Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-12-2013, 00:25
JTazbir JTazbir jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na jakąś normę trzeba się zdecydować, przynajmniej na zajęciach z filologii, a RP w tej roli jest równie dobry, jak każdy inny (choć jest w Anglii niejeden bardziej rozpowszechniony akcent). Ważne jest jednak uświadomienie studentów, że "norma" jest w tym przypadku czymś czysto umownym i jej nadmierne trzymanie się niczemu tak naprawdę nie służy. Ideałem byłoby, gdyby na każdej uczelni można było znaleźć przynajmniej po jednym wykładowcy na każdy ważniejszy akcent. Ale to naturalnie mrzonka. Mimo to każdy, komu zależy na dłuższej przygodzie z tym językiem, powinien możliwie najwcześniej obsłuchać się z różnymi akcentami, tak by różnice między nimi nie stanowiły potem bariery w zrozumieniu mowy "natywnych". Na pewno też kadra nauczająca nie powinna karać studenta, który przyjął akcent inny niż RP, tak długo jak trzyma się tego akcentu konsekwentnie i nie wychodzi z tego miszmasz różnych odmian, czy tam inny ponglisz.
Prywatnie, RP specjalnie mi nie leży, bo mam silne przeczucie, że w tej chwili jest on bardziej charakterystyczny dla obcokrajowców niż rodowitych Brytyjczyków, a przecież nie o to chodzi. :P
Odpowiedź z Cytowaniem