Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-07-2012, 02:47
sylwka sylwka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pisałam pracę licencjacką na temat dwujęzyczności. Bardzo ważną kwestią jest wytrwałość i konsekwencja rodziców. Dziecko nie nauczy się dobrze języka w domu jeśli rodzice będą zwracać się do dziecka raz w jednym a raz w drugim języku. Wtedy maluch będzie mylić te dwa kody językowe. Musi mieć jakieś odniesienie, wiedzieć że ten język to j. polski bo mama zawsze w nim mówi, a ten to angielski, bo tata tylko w nim się do niego zwraca. W zależności od sytuacji rodzinnej można też wybrać strategię czasu, czyli w domu mówimy w jednym języku, a poza domem w drugim. Ważne jest też, aby kontakt z dwoma językami był zrównoważony, aby dziecko w przyszłości nie miało awersji do tego rzadziej używanego języka.
Na rynku jest wiele pozycji, poradników dla rodziców chcących wychować swoje dziecko na dwujęzyczne. Zachęcam do lektury.
Osobiście chciałbym moje przyszłe dzieci uczyć dwóch języków od urodzenia jednak mam świadomość że to bardzo ciężka praca, zwłaszcza jeśli matka postanawia mówić do dziecka w języku obcym (wiadomo, najłatwiej okazać matczyne uczucia w języku ojczystym) i warto dobrze tą sprawę przemyśleć.
Odpowiedź z Cytowaniem