Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 11-05-2015, 22:24
AnnaDru's Avatar
AnnaDru AnnaDru jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Braki w słownictwie

Ja dopiero teraz, na studiach filologicznych, orientuję się, jak mało wiem o języku ojczystym. Paradoksalnie, to wcale nie jest filologia polska Dopiero przy próbie poważniejszego tłumaczenia tekstu zorientowałam się, jak ograniczony mam zasób słownictwa i jak często nie jestem wcale pewna czy tak się mówi w języku polskim, czy po prostu używam kalki językowej, której znaczenie tak bardzo wyryło mi się w umyśle, że nawet nie czuję, że coś jest nie tak.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie wiem, co z tym fantem zrobić. Jeśli mam problem z językiem angielskim, biorę podręcznik i się douczam. A z językiem polskim? Co ja tak naprawdę mogę zrobić, żeby rozwinąć swoje słownictwo?
Gramatycznie, przyznaję, bardzo ciekawe są klipy "Mówiąc Inaczej" i nie przeczę, wiele z nich wynoszę. Ale jak rozwinąć słownictwo? Jasne, "dużo czytaj i pisz" - taka standardowa rada. I robię to, naprawdę, ale jednocześnie nadal nie widzę znaczącej poprawy, nadal mało nowych sformułowań wchodzi do mojego codziennego użytku. Trochę mnie to frustruje.
Odpowiedź z Cytowaniem