacyjny? Totalny niewypał.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 12-19-2018 o 01:41. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2018, 12:51
miyomika miyomika jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

O ile koncept jest ciekawy, to uważam, że - tak samo jak inne sztuczne języki - i ten się nie przyjmie, z tego prostego powodu, że za tym językiem nie idzie żadna kultura, nie ma żadnych "native speakerów", kogoś, kto w tym języku by był zanurzony od urodzenia. Z tego powodu nie ma realnej potrzeby nauki międzysłowiańskiego i uczyć się go będą ewentualnie pasjonaci.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 12-19-2018 o 01:46. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-06-2018, 00:00
michal9x michal9x jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Założenia tego języka, tj. skonstruowanie języka z istniejących języków słowiańskich i uczynienie go zrozumiałym dla mówiących w językach słowiańskich, przypominają mi język Interlingua. Tyle, że w przypadku Interlinguy gramatyka i słownictwo były zapożyczane z zachodnioeuropejskich języków (angielski, francuski, niemiecki itd.), plus język rosyjski. Celem było też to, by Interlingua była zrozumiała dla użytkowników ww. języków. Niestety, język się nie przyjął, co skłania mnie do przypuszczeń, że język międzysłowiański też dużych szans na popularność nie ma.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-13-2019 o 20:19. Powód: interpunkcja, błąd ortograficzny, błędny zapis skrótu
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.