Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-15-2015, 15:15
Raukolith Raukolith jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Im jestem starsza, tym bardziej denerwuje mnie fakt, że w całej mojej edukacji tak bardzo po macoszemu została potraktowana stylistyka język polskiego i interpunkcja. Jako człowiek wykształcony chciałabym posługiwać się poprawnie naszym językiem. Niestety, jest to bardzo trudne. Ani w podstawówce ani w liceum nikt nie poświęcił odpowiedniej ilości czasu, żeby nauczyć mnie zasad poprawnej polszczyzny. Ważniejsze było przerobienie kolejnej lektury szkolnej. Dopiero na filologii klasycznej zaczęto zwracać mi uwagę na błędy, które popełniam. I gdyby nie mój wysiłek, żeby nauczyć się zasad interpunkcji i stylistyki, do dzisiaj popełniałabym błędy. Oczywiście nie mówię, że teraz mój polski jest idealny. Wręcz przeciwnie! Ciągle łapię się na tym, że czegoś nie wiem. Niestety, współczesna telewizja również nie ułatwia zadania, ponieważ prezenterzy coraz częściej prezentują niski poziom swoich wypowiedzi. Chyba trzeba oglądać w kółko teleturniej "1 z 10" i słuchać jak mówi pan T. Sznuk, żeby nauczyć się poprawnej polszczyzny. Co gorsza, nawet studenci polonistyki nie znają tak dobrze polskiego, gdyż muszą się skupiać na zdawaniu egzaminów z Historii Literatury Polskiej itp. Podsumowując, chciałabym, żeby wszyscy wykształceni ludzie w Polsce mówili ładną polszczyzną, ale bez włożenia własnego wysiłku raczej jest to mało prawdopodobne (chyba że ktoś pochodzi z rodziny, w której mówi się piękną polszczyzną). Szkoda, że nie ma w telewizji żadnego programu tego rodzaju. Ale cóż, lepiej puszczać "Na sygnale", prawda?
Odpowiedź z Cytowaniem